Gerçeğe Çağrı

Total Recall

Bütün Fragmanlar ►
Gerçeğe Çağrı (1990) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2
/ 10
355 oy

01 Haziran 1990

1990 - ABD

Bilim KurguAksiyonMacera

113 Dak.PT113M

Philip K. Dick Ronald Shusett

267 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Douglas Quaid (Arnold Schwarzenegger) her gece Mars hakkında rüyalar gören bir işçidir. Meraklanan Quaid, anı transferi yoluyla insanları tatile yollayan Rekall Inc. isimli şirketten Mars tatili satın alır. Fakat anı transferi sırasında meydana gelen bir kaza genç adamın zihnini altüst eder. Kendini bir gizli ajan olarak, Mars'ın zalim hakimi Coogan'a karşı mücadele ederken bulur.
Eski dostlar, hatta karısı bile aniden ona düşman olmuştur. Fakat Quaid'in tüm bu yaşadıkları gerçek midir ? Eski anılarını mı hatırlamaktadır ? Yoksa anı transferi sırasında yaşadıkları yüzünden bir hayal mi görmektedir ?
Douglas Quaid bu gerçekler ve hayallerden örülü dünyada bir çıkış yolu bulmaya çalışır ?
Film, bilim kurgunun en önemli isimlerinden Philip K. Dick’in We Can Remember It For You Wholesale isimli kısa hikayesine dayanıyor.
Blade Runner (1982), Screamers (1995) ve Impostor (2002), Dick’in hikayelerine dayandırılarak çekilen filmlerden sadece bazıları.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen GokBarAy
Popüler Yorumlar
Node (Profesyonel) | 16 Nisan 2012, 01:45

Gerçeğe Çağrı.. Film bilimkurgu türünde kendini tekrarlatan filmlerden biri olmuş ve o zamana rağmen (20 sene öncesi.. ) içerisindeki öngörü yetenekleriyle yaratılan teknolojik gelişmeler ve yaratıcı fikirlerle bir başyapıt niteliği taşıyor.. Görüntülü telefonlar , X-Ray cihazındaki gelişmişik , hologram ve günümüzde artık kullanılabilen bir teknoloji harikası hologramlı oyunu görüyoruz.. Film sürekli aklımızda tahminler yürütmemize sebep olan senaryosuyla kafa karıştırmaya müsaitti ve sonuna kadarda ne kadar tahminim güçlüde olsa ne çıkacak diye bekletti.. 2001 yapımı Vanilla Sky'da filmden esintileri var.. Son olarak izlenesi bir yapım.. Bilimkugu sevenler için kaçırılmaması gereken bir film..

0
+7
By (Jön) | 24 Haziran 2013, 18:16

Yirmi yıllık hayatımın fi tarihinde izlediğim ve izlerken de çok korktuğumu hatırladığım, Türkçe'ye ''Gerçeğe Çağrı'' olarak çevrilmiş fakat orjinal adı ''Total Recall'' olan 1990 yapımı kült bir eserdir. Kurgu-Bilim dalında sinemaya kazandırdıkları say say bitmez. Hologramlar, üç göğüslü kadınlar, gelişmiş Xray cihazları ve daha neler neler. Zamane teknolojisini mükemmel kullanmışlar diyebilirim. Gelecekteki dünya ve Marstaki hayat oldukça yaratıcı dizayn edilmiş dahası hikaye yazarını bir araştıralım diyorum. Adamı çok poh poh luyorlar. Nitekim ben bu filmi fi tarihinde izlemiştim dedim ya aklımda sadece Arnold abimizin gözlerinin pörtlediği sahne kalmıştı. Oturdum bugün tekrar izledim süper ötesi şey bu. Benim puanım 7.8

0
+4
Tüm yorumlar (111)
NormanBates93 (Amatör) | 02 Nisan 2014, 23:37

Sharon Stone bu filmde baya güzeldi hatta bence bu filmdeki haliyle dünyanın en güzel kadını

Cevap Yaz
0
0
CONVAYNE (Artist) | 16 Mart 2014, 16:16

Filmi defalarca izlemiştim ama ilk yarım saati haricinde hemen hemen hiç bir şey hatırlamıyordum. Hazır yeniden çevirimini de izlemişken tekrardan bir nostalji yapayım dedim ki iyi ki yapmışım. Şahane bir filmdi; kurgu, makyaj ve robot teknikleri ile öldürme / yaralama sahneleri üst düzeydi bugün bile daha iyisini bulamazsınız. Göze batan iki şey araç tasarımları ve Arnold`un aksanıydı .

Cevap Yaz
0
0
Balabayt (Figuran) | 13 Şubat 2014, 20:59

Yeni çekimini izlemedim ama bu filmi izlediğim yıllarda çok beğenmiştim çok eğlenceli bir filmdi.. Tabi her zamanki tezim: Bilim-Kurgu filmleri zamana yenik düşerler ve günün teknolojisiyle yeniden çekilmesi, güncellenmesi gerekir..
Notum: 7/10

Cevap Yaz
0
0
stanbul77 (Figuran) | 26 Ocak 2014, 01:03

Bu film 1990'da yani 24 sene önce çekilmiş bir bilimkurgu filmi.
Filmdeki araçlar ve silahlar o zaman için oldukça iyi ama bugün için çok basit kalıyor.
2012'de , aynı isimle çekilen Total Recall filmiyle kıyaslayınca film endüstrisi ve kullanılan teknolojinin ne kadar ilerlediğini anlıyoruz.

Aslında günümüzde çekilen filmlerin, özellikle bilimkurgu filmlerindeki sahnelerin herhalde yarısı bilgisayar ürünüdür.
Bir zaman gelecek ,bütün filmlerin Yüzde yüzü bilgisayar ürünü olacaktır...Böylece oyunculara ,yönetmene,set ekibine,kameramana gerek kalmayacaktır.
Bir bilgisayarın,bir filmi Senaryosu da dahil olmak üzere bir kaç saat içinde ürettiğini düşünün
Hatta kişiye özel film ! Neden olmasın ?
Biz o zamanları görür müyüz acaba ?

Cevap Yaz
0
0
EnsFdn (Profesyonel) | 02 Kasım 2013, 19:59

zamanının kaliteli bilim-kurgu filmlerindendi hala izlemediyseniz tavsiye ederim.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz