Mavi Göl

The Blue Lagoon

Bütün Fragmanlar ►
Mavi Göl (1980) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2
/ 10
360 oy

01 Mart 1984

1980 - ABD

DramMaceraRomantik

104 Dak.PT104M

Douglas Day Stewart

365 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

görkemli ve bolluk içindeki güney pasifik cenneti, henry devere stacpoole’un 1903 yılında yazdığı roman ile net bir şekilde anlatılıyor. iki küçük çocuk ve geminin kaptanı, bir gemi kazasından sağ çıkan tek kişilerdir ve sağ salim, tropical bir adaya çıkmayı başarırlar. bir sure sonra kaptan ölür ve çocuklar bir başlarına kalırlar. günler günleri kovalar ve yıllar geçer. emmeline (brooke shıelds) ve richard (christopher atkıns) doğanın güzelliği ve egzotik ortam içerisinde kendileri için yaptıkları evde büyürler. yetişkinlikle beraber gelen fiziksel ve duygusal değişimlerle başetmeyi kendi kendilerine öğrenirler. olgunlaşmaya başladıklarında birbirlerine duydukları çocukça sevgi, yerini duygusal ve derin bir aşka bırakır. bir de çocukları olur. acaba yeniden medeniyeti görebilecekler midir?

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen ruyakiz
Popüler Yorumlar
dogukan35 (Efsane) | 24 Ağustos 2013, 03:40

Yıllar önce küçükken izlediğiniz bir film.. Hayal mayal hatırlıyorsunuz.. Dediğim gibi küçüksünüz ve aklınızda kalan bir kaç parça.. Yalan olmasın o bir iki parçayı birleştirerek 2 ay gibi sürede "Mavi Göl" filmini buldum.. İçimdekini dışa vurursam eğer "sonunda buldum".. İnatçılığın sonucuda bu bulma.. Kendimi bir zaferi kazanmış gibi hissediyorum bir filmsever, sinemasever olarak.. Gelelim filmin içeriğine.. Kötü kalpli de gözükse bir insan hiç ummadığınız bir anda, tahmin bile edemeyeceğiniz bir yerde sizin için çok önemli birisi haline gelebilir.. Biraz abartmış olabilirim ama Paddy Button karakteri buna çok iyi bir örnek.. Kahramanların hayatlarında birşeyler paylaşabildiği son insan.. İlk gösterilen sahne ile ilerleyen sahnelerde ondaki o farkı da anlıyorsunuz.. Gelelim esas olayın döndüğü Emmeline ve Richard'a.. Filmin başında iki çocuk olarak karşımıza çıkan karakterlerin yıllar boyu değişimlerine şahit oluyor insan.. Emmeline'in büyüyüp yetişkin, güzel bir kadın olması onun çekici bir güce sahip olmasını da artırıyor.. Richard'ın da yıllar boyu gelişimi ve de bıçkın bir delikanlı olarak artık bir bayana hayranlığı göz önünde oluyor.. Çevresinde yaşayan insanlar olmadığından dolayı bu iki karakterinde çok masum olan yakınlaşması zaman ilerledikçe büyük bir aşk diyemeyeceğim ama hayatın gerekliliğine dönüyor.. Burdan kastettiğim filminde belirli bir kısmını oluşturan erotizm.. Burda bile ilgniçlikler var.. Hiç bir şey bilmeden bir çocuk sahibi olmak.. Gerçekten çok safça duygularla yola çıkılarak ulaşılan sonuç.. Brooke Shields ve Christopher Atkins.. Gençliklerinde bu film ile adını duyuran harika bir oyuncu çifti.. Brooke Shields bir kaç filmini izlemiş olmama rağmen bu filmde oynadığını hatırlayamam da ilginç.. Ama bu filmde gençliğini, ilk kadınlığa adım atışını, ilk serpilişini görüyoruz.. Christopher Atkins hakkında birşey söyleyemeyeceğim açıkcası.. Bu güzellikten sonra sadece iyi oyunculuk çıkarmış diyebilirim o zamana göre.. Son olarak başta da belirttiğim gibi benim için de mutlu son film içinde mutlu son.. İyi ki de küçükken izlediğim filmi tekrar izleme şansı ve onları tekrardan yaşama fırsatını ele geçirdim.. 91 yapımı bana göre gereksiz, bu filmin devamı niteliğinde olan bu seferde Milla Jovovich'in serpilme zamanın da çekilmiş olan "Mavi Göl'e Dönüş" filmini de izleyebilirsiniz.. Ben izledim ancak o zevkli bulamadım.. 1980 yapımı, Robinson Crusoe'dan esintiler barındırmış olsada bana göre küt bir yapıt olan "Mavi Göl" filmini izleyin.. Seveceksiniz ve hoşuna gidecek.. 8/10..!!

0
+10
buraksavasoglu (Amatör) | 20 Eylül 2012, 12:02

Tek kelimeyle büyüleyici bir film.. kesinlikle herkes izlemeli bence filmin çok yoruma ihtiyacı yok devamı niteliğindeki 2. filminide izlemenizi tavsiye ederim.(mavi göl'e dönüş) Kesinlikle izlediğim en iyi filmdi.

0
+4
Tüm yorumlar (109)
mazlumbahtiyar (Amatör) | 26 Aralık 2013, 02:54

küçükken ne izlerdim bu filmi ya bazıları yorumlarda izleyin yazmışda zaten millet çoğu küçükken veya çocukken izlemiştir bu filmi ama izlemeyen varsa hiç izlemesin küçükken kaçırdığınız filmleri şimdi izlersen pek keyif alamassınız bence :)

Cevap Yaz
0
1
Aespinas (Amatör) | 19 Eylül 2013, 02:46

Çocukluk anılarımın arasından hiç silinmemiş olan ölen adamın ağzından böceğin çıktığı sahneyi gördüğümde ‘Bu o film miydi yani?!’ demekten kendimi alamadım. Koskoca filmden sadece bu sahnenin bende yer etmesi tartışılır tabi. Filmin konusuna gelecek olursak sevgi, bağlılık, koruma gibi duyguların en amatörce fakat bir o kadar saf ve güzel yaşandığı bir hikaye anlatılıyor. Bir adada tek başlarına hayatta kalmaya çalışan Emmeline ve Richard’ın büyüdükçe kendilerinde ortaya çıkan fiziksel ve duygusal değişimlere cevaplar aramaları, bulunamayan cevaplarla yaşanan ruhsal karmaşalar ve nedenini bilmeden yaptıkları kavgalar… Ve olgunlaşmayla birlikte gelen birbirine çekilme, bağlanma, sonsuz güven… Bu sempatik çiftin aşkları dışında filmde beni etkileyen diğer şey umutla bekledikleri ve kendilerini kurtaracak olan gemiyi gördükleri halde hiçbir girişimde bulunmayıp çirkin ve sahte olduklarını düşündükleri insanların dünyasına kendilerini atmaktan vazgeçmeleri. Ve bu anlaşmayı sadece birbirlerinin gözlerinin içine bakarak yapmaları. Filmin devamı niteliğinde olan Mavi Göle Dönüş ve Mavi Göl: Uyanış’ı da merak ediyorum ve izleyeceğim. Fakat şimdiden bu film kadar doğal ve ticari kaygılarla yapılmamış olmadıklarını tahmin edebiliyorum. İyi seyirler.

Cevap Yaz
0
1
dogukan35 (Efsane) | 24 Ağustos 2013, 03:40

Yıllar önce küçükken izlediğiniz bir film.. Hayal mayal hatırlıyorsunuz.. Dediğim gibi küçüksünüz ve aklınızda kalan bir kaç parça.. Yalan olmasın o bir iki parçayı birleştirerek 2 ay gibi sürede "Mavi Göl" filmini buldum.. İçimdekini dışa vurursam eğer "sonunda buldum".. İnatçılığın sonucuda bu bulma.. Kendimi bir zaferi kazanmış gibi hissediyorum bir filmsever, sinemasever olarak..

Gelelim filmin içeriğine.. Kötü kalpli de gözükse bir insan hiç ummadığınız bir anda, tahmin bile edemeyeceğiniz bir yerde sizin için çok önemli birisi haline gelebilir.. Biraz abartmış olabilirim ama Paddy Button karakteri buna çok iyi bir örnek.. Kahramanların hayatlarında birşeyler paylaşabildiği son insan.. İlk gösterilen sahne ile ilerleyen sahnelerde ondaki o farkı da anlıyorsunuz.. Gelelim esas olayın döndüğü Emmeline ve Richard'a.. Filmin başında iki çocuk olarak karşımıza çıkan karakterlerin yıllar boyu değişimlerine şahit oluyor insan.. Emmeline'in büyüyüp yetişkin, güzel bir kadın olması onun çekici bir güce sahip olmasını da artırıyor.. Richard'ın da yıllar boyu gelişimi ve de bıçkın bir delikanlı olarak artık bir bayana hayranlığı göz önünde oluyor.. Çevresinde yaşayan insanlar olmadığından dolayı bu iki karakterinde çok masum olan yakınlaşması zaman ilerledikçe büyük bir aşk diyemeyeceğim ama hayatın gerekliliğine dönüyor.. Burdan kastettiğim filminde belirli bir kısmını oluşturan erotizm.. Burda bile ilgniçlikler var.. Hiç bir şey bilmeden bir çocuk sahibi olmak.. Gerçekten çok safça duygularla yola çıkılarak ulaşılan sonuç..

Brooke Shields ve Christopher Atkins.. Gençliklerinde bu film ile adını duyuran harika bir oyuncu çifti.. Brooke Shields bir kaç filmini izlemiş olmama rağmen bu filmde oynadığını hatırlayamam da ilginç.. Ama bu filmde gençliğini, ilk kadınlığa adım atışını, ilk serpilişini görüyoruz.. Christopher Atkins hakkında birşey söyleyemeyeceğim açıkcası.. Bu güzellikten sonra sadece iyi oyunculuk çıkarmış diyebilirim o zamana göre..

Son olarak başta da belirttiğim gibi benim için de mutlu son film içinde mutlu son.. İyi ki de küçükken izlediğim filmi tekrar izleme şansı ve onları tekrardan yaşama fırsatını ele geçirdim.. 91 yapımı bana göre gereksiz, bu filmin devamı niteliğinde olan bu seferde Milla Jovovich'in serpilme zamanın da çekilmiş olan "Mavi Göl'e Dönüş" filmini de izleyebilirsiniz.. Ben izledim ancak o zevkli bulamadım..

1980 yapımı, Robinson Crusoe'dan esintiler barındırmış olsada bana göre küt bir yapıt olan "Mavi Göl" filmini izleyin.. Seveceksiniz ve hoşuna gidecek.. 8/10..!!

Cevap Yaz
0
10
taksici (Figuran) | 21 Ağustos 2013, 20:44

Biri sarışın biri sarıya çalan kara saçlı çocuklar bir adaya düşüyor bunlar çiftleşiyor bebekleri oluyor falan. Bütün film cilveleşiyorlar koca ada içinde. Filmin özeti: Koca Konya Ovası'nda sıcacak yer bulamadın.

Cevap Yaz
0
1
hakandoganamed (Dublör) | 07 Ağustos 2013, 21:24

modern bir robınson cruzo hıkayesı.çok oldu bu fılmı ızleyelı brooke shıeldsın güzelliği ve hemen hemen tüm film boyunca ıslak saçlarıyla ortalıkta dolanması felan... okyanusun altında yüzmesi,göğüslerını saçlarıyla kamufle etmesı ,vucudundan akan su tanecıklerının yakın cekıme alınması offf o neydı be...1990 ların başıydı ilk izledığımde ..ama buna karşılık bı o kadarda sevımsız sapsarı bir çocuk var..ona aşık oluyo brooke...napsın ada da başka erkek yok..10 sene mecbur ona tahammul edıyor.film de azcıkta erotızm var tür kısmına onu yazmamışlar..şöyle yüzde 5-10 kadar felan...(: 20 sene önce için baya bir değişik filmdi.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz