Gemide

Gemide (1999) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.5
/ 10
535 oy

04 Aralık 1998

DramSuç

102 Dak.PT102M

Serdar Akar Önder Çakar

496 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Üzerinde üstünkörü tartışılmış ama değeri pek bilinmemiş bu iki film, sinemamızın en özgün ve ustaca işlenmiş hikayelerinden. Akad'la Akar'ı birlikte izlemek unutulmaz bir deneyim olacak. Yalnızlar Rıhtımı, açıklarda tek başınayken huzur bulan Kaptan Rıdvan'la (Sadri Alışık), bar şarkıcısı “Kontes” Güner'in (Çolpan İlhan) hüzünlü hikayelerini anlatır. Senaryo, şair Atilla İlhan tarafından (Ali Kaptanoğlu takma adıyla) İzmir Pasaport Limanı düşünülerek yazılmıştır. Filmin Ömer Lütfi Akad'ın tercihiyle İstanbul'da çekilmesi, iki şehrin limanları arasındaki fark sebebiyle zamanında eleştirilere konu olmuşsa da, filme özgün ve dokunaklı bir mekan kurgusu kazandırmıştır. Film boyunca gittiğimiz her yerde karanlığın ortasında buluruz kendimizi. Böylece karakterlerin içinde bulunduğu duygusal yalnızlık görsel bir karşılık bulur. Filmin düşmüş kadın hikayesine yaklaşımında hem Karafilm türü etkisi hem de Şiirsel Gerçekçiliğin izlerini görmek mümkündür. Bu melezlik famfatalsiz bir karafilm yaratmış, suçu bir kadına atmak yerine birbirini kazıklayan erkeklerin sinsi ve yalancı hallerini görünür kılmıştır. Akordeon ve tangoya rağmen, karakterlerin tüm insanlığa mal olmuş çaresizliği hayli yerlidir. Yalnızlar Rıhtımı'ndan kırk yıl sonra, bu yerli ve kopkoyu karanlık Gemide filmiyle sembolik mekana taşınır. Film, bir hayat kadınını (Ella Manea) kaçırıp gemilerine getiren dört denizcinin hikayesidir. Tekinsiz Laleli gecesini saymazsak tüm film boğaz açıklarında demirlemiş bir gemide geçer. Serdar Akar'ın gemisi, suçu kadında değil birbirine çelme takmaya çalışan erkek çetesinde arayışıyla Akad'ın rıhtımına yakın durur. Gemiye zorla getirilen kadının dilimizi bilmeyen bir yabancı oluşu, sadece Güner'in hikayesine değil, konuşturmadığımız, dinlemediğimiz, anlamadığımız bütün kadınların hikâyesine dokunur. Kötülerle iyiler birbirine karışır, savaş içimizde sürer gider. Ne İstanbul'a bahar gelme ihtimali ne de bizim düşmüş kadını kurtarma umudumuz kalmıştır; karanlığa küfrederiz. Bu iki filmi birlikte izlemek, özellikle mekan kurgularındaki özene ve karakterlerdeki değişime rağmen ortak olan dertlerine bakmak açısından kaçırılmaz bir fırsat.
Serazer Pekerman

Devamı
Gizle
Popüler Yorumlar
JackaReacher (Amatör) | 19 Aralık 2012, 11:50

Bir memleket gibidir gemi. Her şey düzenli ve kontrol altında olmalıdır, kaidelere uyulmalıdır, kanunlara, nizamlara… Ben de bu memleketin başşeyi gibiyim; başbakanı gibiyim mesela. Her şey benden sorulur. Denize çıktın mıydı bu küçücük gemi bir memleket oluverir. Aslında bir başbakandan daha çok görevim var; çünkü onun bakanları var, adamları var, falanı var filanı var, benim yok. Bu gemide güvenlik de eğitim de sağlık da eğlence de benden sorulur. Kamil de başbakanın en kıyak yardımcısı; siz de vatandaş, aynı zamanda memur gibisiniz. Bu yüzden çok kıyak, çok disiplinli ve çakı gibi olmalıyız. Sürekli kendimizi ve birbirimizi kollamalıyız..

0
+5
RachelMc (Star) | 13 Eylül 2012, 02:27

'' Bu dünya iki şeyden yıkılacak.. Bir binadan bir de zinadan.. ''

0
+4
Tüm yorumlar (226)
AliceAdams (Dublör) | 08 Mart 2014, 16:15

Gerçekten çok fazla küfür var ve bazı sahneler hatta çoğu sahne baya baya 18+ yani sakın ailenizle kız arkadaşınızla falan hadi komedi izleyelim gülelim diyip bu filmi açmayın.Filme gelirsek gerçektenden senaryosu çok iyi konusu çok yaratıcı.Tek mekanda geçmesi falan espriler küfürler falan komikti, sonu güzeldi.Valla üzerinde çalışılsa gerçekten harika bi film çıkabilirdi ortaya.Ben çok beğendim kahkahalar attım ordaki kadın falan güzeldi hoştu yani.Kamille ne yapacaklarını konuştukları sahne zaten efsane.İzleyin arkadaşlar 10/9.0 komedi puanı bence :)

Cevap Yaz
0
3
Mastema (Dublör) | 26 Şubat 2014, 20:10

Argo barındırması sebebiyle kısmen ağır bir filmdi. Ancak Türkiye gerçeklerine dair verdiği mesaj yerine ulaşıyor ve Erkan Can'ın performansıyla etkileyici bir şablona bürünüyor. Her ne kadar sekanslarda bir parça amatörlük olsa da Türk sineması adına başarılı bir yapım.

Cevap Yaz
0
1
OzCeyhun (Figuran) | 25 Şubat 2014, 11:44

Türk Sinemasının en iyilerinden biri.. Gişe de hasılat yapmış, rekor izleyici kitlesine ulaşmış bir çok dandik abuk subuk filmden kat kat daha iyi..

Cevap Yaz
0
0
Yasaklardasn (Dublör) | 17 Şubat 2014, 18:34

Film fenaydı ağa erkan can yine oyunculugunu konuşturmuş 8/10

Cevap Yaz
0
1
mrsc (Figuran) | 11 Şubat 2014, 16:39

Eski olmasına rağmen güzel bir filmdi güzel olmasına rağmen saklı kalan bir filmdi.Böyle filmlerin saklı kalması canımı sıkıyor sonra neden türk sineması gelişmiyor sinemamızın gelişmeme nededlerinden biride izleyici kitlesidir. Abuk subuk filmler gişe rekoru kırarken böyle filmlerin adı bile geçmiyor.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz