Yaşlı Adam Ve Deniz (ı)

The Old Man And The Sea (ı)

Yaşlı Adam Ve Deniz (ı) (1990) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.0
/ 10
16 oy

Dram

93 Dak.PT93M

Roger O. Hirson

6 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Ernest Hemingway`in aynı adlı öyküsünden sinemaya uyarlanan filmin konusu şöyledir:Küba`da babası gibi yıllardan beri balıkçılık yapan Santiago,84 gündür balık yakalayamamaktadır.Bu durumdan ötürü diğer balıkçıların uğursuz olmakla nitelendirdikleri yaşlı balıkçıya bir tek,balık tutmayı öğretmiş olduğu küçük Manola inanmaktadır.Yalnız yaşayan Santiago`ya ihtiyaçlarını karşılamada da yardım eden çocuk ne kadar istese de onunla balığa çıkamaz.Santiago ise artık bahtsızlığının denize açılacağı 85. gün kırılacağına inanmaktadır.

Filmi Ekleyen crazybeau
Tüm yorumlar (3)
SinePark (Dublör) | 14 Haziran 2013, 16:24

bu filmi izlemeden önce spencer tracy li olanı izlediğim için film bana ilki kadar zevk vermedi.. bu filmin tek artısı usta oyuncu Anthony Quinn nin varlığı..

Cevap Yaz
0
1
zamin_veliyev_1 (Amatör) | 09 Aralık 2012, 11:07

Z

Cevap Yaz
-1
+0
birdy1907 (Jön) | 30 Temmuz 2011, 20:25

 


Anthony Quinn`in yaşlı balıkçıyı oynadığı bu yapımdan önce çevrilmiş,balıkçıyı Spencer Tracy`nin canlandırdığı 1958 tarihli bir film daha var.O filmle bu film aynı konuyu ele alsalarda iki film arasında farklılıklar bulunuyor.Mesela bu filmde balıkçının kızı ve balıkçının öyküsünü kaleme alacak olan yazar ve yazarın birlikte olduğu kadın yer alırken diğer filmde bu kişiler yok.Bir başka farkta yine bu filmde yazarın gençlik hali başka bir aktör tarafından canlandırılırken öbür filmde gençlik halinide Spencer Tracy oynuyor.Son olarak diğer filmde öyküyü anlatan bir anlatıcı bulunurken bu filmde anlatıcı bulunmamakta.İki filmi değerlendirecek olursam Anthony Quinn`in oynadığı film  diğer filme nazaran konunun ele alınışı açısından daha kötü olmuşsa da Anthony Quinn`in performansını Spencer Tracy`ye göre daha iyi buldum.Filmde;gençlikle yaşlılık arasındaki farkı,yaşlılara saygılı olanlar ile olmayanları,yaşlılara genel bakışı,insanın yaşlı olmasına rağmen yapabilecek şeylerinin olduğunu,inatçılığın yararlı olduğu gibi zararlarınında olduğunu,azmin ve kararlılıkla ortaya konan çabanın getirisini,tecrübenin önemini,doğayla baş etmenin zor olduğunu, kişinin işi ile canlılara duyduğu saygıyı,arada yaş farkı olsa da dostluğun güzelliği ve önemini görüyoruz.Sonuçta güzel bir klasik eserin başarılı sayılabilecek bir uyarlaması izlediğimiz.Ben de bu filmi izlemeyi düşünenlere önerir,izleyecek olan arkadaşlarada iyi seyirler dilerim...

Cevap Yaz
0
1
AyhanHulusi (Jön) | 31 Temmuz 2011, 20:47

Açıkçası Tracy'den sonra bu filmin bir de Antony Quinn yorumundan haberdar değildim. Quinn'in son döneminde oynadığı birçok filmden haberdar değiliz galiba. Teşekkür ederim.

0
1
criticus (Profesyonel) | 02 Ağustos 2011, 10:30

böyle tozlu raflardan filmleri bulup çok güzel bir şekilde yorumladınığınız için size teşekkür ederim sevgili birdy yüreğinize sağlık

0
0
factual (Jön) | 02 Ağustos 2011, 23:54

Yine emek dolu, çok güzel bir yorum..Elinize sağlık..

0
0
gugukkusu (Profesyonel) | 04 Ağustos 2011, 02:17

Klasik bir filme abrtıdan uzak, gerçekçi bir yorum. Tebrik ederim.

0
0
Görüşleriniz