Sapık

Psycho

Bütün Fragmanlar ►
Sapık (1960) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.7
/ 10
598 oy

16 Haziran 1960

1960 - ABD

GerilimGizemKorku

109 Dak.PT109M

Joseph Stefano

658 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Marion Crane (Janet Leigh), Arizona'da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir cuma günü, patronu Marion'a bankaya para yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam'le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam'le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel'de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates (Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır.Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir ve yatmadan önce duş almaya karar verir. Sinerma tarihinde adından ünlü "duş sahnesiyle" söz ettiren, türünün en önemli örneklerinden Sapık, Alfred Hitchcock'un başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

Devamı
Gizle

Film İle Aynı Seride Bulunan Filmler

Hepsini Göster
Filmi Ekleyen nailtaylan
Popüler Yorumlar
LOsTGrL (Jön) | 28 Mayıs 2013, 02:52

Yapım yılına baktığınız zaman fazla umudunuz olmayabilir ama içinde barındırdığı psikolojik gerilimi ve gizemi fazlasıyla hissettirebilen bi film!kuşkusuz bunda Alfred Hitchcock ve Anthony Perkins ikilisinin payı büyük..herşeyden önce senaryo orjinal ve özgün yazılmış.Bazen filmlerdeki diyaloglar bizi sıkabilir,ama bu filmde aksine heyecanla izliyorsunuz buda önemli bi nokta!objektif baktığınız zaman yetersiz yerler olabilir özellikle duş sahnesi daha güzel olabilirdi diyebilirsiniz,ama o yıllardaki teknolojiyle bu en iyisiydi orası tartışılmaz!Alfred Hitchcock Psycho filmindeki duş sahnesiyle bir efsane yarattı.Öyle ki bu sahnenin yüzlerce taklidi çekildi.Tabii ki hiçbiri ilki kadar etkili olmadı.

0
+9
CansuPinar (Figuran) | 16 Aralık 2012, 10:12

Psycho - Sapık filmi; yapım yılına ve siyah beyaz olmasına rağmen ne çekimleriyle nede oyunculuklarıyla size eski bir film olduğunu hiç hissettirmiyor. İzleyince sizde göreceksiniz ki özellikle Anthony Perkins üzerine düşeni muazzam derecede iyi yapmış. Filme gelelim, konusunda da yazdığı gibi 40.000 dolarla Bates Moteline gittiği kısma kadarki süreç sizi biraz filmden uzaklaştırabilir ama devamında ise tamamen içine dalıp herşeyi ölçüp tartıp düşünürken bulacaksınız kendinizi. Aklınıza şunlar gelecek; Güler yüzlü ve yardımsever görünümlü motel sahibi Norman yada acaba fazlamı sevecen? Neden annesinden konu açılınca bir anda bakışları öyle keskinleşiyor? Sonrada biraz filmin isminden etkilenip sapıkçamı bakıyor acaba diyeceksiniz. Peki ya annesi, oğluna bağlı hasta ve halsiz bir kadınmı ya da onu kimseyle paylaşamayacak kadar çok mu kıskanıyor? Dönemin çok başarılı ve türünün en iyilerinden olan bu film, sizi psikolojik yönüyle fazlasıyla etkileyecek ve şaşırtan sonuyla da aklınıza kazınacak.

0
+8
Tüm yorumlar (262)
SinePark (Dublör) | 08 Nisan 2014, 16:47

Saçma gerilim müzikleri dışında oldukça etkileyici bi klasik..

Cevap Yaz
0
1
HisVeRuzgar (Figuran) | 31 Mart 2014, 15:35

Psikolojik gerilim türünde filmlerin en iyi örneklerinden. Akıcı , gizemli ve finaliyle bütünleştiğinde izlediğinize pişman olmayacağınız çok çok iyi bir film. Tavsiye ederim.

Cevap Yaz
0
0
eugene (Figuran) | 25 Mart 2014, 14:41

filmi şimdi izledim ve çok etkilendim.ilk başlarda sıkıcı gelebilir ama çok etkileyici bir başyapıt.ve de oldukça korkunç:-d

Cevap Yaz
0
1
CONVAYNE (Artist) | 15 Mart 2014, 15:24

Çoook iyi . Klasik Filmleri sık sık izlediğimden artık filmlere o dönemin mantığıyla da bakmayı öğrendim . Psycho yu izledikten sonra Alfred amcanın ne denli zor bir iş yaptığını ve döneminin ötesinde bir yönetmen olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Tabi bugünün gerilim, polisiye sineması mantığıyla izlemeye kalkarsanız 3-4 puanlık bir film.

Cevap Yaz
0
1
mertzche (Amatör) | 13 Mart 2014, 16:26

İlerleyisi garip geldi nasıl bağlayacaklar diye merak ettim ve finalini beğendim. Favorilerime girmese de günümüz korku gerilim filmlerinden daha nitelikli ve merak uyandirici idi.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz