Kapıdaki Düşman

Enemy At The Gates

Bütün Fragmanlar ►
Kapıdaki Düşman (2001) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.0
/ 10
1514 oy

20 Nisan 2001

DramGerilimTarih

131 Dak.PT131M

Martin Glyn Murray Eddy Joseph

Jean-Jacques Annaud Alain Godard

1814 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Rus ve Nazi askerlerinin dayanması güç mücadelesi devam ederken tüm dünya korku dolu gözlerle Stalingrad savaşının sonucunu beklemektedir. Bu sırada ünü her yana yayılmış Rus keskin nişancısı Vassili Zaitsev düşmanını tek tek sessizce avlamaktadır. Fakat Vassili bu ünü yüzünden kendini Nazi'lerin en iyi keskin nişancısı olan Binbaşı Konig ile yaptığı bir düellonun içinde bulacak ve dünyanın en önemli savaşlarından biri bu iki askerin kişisel mücadelelerine de sahne olacaktır. Vassili gösterişten uzak ve mütevazi yapısıyla, görevini olağanüstü bir beceriyle yerine getirebilen sıradan bir askerdir. Bir Sovyet politikacısı olan Danilov onu bir propaganda aracı olarak kullanabileceğini anladıktan sonra Ural'larda basit bir asker olarak görev yapan Vassili'yi çok daha fazla ihtiyaç duyulan ulusal bir kahramana dönüştürür. Nazi'lere karşı kaybedilen bir dizi çatışmadan sonra Sovyetler Birliği çöküşün eşiğine gelmiştir ve Stalingrad'ın kaybedilmesi Avrupa'daki Nazi'ler için nihai zafer olacaktır. Şehrin savunmasını izlemek için Stalin bizzat Khrushchev'i Stalingrad'a göndermiştir. Danilov sayesinde herkese duyurulan Vassili örneği, Stalingrad'ı savunan askerlere cesaret vermiştir. Ancak Danilov kısa süre sonra kendi sevdiği kadına, erkeklerin yanında savaşan bir çok cesur kadından biri olan Tania'ya, aşık olduğunu öğrendikten sonra kendi yarattığı bu kahramanı kıskanmaya başlar. Almanlar, hem kendi orduları hem de Ruslar arasında büyük bir üne kavuşan Vassili'yi öldürmek için en iyi nişancıları Binbaşı Konig'i gönderirler. Şimdi etraflarında sayısız asker ölürken bu iki askerin yapmaları gereken şey büyük bir ustalık ve sabırla birbirlerini izlemek ve öldürebilmektir.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen Okyanus06
Popüler Yorumlar
Chaplin (Efsane) | 24 Ekim 2012, 11:47

Kapıdaki Düşman (2001) Gerçekleşmesi imkansız bir hayal düşlememişseniz, gerçek anlamda bir hayaliniz yok demektir.. Yönetmenliğini Jean-Jacques Annaud üstlenirken oyuncu kadrosunda Jude Law, Rachel Weisz, Ed Harris, Joseph Fiennes, Ron Perlman ve Bob Hoskins gibi isimleri izleyeceksiniz.. Film Dram- Savaş-Aksiyon türlerini barındırıyor.. Konusuna gelecek olursak, İkinci dünya savaşında geçen ve Stalingrad Muharebesini konu alan film Rus keskin nişancı Vasiliy Grigoryeviç Zaytsev ve Alman keskin nişancı Erwin König savaş tam ortasında geçen düellosuna şahit olacaksınız.. Filmi hiç unutmam on bir yıl önce izlemiş tabi daha sonra televizyonda falan denk geldiğinde defalarca sıkılmadan göz attığım unutulmaz bol aksiyonlu bir savaş filmi olarak hafızama kazınmış yani kısaca çocukluğumun filmlerinden.. Öncelikle yönetmen Jean-Jacques Annaud bir çok filmini izledim Gülün Adi Tibette Yedi Yıl ve bana göre en önemli pek bilinmeyen keşfedilmeyi bekleyen filmi Ateş Savaşı gerçekten yönetmenin yapmış olduğu filmler ile adından her zaman söz ettirmiş başarılı bir sinem adamıdır.. Film ayrıca ikinci dünya savaşında yaşanmış bir olay olması sizi filmin içine daha da çekiyor.. Savaş türündeki bu filmi bana göre bu zaman kadar yapılmış en iyi savaş filmleri arasına girer.. Özellikle hareketli bol aksiyonlu bir savaş filmi, bir an olsun sıkılma gibi bir durum yok iki keskin nişancının mücadelesi birbirlerini alt etmek için her yolu denerler.. Savaşın ortasın iki keskin nişancının kedi fare oyunu böyle bir ortamda yeşeren bir aşk hikayesi.. Artık bu savaş iki keskin nişancı için kişisel hesaplaşmaya dönüşmüştür.. İki sniper canlandıran Jude Law ve Ed Haris performanslarının zirve yaptığı iki usta oyuncunun en sevdiğim filmlerinden bir tanesi ve Rachel Weisz, Joseph Fiennes ve Ron Perlman oyuncu kadrosu oldukça güçlü.. Özellikle Sniper kullanılan filmleri sevenler bu filmden daha da bir tad alacaklardır.. Filmin İmdb puanı: 7.5 benim gözümde daha fazlasını hak edenlerden.. Call of duty oyunu ile ilgili olanların film kesinlikle ayrı bir yeri vardır.. Jude Law hayranlarına ve savaş filmi seven sinemaseverler tavsiye ederim.. 8.7 Biliyorum, ana vatanımız için hayatını veriyorsun. Buradaki herkes biliyor, düşmeyeceksin. Buradaki herkes seninle gurur duyuyor. Baban öldü. Erkek kardeşlerin öldü. Faşist sürülerden öcümüzü al..

1
+12
princeofconia (Dublör) | 29 Ekim 2012, 00:28

THE BOXCLUB--Durgun bir savaş filmiydi zaten savaştan bir bölümü keskin bir nişancıyı anlatan bir filmdi.Durgun olmasına rağmen izleyiciyi sıkmayan keyifli bir çalışma.Tek kişi üzerine yoğunlaşılmış bir karakteri jude law'ın üstlenmesi ve başarılı bir şekilde taşıması onu daha üst seviyelere taşımış.Rachel weisz'de filme çok yakışmış.Dostluk , aşk , ihanet ,savaş gibi konuları ele alan film gerçekten de iyi yapım seyredilmesi gereken bir film.Ayrıca filmde ki Vassili Zaitsev karakterini biraz araştırdım,gerçekte rusların en iyi nişancısı olmasa da gerçekten başarılı birisiymiş ve alman keskin nişancısı ile yaşanılan olaylar hayal ürünüymüş ve şunu da eklemek istedim finali biraz çabucak bitirmek için gibi olmuş o kadar usta bir keskin nişancı nasıl oldu da o tuzağa düştü :)

0
+8
Tüm yorumlar (609)
FinalFight (Dublör) | 06 Nisan 2014, 23:44

Ülkelerin askerlerini gaza getirme çabası her ülkede aynı galiba. Biz bile kendimize kahraman Türk askeri demiyor muyuz?

Cevap Yaz
0
0
hkndrsn (Amatör) | 14 Mart 2014, 11:29

Vassili Zaitsev;öldürdüğü 400 içinde, kendisini vurmak için gönderilmiş 11 alman sniperı da bulunan rusların 2. dünya savaşı halk ve savaş propagandası kahramanıdır.Bu kahramanı Jude Law dan başka kimse böyle canladırmayacaktı.10/8.3

Cevap Yaz
0
0
kaan_kamer_566 (Amatör) | 24 Şubat 2014, 16:23

oyunculuklar film konu herşey güzel. öte yandan tek kelime ile batının günah çıkarmasıdır. vasili zaitsev in hayali kahraman olduğunu iddia eden abd'nin soğuk savaşın çoktaan bitmiş olmasından sonra jude law'a gayet karizmatik bir zaitsev çizmiş olması sezarın hakkını sezara çook geç vermesidir.

Cevap Yaz
0
0
tayfun_kurt_9465 (Amatör) | 30 Ocak 2014, 21:45

bu savaş gerçekten olmuş yönetmen güzel bir konuyu kalem altına almış bu filimin oyunu da zaten oynanma rekoru kırıyor(call of duty) puanım 9.0

Cevap Yaz
0
1
SadriUstaFan (Fenomen) | 20 Ocak 2014, 18:33

Enemy At The Gates : Film 2. dünya savaşı sırasında bir keskin nişancının hikayesini
anlatıyor bizlere. Ama anlatırken yer yer sıkıyor maalesef tabi kendi açımdan. Filmde
her ne kadar durgunluk hissetsem her ne kadar sıkılsam bile film bir biyografi filmi
olduğu için konuya sadık kalınmış gözü ile baktığımdan fazla yermek istemiyorum.
Sonuçta hikayenin dışına çıkılıp her anında bolca savaş sahnesi ne bileyim bolca
gerilim beklemek yanlış olur. Ama ne bileyim en azında 2 saat deği de bir 90 dakikaya
sığdırılıp daha da güzel işlenebilirdi. Şimdi bu olumsuzlukların yanında gelelim olumlu
yanlarına yetenekli oyuncu Jude Law aganın oynadığı karakter filmde attığını vuran bir
karakter o bölümler de bize o heyecanı yaşattı filmde bu inkar edilemez. Diğer bir keskin
nişancı Ed Harris ustanın da oyuna katılımı ile aralarında gelişen olaylar tam bir satranç
hamlesi gibiydi diyebilirim. Filmin kapışma sahneleri filme gerilim yönünden olumlu
yansıtmış. Tabi bunun yanı sıra savaşın getirdikleri ve sonlara doğru gelişen olaylar
filme ağır bir dram öğesi de katmış. Tabi filmin olumsuz yönlerini bir kenara bırakıp
oyuncu kadrosunun kalitesine değinirsek eğer Jude Law,Ed Harris,Rachel Weisz gibi işte
sırf bu kadro için bile izlenebilecek bir film gözü ile bakıyorum ben olaya.

Cevap Yaz
-1
+1
Görüşleriniz