Dorian Gray

Dorian Gray (2009) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1
/ 10
349 oy

DramFantastikGerilim

112 Dak.PT112M

Toby Finlay

338 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Lord Henry ile Dorian’ın karşılıklı etkileşimleri, Dorian’ın kendini giderek kötüye, şeytani olana, hazcılığa adaması filmin eksenini oluşturmaktadır. Son derece saf ve yakışıklı Dorian’daki değişim, Lord Henry’nin sözleriyle ve Dorian’ın kendi portresinde kendi güzelliğini keşfetmesiyle başlar. Lord Henry’nin etkisiyle kötülüğün ve zevkin çekimine kapılan, dünyada gençlik ve güzellikten önemli bir şey olmadığına inanan Dorian için heyecan, kötülükte ve günahtadır; iyilik ve erdemse sıkıcıdır, edilgendir. İyiliği temsil eden Basil’in Dorian’a duyduğu saf tutkuda eşcinsellik öğeleri açıkça hissedilir. Dorian’ın büyük sırrını, portredeki değişimi gören yalnızca Basil olur. Portreye odaklanan, sonsuz gençlik karşısında ruhunu satan ve ruhunun ölmüş olmasından korkan Dorian için kurtuluş var mıdır?
 
Özellikle bir genç adamın büyümesini, eğitimini, gelişimini, kendini ve inançlarını keşfetmesini işleyen Dorian Gray’in Portresi için Oscar Wilde, ‘bir ruhun hikâyesi’ demiştir.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen celine105
Popüler Yorumlar
Node (Profesyonel) | 23 Kasım 2012, 00:17

Dorain Gray.. "Bir kısa uykunun ardından uyanacağız sonsuzluğa. Kimseler ölmeyecek artık, ölüm öleceksin sende.." sonradan John Donne'nin olduğunu öğrendiğim şu 2 satır sözü hatırlatmaya değer buldum.. Başta kendimi sorgulamamı sağlayan fikirleriyle , filmin gıpta edilesi karakteriydi Harry.. Harry'nin sözleri ve bilgin tavırları , hayatın lutüfkar olup zevklerine ulaşılması gerektiğini düşündüren fikirleri ve Dorian'a karşı olan imrenişleri çarpışınca kendisinin ulaşamadığı zevklerin zirvesine , rehberliğinde Dorian'ı teşvik ederek , kendini binevi Dorian ile avutan kötümser bir adam Harry.. Dorian güzelliğini fark ederek kaybetmekten korkan saf bir ruh , asıl kişiliği iyi olan ancak Harry'nin tavsiyelerine kulak asarak hayatın ona sunduğu zevkleri farkeden ve kendini teslim ederek güzelliğini yitirmemek adına ruhunu satan zavallı bir insanı temsil ediyor.. Film insanın kendini yaptıklarıyla ve inancını asıl inandıklarıyla sorgulatan , seyir zevki açısından üst noktada bir film. İzlemeye değer başarılı bir yapım.

0
+6
mimaotml (Dublör) | 04 Nisan 2012, 07:45

Cinsellik ve iğrençlik dışında birşey olmadı zaten :) Onlar da izlemeye değmeyen şeyler,zaman kaybı resmen..

0
+4
Tüm yorumlar (156)
anjali (Figuran) | 14 Nisan 2014, 21:29

çok fazla müstehcen sahne vardı. beyin kirliliği

Cevap Yaz
0
0
begumkrpnr (Amatör) | 06 Nisan 2014, 00:51

kitabı kadar mükemmel kitap okumadım ama filmin kalitesi fragmanın rezalet olmasından belli.

Cevap Yaz
0
0
CONVAYNE (Artist) | 16 Mart 2014, 11:26

Ben kitabını okumadım ama filmden de keyif aldım yeterince iyi işlenmişti. Şeytanla anlaşma üzerine benzer nitelikte filmlerden biraz daha ayrı durmuş; olay sadece ruhunu satan adamın geçirdiği zevklerden ibaret olduğundan bazen sıkabiliyor ve cevapsız bırakılan sorulardan ötürü de izledikten sonra pişman edebiliyor.

Cevap Yaz
0
0
not-optimist-fall (Jön) | 03 Mart 2014, 21:49

Film uzun olsada kendini izlettirdi arşivimde uzun zamandır izlemeyi bekleyen filmlerden biriydi ve nihayet izledim..Ve çok beğendim çok güzel bir hikayesi var..Zaten kitaptan uyarlama bir film olduğundan kalitesi yadsınamaz...
Ben Barnes filmin ta kendisiydi zaten..Rolüne tam oturmuş mükemmel bir oyunculuk sergilemiş..
Ben farklı gizemli bir film isteyen herkese öneririm bu filmi..Kitabını da okurum inşallah en kısa zananda

Cevap Yaz
0
0
Harpya (Amatör) | 16 Ekim 2013, 00:11

Kitaptan sonra büyük hayal kırıklığı oldu. Zevk anlayışını sadece cinselliğe indirgeyip birçok zeka ürünü şeyi es geçmişler.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz