Çin Mahallesi

Chinatown

Bütün Fragmanlar ►
Çin Mahallesi (1974) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1
/ 10
197 oy

20 Haziran 1974

1974 - ABD

DramGizemSuç

130 Dak.PT130M

Roman Polanski Robert Towne

165 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Eski polis Jake Gittes özel dedektif olarak çalışmaktadır. Los Angeles'ın su idaresinden sorumlu Hollis I. Mulwray'i takip etmek için eşi Evelyn tarafından kiralanır. Evelyn eşinin kendisini aldattığını düşünmektedir. Takibe başlayan Jake gerçekten de Hollis'in başka bir kadınla beraber olduğunu görecektir. Ancak olaylar beklediği gibi gelişmez. Hollis gizemli bir şekilde öldürülür. Jake olayın peşini bırakmaya yeltense de, bir karabasının içine düşmüştür. Olaylar onun yakasını bırakmayacak, Evelyn sandığı kadının Hollis'in gerçek eşi olmadığını anlayacak ve herşey daha da çetrefilleşecektir.

Filmi Ekleyen nailtaylan
Popüler Yorumlar
SadriUstaFan (Fenomen) | 16 Mart 2012, 01:36

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum illa her popüler filmi yada her yüksek puan alan filmi beğenicez diye bir kaide yok. Bu yüzden aşağıdaki vatandaşın yaptığı gibi yazılar yazmayın fikrinizi beyan edin olsun bitsin. Kalkıpta bir filmi beğenmedik diye kimse kimseyi yargılıyamaz. ve işi ileri götürüp yok sen şu filmi izle yok bu filmi izle gibi yada sen sinemadan anlamıyorsun gibi saçma sapan yazılar yazmayın kimse kimsenin film zevkine karışamaz önce bunu belirtmek istedim. Film ile ilgili düşüncelerime gelirsek genellikle eski filmlere karşı bir zaafım vardır. Filmin uzunluğundan olsa gerek yer yer sıkıldığım bir film oldu filmi kurtaran sahne ise sonlarda yaşanan çarpıcı süpriz sahneler idi bunun dışında filmden pek etkilendiğimi söyliyemiyeceğim

4
+6
Tüm yorumlar (69)
CONVAYNE (Artist) | 23 Nisan 2014, 15:14

Film özel bir dedektifin baştan sona bir cinayeti çözme çabasının anlatımı gibi görünse de aslında anlatmak istediği şeyi son sahnede anlatan yapımlardan. Ağır işlemiş olsa da bir birbiri ardında gelişen olaylar ve sizi içine çeken diyaloglar zamanın nasıl geçtiğini anlamamanıza olanak veriyor.

Cevap Yaz
0
0
MuratAziz (Amatör) | 17 Nisan 2014, 18:18

bu film var ya inanılmaz.Kesinlikle izleyin, Jack abimiz yine ortalığın .. koymuş :)

Cevap Yaz
0
0
mestame (Figuran) | 24 Ocak 2014, 00:48

olur böyle şeyler jake
burası çin mahallesi....yine türünün önde gelen black noirlerinden biri....sarışın bir kadın....pejmürde giyinen bir özel dedektif ve akla zor gelen karanlık hikayeler....kesinlikle tavsiye edilir...black noir sevenler hemen açıp izleyebilir.

Cevap Yaz
0
0
volkanick (Profesyonel) | 11 Ocak 2014, 12:54

Uzun zamandır dvd 'sini odanın bir yerinden alıp başka bir yerine bırakırken,Total film dergisinin sinema tarihinin en iyi senaryosuna sahip filmler listesinin zirvesinde olduğunu görünce izlemeyi daha fazla erteleyemediğim film için sinema tarihinin en iyi senaryosu demek benim açımdan aşırı iyimser bir yaklaşım olur.
Ama ben iyi bir film olduğunu düşünüyorum.Bittikten sonra kafanızda bir sürü soru işareti oluşuyor.Bazılarını filmin ilgili sahnelerini tekrar izlediğinizde çözüyorsunuz ama bazı şeyler muğlak ve üzerinde tartışmaya açık.Film hakkında daha fazla şey yazmak isterdim fakat bunların spoiler olma tehlikesi var.Çünkü sahneler birbirine bir şekilde bağlı, bu da bir dedektiflik filmi açısından ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

Cevap Yaz
0
1
By (Jön) | 18 Kasım 2013, 18:04

Atalarımızın bir filmi vardır bildin mi? evvel zaman için kalbur saman içinde deyu başlar. Hatırladı isen o filmin gerçek ismi şöyledir; Once Upon a Time İn West.. Yönetmeni ise, atalarının kovboy olduğuna inandığım, Sergio Leone'dır.

Yukarıda referansını verdiğim filme iyi bakın çünkü Çin Mahallesindeki karakter ağacı ile Bir Zamanlar Batıdaki karakter ağacı neredeyse aynıdır. Dedektifimiz gizemli bir kadının acılarına merhem olur. Geçmişi inceleme, gizemi çözme filmidir büsbütün.

İzlediğim en iyi dedektif filmi diyeceğim, hani dilimin ucuna geliyor da söylemeye dilim varmıyor, öyle karmaşık duygular içinde bıraktı beni. Lakin silahlı en iyi öldürülme sahnesi bu filmde olabilir. Son sahne neydi be. Kanım dondu izlerken! Burası Çin Mahallesi, olur böyle şeyler.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz