Arabistanlı Lawrence

Lawrence Of Arabia

Arabistanlı Lawrence (1962) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.9
/ 10
208 oy

16 Aralık 1962

BiyografiDramMaceraSavaş

227 Dak.PT227M

Robert Bolt T. E. Lawrence Michael Wilson

100 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

1. Dünya Savaşında Arap birliklerini Osmanlı İmparatorluğuna karşı organize eden savaş şairi T. E. Lawrence (Peter O'Toole) onların, gerilla savaşı olarak bilinen tarzda büyük başarı elde etmelerini sağlar. Gerçek bir hayat hikayesinden alınmış olan David Lean'in bu filmi 1962'de başta En İyi Film olmak üzere 7 dalda oscar kazanmıştır.

Filmi Ekleyen nailtaylan
Popüler Yorumlar
Chaplin (Efsane) | 01 Mayıs 2012, 22:17

Arabistanlı Lawrence (1962) İngiltereye, kraliçeye ve kimsenin bilemeyeceği şeylere bağlıyım.. Yönetmenliğini David Lean üstlenirken oyuncu kadrosunda Peter O'Toole, Anthony Quinn, Omar Sharif, , Alec Guinness, Claude Rains ve Jack Hawkins gibi isimleri izleyeceksiniz.. Film Biyografi-Savaş-Dram türlerini barındırıyor.. Bu zamana kadar bir filmi yorumlarken ne gördüysem onu yazdım tabi kendimce bu filmi beğenenler cevap vermezse sevinirim kalbini kırabilirim.. Şimdi filmin İmdb sitesinde türünde biyografi yazması büyük bir yanlış film tamamıyla yanlış bu yanlışların bir kaçını sıralamaya çalışacağım.. Yönetmen David Lean, Kwai Kwai köprüsünü izlemiş pek beğenmemiştim bu filmi ise hayatımda izlediğim en kötü film olmayı başardı.. Tarihin çarpıtıldığı yalan yanlış aktarıldığı bu filmin neresini beğendiklerini bir Türk olarak aklım almıyor.. Türkleri birinci dünya savaşında kötü acımasız cani göstermişler tam anlamıyla rezalet izlerken bir hayli sinir oldum.. Hadi Türklere hiç değinilmese ya da tarihte yaşananlar doğru olarak aktarılsa bile film yinede rezalet olmaktan öte geçmemektedir.. Gereksiz yere uzayan sahneler oyuncuların çok kötü performansları arapların çatır çatır ingilizce konuşmaları ve konusu ile zaten sineman tarihinin en büyük propaganda filmlerinden biri olduğunu gösteriyor.. Bu kadar kötü bir filmin İmdb Top 250 Listesinde olmasına şaşırmamalı ve aldığı oscarlara.. Bence listede olmayı hak etmeyen bir film kesinlikle filmi tavsiye etmem benim gibi çileden çıkmak isteyenler buyursun izlesin tarihin nasıl yalan yanlış aktarıldığına sahit olsunlar.. Filmde akılda kalan bir sahne varki bir Türk subayını eşcinsel olarak göstermişler kırılma noktası zaten o sahne diyebilirim.. Ayrıca Türk olupta bu filme sinema adına iyi diyenlere bir şey demiyorum neymiş Türkler barbar gösterilmiş ama başyapıt buna bende katılmak isterdim ama saçmalıktan öte (!) Benim sinema anlayışım gerçeklik gerçeklikten uzak filmler bana göre çöp.. Bu kadar az bir not verdiğim bir filmi hatırlamıyorum.. 0.0

0
+11
AyhanHulusi (Jön) | 02 Mayıs 2012, 23:07

CHAPLİN ORTAK YÖNETMENİ HATIRLATINCA FARKETTİM. KWAİ KÖPRÜSÜNÜN DE YÖNETMENİ LEAN. AYRINTILI İNCELEMEDEN YAZMAK BELKİ YANLIŞ AMA ACABA LEAN'İN SAVAŞ SONRASI VE 50-60'LI YILLARDAKİ MİSYONU MUYDU BU PROPAGANDALAR? ÇÜNKÜ KWAİ KÖPRÜSÜNDE DE BİZİ RAHATSIZ EDEN BENZER UNSURLAR VAR BU FİLM GİBİ. KÖPRÜYE GELİNCE MÜKEMMEL MÜZİĞİNE HİÇBİRŞEY DİYEMEDİĞİM FİLM YİNE BİR PRORAGANDA FİLMİ. ÇÜNKÜ İNGİLİZ ÖVGÜSÜ YAPAN FİLM, JAPONLARI DA OLDUKÇA AŞAĞILAYAN IRKÇI BİR KARAKTER TAŞIYORDU VE BAZI ANLARI GERÇEKÇİLİKTEN ÇOK UZAKTI. ANCAK KWAİ ARA ARA ÖYLE ÇARPICI ANLAR İÇERİYORDU Kİ BIRAK BU FİLMDEN ÜSTÜN OLMAYI HATIRI SAYILIR BİR PUANI DA HAKEDİYORDU SİNEMA ADINA. SADECE MERAK ETTİĞİM SAVAŞIN VE SİNEMA SEKTÖRÜNÜN KAZANANLARI IRKÇI ALMANLARI VE HİTLERİ, BARBAR VE VAHŞİ JAPONLARI, VE FIRSAT BULDUKÇA EBEDİ VE EZELİ DÜŞMANLARINI YANİ BİZİ AŞAĞILAYAN BU FİLMLERİ ORTAK BİR KANALDAN VE KARŞIT GRUPLARI SİNDİRMEK İÇİN Mİ YAPTILAR. ABORJİN SOYUNU KIRAN AVUSTRALYALILARLA İLGİLİ BİR FİLM BİLE YAPILMADI ÇÜNKÜ O ZAMANLAR. DİRİ DİRİ YAKILAN JAPON MASUMLARI ANILMADI. MÜTTEFİKLERİN HARDAL GAZLARI İLE YAKTIĞI ZAVALLI BERLİNLİLER YA DA 45'TEN SONRA 50'Lİ YILLARA KADAR SOVYET KAMPLARINDA SİBİRYAYA SÜRÜLEN VE BİR DAHA VATANINI GÖREMEYEN ALMAN SUBAYLARININ FİLMLERİNİ GÖRMEDİK MESELA (HALA DA GÖREMİYORUZ YA). ÖZETLE GERÇEK KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞMEZ KİŞİDEN KİŞİYE ÇARPITILIR SADECE. BİZ ÖNÜMÜZE KONAN PİZZANIN EN İYİ VE DOĞRU OLDUĞU YALANIYLA KANDIRILDIK. HALBUKİ BİZİM GERÇEĞİMİZ PİDEMİZ, LAHMACUNUMUZDU BELKİ DE. BİZ BİRİNİC DÜNYA SAVAŞINDA SOYKIRIMLA SUÇLANDIK. AMA VATANIMIZI SAVUNMAK İÇİN 10 YIL BOYUNCA 7 DÜVELİN İŞGALCİSİ İLE SAVAŞTIK. BİZ FRANSAYI, İNGİLTEREYİ, RUSYAYI, YUNANİSTANI İŞGALE GİTMEDİK. BİZ SALDIRGAN YA DA BARBAR DEĞİLDİK. BİZ 10 YIL BOYUNCA BU VAHŞİLERE KARŞI KENDİ ÜLKEMİZİ SAVUNDUK VE ASLINDA SOYUMUZ KIRILSIN DİYE MİLYONLARCA TÜRK SİVİL, ASKER, KADIN ÇOCUK, GEBE DEMEDEN KARINLARI DEŞİLEREK KATLEDİLDİ. SADECE FRANSIZLAR VE FRANSIZ ÜNİFORMASI GİYMİŞ ERMENİLER ANTEPTE BİNLERCE MASUM KADIN VE ÇOCUĞU KATLETTİ. BUNLARSA SOYKIRIM SAYILMADI, FİLMİ ÇEKİLMEDİ. ÇOK ŞÜKÜR ALLAH KORUDU BAŞARAMADILAR. BU SOYKIRIMLARINI. AMA ŞİMDİ YALANLARLA SALDIRIYORLAR VE DAHA DA SALDIRACAKLAR DA. KONU SİNEMA, FİLM DEĞİL ÇÜNKÜ ONLARIN HAYATI FİLM.

0
+10
Tüm yorumlar (89)
SinemaTalebesi (Profesyonel) | 17 Nisan 2014, 02:49

Çok sıkıcı bir film. 2 3 günde anca bitirebildim. Bu kadar sıkıcı bir filmin ımdp puanı 8.4 ve sıralamada ilk 100de bence aldığı puanı da hak etmiyor bulunduğu sıralamayı da.

Cevap Yaz
0
0
berkcanmutlu (Amatör) | 04 Nisan 2014, 22:24

herşeyi geçtim abi o uçağın osmanlıda ne işi var

Cevap Yaz
0
0
CONVAYNE (Artist) | 25 Mart 2014, 16:19

Genellikle filmlere milliyetçi duygularla bakmak yerine sebep sonuç ilişkisi içerisinde nelerin anlatılmaya çalıştığına bakar ona göre beğenip beğenmediğimi belirtirim lakin filmi izlemeden önce bir iki şey okuduysanız tarihi saptırmaların ve bahsi geçen kişinin bir Türk düşmanı olduğunu da göreceksiniz; zaten objektif yaklaşılmamış bir filme sizin de bu bir filmdir deyip duygusal bakmamanız olanaksız bir hal alıyor malesef. Filmin beğendiğim yanı The Man Who Would Be King`de olduğu gibi İngiliz ajanların çalışma şeklini ve gözler önüne sermesiydi.

Cevap Yaz
0
0
gordeslideniro (Profesyonel) | 16 Mart 2014, 19:46

Üstün ırk! ingilizlerin dünyayı kendi çıkarları doğrultusunda yönetmek ve İslam düşmanlığı için yaptıkları, tarihi gerçekler tamamen çarpıtılarak verilmiş safsata bir film.Bu filmi izleyeceğinize iki kitap var gidin onları okuyun. İngilizlerin Osmanlıya ne oyunlar oynadıklarını çok iyi anlarsınız. Sırf Türk düşmanlığından dolayı bu filme 7 oskar verildi. Zamanında atalarımız nasıl geçirdilerse bunlara hala çıkartmak için uğraş içindeler.1- Medine müdafası çöl kaplanı fahrettin paşa
2- İngiliz Casusunun İtirafları

Cevap Yaz
-2
+4
FURKANhft (Profesyonel) | 16 Mart 2014, 21:42

Fahrettin paşayı anlatan çok güzel bir belgesel var izlemediysen mutlaka izle kardeşim

0
1
gordeslideniro (Profesyonel) | 16 Mart 2014, 22:08

İzledim kardeş sağolasın...

0
1
kaan_kamer_566 (Amatör) | 16 Şubat 2014, 15:43

Peter O'Toole 'dan nefret ettiren film :)

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz