Ateşten Günler

Ateşten Günler (1988) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3
/ 10
22 oy

DramSavaş

240 Dak.PT240M

 -

 -

10 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Birinci Bölüm -

Filmi Ekleyen ruyakiz
Tüm yorumlar (2)
MrCvrgn (Efsane) | 18 Aralık 2010, 20:20

Dört bölümden oluşan süper bir filmdi şiddetle tavsiye ederim.. İMDB:8.0
Birinci Bölüm - "Dersaadet'de İşgal Günleri": 1. Dünya Savaşının son günleri... Dersaadet İngiliz'lerin işgalindedir, korku ve gerginlik tüm İstanbul'da hakimdir. Hariciye memuru Peyami'nin evine gelen korkunç haber; savaşın artık vahşete dönüştüğünün kanıtı olmuştur; Ayşe... Kocası ve oğlunu Yunan işgalindeki İzmir'de kaybetmiştir. Artık sığınacak tek yeri ve inanacak tek umudu vardır; "Kurtuluş", Kaderleri, aynı gayede yola çıkan, Binbaşı İhsan ve Binbaşı Cemal'in yollarını İstanbul'da birleştirecektir.
İkinci Bölüm - "Kuvva-i Milliye'ye Katılış": İstanbul Hükümeti Pariste görüşmelere gitmiştir, dönüşte; alınan kararlar da yaşananlar da işgalin tüm acımasızlığını yansıtıyordu. İstanbul artık ev ev İngiliz askerlerine teslim ediliyordu. Cemal ile İhsan Anadolu'ya, Kuvva-i Milliye'ye katılmak için zorlu bir yolculuğa çıkmışlardır. İzmir göçmenlerinin çocuklarına gömlek diken Ayşe'nin evine İngilizler el koyunca Kuvva-i Milliye'ye katılmak için, Seyfi Bey'inde yardımıyla yola çıkar ama Peyami bu yolculukta Ayşe'yi hiç yalnız bırakmaz.
Üçüncü Bölüm - "Aşk ve İstiklal Yolu": Kuvva-i Milliye'ye katılmak için çıkılan bu yola; Peyami'nin de katılması Ayşe'ye olan tutkusundan mı yoksa; "İstiklal yolu" için miydi?... Yine de ondan beklenmeyen bir cesaret örneğiydi... İhsan Binbaşının yanına vardıklarında ise durum, diğer illerden farklı değildi; bir yandan eşkiyalarla, bir yandan da düşmanla mücadele ediyorlardı.
Dördüncü Bölüm - İstiklal Yolunda Şehitler: Adapazarı, Sakarya, Afyon, Kütahya ve Peyami için ise en önemlisi; Ayşe'nin hemşire olduğu Eskişehir, düşman tarafından bombalanıyordu. Artık "İstiklal" yolunda kendi mücadelelerini veriyorlardı. Peyami muhaberat, Cemal ve İhsan Binbaşılar cephede, Ayşe ise hemşireydi. Ama hepsinin yolları, umutları Ayşe'de birleşiyordu. İlk acı haber ağabey Cemal'den geldi. Ardından İhsan, en son ve en acısı Peyami'nin gözleri önünde Ayşe'de şehit olmuştu. Ateş ve barut kokulu kabusa Peyami de eşlik etti, ardından bıraktığı o tek kurşun ise tüm olanların kurgusuydu...
İMDB:8.0

Cevap Yaz
-1
+1
scarlettj (Efsane) | 16 Ocak 2010, 01:24

Güzel bir yapımdı.Başarılı tiyatrocu kadrosu ile dikkat çekmektedir.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz