My Fair Lady

Bütün Fragmanlar ►
My Fair Lady (1964) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
52 oy

01 Ekim 1968

1964 - ABD

AileDramMüzikal

170 Dak.PT170M

George Bernard Shaw Alan Jay Lerner

44 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Filmin kahramanı Eliza Doolittle, sokakta çiçekçilik yapan ve son derece küfürlü konuşan bir karakterdir. Bir gece Prof Higgins, bir opera çıkışında kendisini görür. Eliza sadece argo konuşan biri değil aynı zamanda son derece hırçın ve kaba tavırlara da sahip biridir. Higgins ve arkadaşı Albay Pickering dil bilimcidirler ve bu kadın üzerine bahse girerler. Eliza profesörün evinde kalacak ve diksiyon kursları alacaktır. Higgins, genç kızı tamamen yola getireceğine ve Eliza’nın bir süre sonra gerçek bir hanımefendiye dönüşüeceğine emindir. Bu iş karşılığında para alacağı için Eliza olayı kabul eder. Higgins acımasızdır. Eliza kısa sürede ilerleme göstermekle kalmaz, gönülleri fethetmeye de başlar. Zamanı geldiğinde de ilk sınavını vermesi gerekecektir. Her şey, herkesin umduğundan farklı gelişecektir.
 
Bernard Shaw’ın eseri Pygmalion’dan uyarlanan filmin başarısı, Eliza rolünün kariyerinin zirvesindeki Audrey Hepburn’e verilmesiyle de sinema tarihinin zafer anlarından biridir.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen ceyyhun
Tüm yorumlar (12)
sinemagoria (Jön) | 22 Ocak 2014, 10:51

1938 yapımı "Pygmalion" bu filmin aslıdır. Eser zaten bir kitabın yorumlanışı, biliyorsunz. Fakat ilk versiyonunda ki duyguyu yakalayamamış. Öncelikle onu izlemiş olanlar bu filmi izlediklerinde farkedeceklerdir. Bazı önemli sahneler vardı ki oradaki vurgu duyguyu ön plana çıkarması açısından çok etkileyiciydi. Audrey Hepburn'ün o sahnelerde sergilediği performansını çok yetersiz buldum.

Cevap Yaz
0
0
sinemagoria (Jön) | 22 Ocak 2014, 06:55

Prof. Higgins, yağmurlu bir gecede, Londra Covent Garden’daki operadan çıkan kalabalığın arasında çiçek satan, ağzı bozuk Eliza Doolittle’a rastlar. Hırçın ve kaba davranışlarıyla etrafa sataşmaktan kendini alamayan muzip genç kız, sadece argo değil, üstelik berbat bir aksanla da konuşmaktadır.
Higgins, kendisi gibi bir dil bilimci olan dostu Albay Pickering ile bir bahse girer: Eliza üstüne para alarak profesörün evinde kalacak ve diksiyon kursları alacaktır. Higgins, genç kızı tamamen yola getireceğine ve Eliza’nın bir süre sonra gerçek bir hanımefendiden ayırt edilemeyeceğini iddia etmektedir.
Eliza bu iki beyefendinin teklifini kabul eder. Dersler hiç kolay geçmemektedir ama Higgins acımasızdır. Eliza kısa sürede ilerleme göstermekle kalmaz, kendine has elektriği ile gönülleri fethetmeye de başlar. Bir süre sonra ortaya çıkıp kızını istismar ettiklerini iddia eden baba Doolittle’ı da cebine para koyup bertaraf eden ikili, Eliza’nın geldiği aşamayı test etmek isterler. Ascot’taki At Yarışları bunun için idealdir. Ne de olsa şehrin kaymak tabakası orada buluşmaktadır. Göz kamaştırıcı güzellikte bir hanımefendiye dönüşmüş görünen Eliza burada ilk sınavını verecektir. Elbette olaylar herkesin umduğunun çok ötesine gidecektir.
Bernard Shaw’ın 1912 tarihli oyunu Pygmalion’dan uyarlanan ve Broadway’de 1956-62 yılları arasında büyük sükse yapan My Fair Lady’nin başarısı, sahne müzikalini uyarlayan Alan Jay Lerner’in film yönetmeni George Cukor’la işbirliğini doğurdu. Eliza rolünün kariyerinin zirvesindeki Audrey Hepburn’e verilmesiyle de sinema tarihinin zafer anlarından biri tescillenmiş oldu

Cevap Yaz
0
0
AliceAdams (Dublör) | 24 Kasım 2013, 00:11

Audrey Hepburn'un güzel mi güzel tatlı mı tatlı olduğu,kostümleri, filmdeki karekteri inanılmaz güzellikteki şahane müzikal.Rex Harrison'da ayrı iyidi.Süresinin 170 dakika olması sizi caydırmasın çünkü hemen geçiyor.Bazı sahneler o kadar iyiydi ki çok güldüm.Audrey zaten baştan sona dek sizi gülümsetiyor.Çok sevdiğim tatlı bi film olarak kazındı hafızama ve kesinlikle filmi izledikten sonra şunu söyleyebilirim Audrey Hepburn hollywood tarihindeki gelmiş geçmiş en tatlı bana göre en güzel kadındır

Cevap Yaz
0
2
dancerasli (Profesyonel) | 24 Temmuz 2013, 17:21

çok eski bir film olmasına rağmen dans müzik tam bir müzikal şölen

Cevap Yaz
0
0
LeFabuleuxDestinDAmeliePoulain (Artist) | 23 Temmuz 2013, 00:10

Bu filmi izledikten sonra anlıyoruz ki sinemamızdaki/televizyonumuzdaki bir film/dizi daha çakma imiş. Bir zamanlar yayınlanan Gönülçelen bu filmin birebir kopyası efenim... Filme gelecek olursak mükemmel bir müzikaldi. Eliza rolünde Audrey Hepburn'den başkasını düşünemiyorum. 10/8

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz