Çalıkuşu Sezon 1

Çalıkuşu (1986) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2
/ 10
147 oy

Dram

60 Dak.PT60M

Osman F. Seden

149 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Küçük yaşlarda anne ve babasını yitirerek, teyzesinin yatılı olarak verdiği Fransız okulunda okuyan Feride nin, haşarılıklarına rağmen cezadan kaçması nedeniyle takılan lakabıdır Çalıkuşu . Büyüdüğünde gözalıcı güzelliğiyle ile dikkat çeken Feride, aşık olup nişanlandığı Kamuran ın başka bir kızla ilişkisini öğrenince evden kaçar. Öğretmenliğe başlayan Feride, gösterişli güzelliğinin başına dert açması sonucu, sürekli tayinlerle bir sürgün gibi yaşaşr. Bir baba-kız gibi yanında yaşamaya başladığı ölümcül hasta Doktor Hayrullah Bey le, dedikodular nedeniyle göstermelik olarak evlenir. Harullah Bey, Feride nin Kamuran ı hala sevdiğini anlayarak kavuşmaları içi çaba sarf ederler.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen ruyakiz
Tüm yorumlar (53)
CysLLeR (Dublör) | 01 Ekim 2013, 23:19

ne iç çekiyorum şu diziyi gördüğümde yada izlediğimde.. eski zamanların yeri hep farklı oluyor, insaın içini yakarcasına..

Cevap Yaz
0
0
aassonur (Amatör) | 26 Eylül 2013, 23:53

insanın içini titreten farklı birşey var bu eski çalıkuşunda.o kadar derinden ki.Yeni versiyon da çok güzel ama teknoloji bazı duyguları dokuları alıp götürüyor mu ne?

Cevap Yaz
0
0
ohyoulovemetoo (Figuran) | 26 Eylül 2013, 01:10

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit' in baş rollerinde olduğu Çalıkuşu 2013' ü izleyince bu diziye, karakterlere ve hikayeye çok ısındım ve hemen eski TRT 1986 yapımı izlemeye başladım. Allah' ım ikisi de o kadar güzelli ki.. Yeri gelince hüzünlü olan yeri gelince gülümseten çok iyi bir yapım. Ağladım da güldüm de. Benim için çok ayrı bir dizi oldu. Kitabını da en kısa zamanda okuyacağım. Çok güzel bir dizi 7 bölümlük zaten herkese izlemesini tavsiye ederim.

Cevap Yaz
-1
+0
KaliteSever (Figuran) | 31 Ağustos 2013, 18:48

Kostümler, oyunculuk, Esin Engin müzikleri, dizi tarihimizin en iyi iki üç yapımından biridir. Döneminde yurt dışına ulaşan dizilerimizdendir. Yapmacıklık yok, Anadolu var, Osmanlının son izleri var, Bursa var, İstanbul var. Daha ne olsun diyoruz.
Bitmiyor, dizinin tekniği, şu anda nasıl bir Dexter'ı izliyorsak aynısı. Jenerik sonrası, Ana karakter kendi sesiyle anlatmaya başlıyor olayı çok kısa saniyeler süren tekrarla dizi bölümü başlıyor ve 40 dakika 7 bölüm toplam. Bu kadar güzel şeyler yapabiliyorken, günümüzde diziler nası bu hale gelmiş demeden edemiyor insan. Yeni yapımdaki başrol oyuncuları eskisini aratmayacak gibi umarız kalanı da aratmaz. Son olarak Esin Engin müzikleri tekrar, tekrar ve terkar dinleniyor, kendimize öz müziğimiz bu dedirtiyor. İzlemeyenler çok şey kaçırdı haberleri olsun.

Cevap Yaz
0
1
consinus (Amatör) | 29 Ağustos 2013, 08:34

Harika bir diziydi, küçükken kitabını okuduktan sonra dizisini netten izlemiştim. Ne muhteşemdi ya, çocukluğumu etkileyen nadir kitap ve yapımlardan. Hiç unutmam.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz