Asi Gençlik

Rebel Without A Cause

Bütün Fragmanlar ►
Asi Gençlik (1955) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1
/ 10
131 oy

27 Ekim 1955

1955 - ABD

DramRomantik

111 Dak.PT111M

Nicholas Ray Irving Shulman Stewart Stern

134 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Film dünyasının en etkileyici rollerinden birisinde James Dean'i, şehre yeni gelen, yalnızlık, bunalmışlık ve kızgınlığının içerisinde kendisiyle ve toplumla savaşan, İkinci Dünya Savaşı sonrası kuşağına ait efsanevi Jim rolünde buluyoruz. Bu başyapıtta ona eşlik eden Natalie Wood (kız arkadaşı) ve Sal Mineo (en yakın arkadaşı), başarılı performanslarıyla Akademi Ödülü'ne aday olmuşlardı. 40 yıldır ayakta duran bu dev yapıt, tam bir efsane.

Filmi Ekleyen ruyakiz
Popüler Yorumlar
Chaplin (Efsane) | 22 Aralık 2012, 17:20

Asi Gençlik (1955) Hızlı yaşa, genç öl.. Yönetmenliğini Nicholas Ray üstlenirken oyuncu kadrosunda James Dean, Natalie Wood, Sal Mineo, Jim Backus ve Ann Doran gibi isimleri izleyeceksiniz.. Film Dram-Gençlik-Romantik türlerini barındırıyor.. Konusuna gelecek olursak, Jim Stark adındaki genç gözü kara başını belaya sokmaktan çekinmeyen ele avuca sığmayan asi bir gençtir.. Jim ve ailesi Los Angeles yeni taşınmıştır ve okuluna burada devam edecektir.. Okulda yeni olduğu için arkadaşları onu aralarına kabul etmez.. Ve arkadaşları ile sorunlar yaşamaya başlar.. Bu sorunların boyutu giderek artar ve olaylar artık aklının ucuna bile gelmediği noktaya gelmiştir.. Efsane oyuncu James Dean ile tanıştığım film Asi Gençlik oyuncunun filmde canlandırdığı Jim Stark karakteri ile adeta bütünleşmiş.. Genç yaşta aramızdan ayrılan oyuncunun kariyerindeki üç önemli filmin ilki diğerleri Cennetin Doğusu ve Devlerin Aşkı.. Yaşasaydı eminim kaliteli bir çok filme imzasını atacaktı.. James Dean filmlerine bu film ile başladığım iyi olmuş.. Filmdeki oyunculuğunu çok iyi buldum tam anlamıyla karizma yaşına göre olgun tavırlarıyla eminim sizi de kendine hayran bırakacaktır.. Filmde kullandığı kırmızı ceketi ve sigara içişi unutulmaz olarak gösterebileceğim birkaç ince detay.. James Dean Bafta ödüllerinde bu filmdeki performansı ile En İyi Erkek Oyuncu dalında adaylığı bulunmaktadır.. Başrolde güzeliği ve oyunculuğu ile ön plana çıkan Natalie Wood ile uyumulu birer çift olmuşlar oscarda güzel oyuncu En İyi kadın oyuncu dalında adaylığı bulunmaktadır.. Wood, güzelliği ile hayran olmamak elde değil.. Filmde konusu bakımından Amerikan ailelerini eleştiriyor.. Çocukları ile ilgilenmemeleri aile içindeki huzursuzluklar onları yalnızlığa sürüklüyor ve haliyle kızgın çabuk sinirlenen olaylara ani tepkiler veren bunun sonucunda sorunlu bir ergenlik dönemi geçiren çocuklar ortaya çıkıyor.. İkinci dünya savaşından sonraki dönemi yansıtan yönetmen Nicholas Ray bence Amerikan aileleri ve çocukları arasındaki ilişikiyi perdeye başarılı bir şekilde yansıtmıştır.. Yönetmen Nicholas Ray oscarda adaylık getiren bir film.. Filmin İmdb Puanı: 7.9 olduğunu söylemekte fayda var benim gözümde daha fazlasını hak edenlerden.. James Dean filmlerine başlamak isteyenler Asi Gençlik ile başlamalarını öneririm tüm zamanların eskimeyen en önemli gençlik filmini siz sinema severlere tavsiye eder iyi seyirler dilerim.. 8.6

0
+19
Milenaa (Efsane) | 19 Ekim 2012, 16:11

'' BAKIŞLARI İNSANIN İÇİNE İŞLEYEN ADAM...JAMES DEAN...'' Nedendir bilmiyorum bir başka,değişik,anlamlı ve hüzünlü bakıyormuş.Eğer erken veda etmeseydi hayata,o zamanların tozunu estirecekmiş havasından ve oyunculuğundan belli.Yaşının verdiği asabiyetle,saldırgan,kızgın,anne ve babasına öfkeli Jim rolünü çok iyi canlandırmış.Erkek çoçukları Babalarını örnek alıyor haliyle Baba onlar için çok önemli bir değer,Annesinin sözleri altında ezildiği Babasına çok kızıyor Jim ağırlığını koymasını istiyor,ailede huzur olmayıncada çoçukların ruh haline olumsuz yönde yansıyor malesef.Jim gibi kendisini ailelerinden soyutlayan arkadaşları da rollerini son derece başarılı canlandırmışlar.1950' li yılları izlemek güzeldi,görüntü kaliteside gayet güzeldi filmin izlenirliğini daha fazla artırıyor.James Dean'ın performansını görmelisiniz bence izlenmeye değer bir film.Sayesinde bir çok güzel film izlediğim arkadaşıma çok teşekkür ederim bu güzide aktörü tanımamı sağladığı içn :) İyi seyirler..Sinemayla kalın...Not: Katıldığı hollywood davetlerinde kot pantolon giyerek herkesi özendirmiş ve kot pantolonun populerligini arttirip her yerde giyilebilmesini saglamistir...Yani o derece cool bir adammış kendileri..Rahat uyusun.

0
+11
Tüm yorumlar (42)
CamerMan (Jön) | 25 Temmuz 2013, 16:05

İçerdiği mesajlarla günümüzün bile sorunlarını anımsatan film James Dean'ın süper oyunculuğuyla efsane olmuştur.Dean performansıyla oyuncu arkadaşlarını bile gaza getirmiş anlaşılan.Öyleki herkes döktürmüş filmde.

Cevap Yaz
0
0
ulkuhilal_karasu (Amatör) | 17 Haziran 2013, 13:54

Mesaj dolu süper bir film.

Cevap Yaz
0
0
leon93 (Figuran) | 06 Mayıs 2013, 18:39

Film güzeldi çok fazla mesaj içeriyordu.

Cevap Yaz
0
0
bulenterhan (Amatör) | 01 Mayıs 2013, 01:55

tüm zamanların gençlik filmi.

Cevap Yaz
0
0
asnea (Amatör) | 13 Nisan 2013, 19:30

- Film akıcı bir senaryoya sahipti, özellikle diyaloglar ve anlatılmak istenen şey günümüzün de ergenlik problemlerini - anne baba tarafından anlaşılamamak, kendini hiçbir yere ait hissetmemek, arkadaş ortamından dışlanmak vb. - yansıttığı için ister istemez filmde kendinizi buluyorsunuz. Zaten her şey çok kısa bir zaman diliminde olup bittiği geçtiği için olaylar akıp gidiyor, ne zaman başlayıp bittiğini anlamıyorsunuz bile.
- Kafaya dikilen süt şişesi, kırmızı bir ceket ve umursamaz yüz ifadesinin ardına gizlenmiş acı dolu bakışlar... Gerçekten de film boyunca "Bir adam nasıl bu denli hüzünlü ve güzel bakabilir?" diye soruyorsunuz kendinize. James Dean'in bir ikon haline gelmesinin tek sebebinin erkenden ölmesi veya çok iyi rol yapması olduğunu düşünmüyorum, bu adam öyle biriymiş ki o konuşurken ekrana bakmaktan başka hiçbir şey yapamıyorsunuz. Yakışıklılığın da ötesinde, bambaşka bir enerjisi var... Abartılı ve kısmen yapmacık oynamasına rağmen bunu bir şekilde kendine yakıştırabilmiş olması da ne kadar büyük bir oyuncu olduğunun kanıtı. Jim Stark rolünü de muhteşem bir şekilde yansıttığını düşünüyorum. "Eğer bir gün olsun kafam karışık olmasaydı ve her şeyden utanmasaydım... Bir yerlere ait olduğumu hissedebilseydim..."
- Natalie Wood'un canlandırdığı Judy duru güzelliği ve iyi oyunculuğuyla başarılı bir yan roldü. Sal Mineo'nun canlandırdığı Eflatun ise her ne kadar başrolde James Dean olsa da filmin asıl hikayesini oluşturan karakterdi, özellikle son sahnede ağlamadan edemedim. Bir yandan elinde silahla herkesi vurabilecek kadar tehlikeli, bir yandansa iki çorabını farklı renk giyebilecek kadar "çocuk"... Ve yerde öylece yatıyor... Çok acıydı.
- Baba Frank Stark ise Jim'in bu kadar isyankar olmasının yegane sebebiydi. Eğer "baba" figürünü karşılayabilse ve alttan almayı bırakıp otoriter, dırdırcı Mrs Stark'a biraz olsun dersini verebilseydi Jim tüm bunları yapmayacaktı. Zaten Jim de film boyunca babasının cesaretini toplamasını sağlamaya çalışıp durdu... Baba Stark rolündeki Backus'u da oldukça beğendiğimi söyleyebilirim.

1955 yapımı fakat bu kadar samimi bir gençlik filmi hala daha yapılmamıştır belki. Gençlik, şimdiki senaryolardaki gibi toz pembe değil en gerçekçi haliyle yansıtılmış. ^^

KESİNLİKLE izlenmesi gereken ve pişman olunmayacak bir film.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz