Oz Büyücüsü

The Wizard Of Oz

Bütün Fragmanlar ►
Oz Büyücüsü (1939) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.4
/ 10
317 oy

25 Ağustos 1939

1939 - ABD

AileFantastikMacera

101 Dak.PT101M

Noel Langley Florence Ryerson

350 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

 Halası ve amcasıyla çiftliklerinde mutlu bir yaşantısı olan Dorothy, sevimli köpeği Toto komşusu tarafından elinden alınmak istenince evden kaçar. Pişman olup geri dönmeye çalıştığı sırada bir hortuma yakalanır ve kendisini Oz'un renkli dünyasında bulur.
 Üzerine düştüğü ev, Doğu'nun Kötü Cadısı'na aittir. Onu öldüren Dorothy birden bire Oz'un en ünlü şahsiyeti haline gelir. Kardeşini öldüren Dorothy'den intikam almak isteyen Batı'nın kötü cadısı, genç kızın peşine düşer. Cadıdan kaçan Dorothy, Oz Büyücüsü'nün yardımını istemek için onun yaşadığı Zümrüt Şehri'ne gider.
 Dorothy, yolda 3 yeni arkadaş edinir. Kalpsiz Teneke Adam, beyinsiz Korkuluk ve korkak Aslan, uzun yolculuklarında Dorothy'e yardım eder ve onu korurlar. Yolculuğu başarıyla atlatmaları, kahramanlarımızın dileklerinin olmasını sağlayacaktır.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen kadirdotcom
Popüler Yorumlar
karakartalkartal (Dublör) | 02 Temmuz 2012, 15:44

çocukken izlemiştim hayal meyal hatırlıyorum,güzel gelmişti o zamanlar ,rastgeldi filmin ismini yeni öğrendim yorum yapmadan geçmeyim dedim :)

0
+5
AYSEGULBALACA (Profesyonel) | 09 Ağustos 2009, 22:05

EVET KIRMIZI AYAKKABILARI SÜPERDİ :)

1
+4
Tüm yorumlar (113)
mestame (Figuran) | 19 Mart 2014, 21:30

nasıl bir filmdi diye soranlara sadece masalın görüntülüsü diye cevap veririm....

Cevap Yaz
0
0
angelofdead (Dublör) | 10 Mart 2014, 21:19

there is no place like home ! diye sayıklatan we're off see the wizard wonderful wizard of the oz diye şarkı söyleten defalarca izlenesi film ! :))

Cevap Yaz
0
0
bilge_oz_7 (Amatör) | 04 Şubat 2014, 14:34

çocukken izlediğim ve döneme göre çok yaratıcı, başarılı bir film.

Cevap Yaz
0
2
MarlonunKedisi (Figuran) | 12 Ocak 2014, 11:58

Metro-Goldwyn-Mayer şirketi tarafından 2 milyon 700 bin dolar masrafla zamanın şartlarına göre çok güzel özel efektlerle stüdyosunda çektiği film.Ama mgm şirketi de diğer bütün şirketler gibi kapitalist bir zihniyete sahip olduğu için bir de madalyonun diğer yüzü vardır çekimler sırasın da ;

-Judy Garland çekimler esnasında fazla kilolara sahip olduğu için inanılmaz derece de rahatsız edici bir korse giydiği ve yaşını küçük göstermek için göğüslerine bant çektiği bant ile 6 ay boyunca çekimler sırasında sıkıntı çekmiş kontratı altında olduğu mgm şirketi tarafından daha fazla mesai yapabilmesi için enerji hapları verilmiş,uykusuz kalmaması için uyku hapları ile desktenlenmiştir.Judy bu durumdan sağlıklı bir şekilde kurtulamaz tam bir hap bağımlısı olur ve 49 yaşında ölür.

-Margaret hamilton ise yani kötü cadıyı canlandıran kişi kırmızı dumanla yok olduğu sahnelerde ekipten birinin zamanlama hatası sonucu yüzüne 2. ve 3. dereceden yanıklar alır.

-Teneke adımı canlandıran aktör alimünyum tozuna alerjisi olduğundan hastanelik olur mgm bu konu hakkın da hiç bir açıklama yapmaksızın oyuncunun yerini hızlı bir şekilde başkasıyla doldurur ve eski aktörle hal hatır,tazminat vs olmaksızın bütün iletişimi keser.

bütün emeklere rağmen mgm şirketi filmden çekildiği yıl itibariyle 1 milyon dolar zarar eder.

Cevap Yaz
0
2
Mastema (Dublör) | 03 Ocak 2014, 01:04

O kadar kişi aynı kelimeyle başlamış ki 'çocukluğumuzun filmi' desem daha doğru olur. :) Nedense bir bu filmi, bir de Alice Harikalar Diyarında'yı hem sever hem de korkardım. Kaybolmakla ilgili bir durumdu sanırım. Her neyse, zamanına göre çok iyi bir masal uyarlaması. Efektler şimdiye göre dinozor çağından kalma gibi olsa da her çocuk izlemeli bana göre.

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz