Çıldırış

The Jacket

Bütün Fragmanlar ►
Çıldırış (2005) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.8
/ 10
1297 oy

05 Ağustos 2005

2005 - AlmanyaABD

Bilim KurguDramGizem

103 Dak.PT103M

Marc Rocco Tom Bleecker

1547 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Jack Starks, Körfez Savaşı sırasından başından ağır yaralanmasına rağmen hayatta kalabilmiş eski bir askerdir. İyileşmesine rağmen sürekli hafıza problemleri yaşayan Jack, hiç akrabası da olmadığı için bu krizleri daha da ağır geçirmektedir. Son çare olarak doğduğu kasabaya, Vermont’a geri dönmeye karar verir.
Otostopla yoluna devam eden Jack, arabası bozulmuş sarhoş bir kadına yardım eder. Kadının 8 yaşında bir kızı vardır. Kanada sınırını geçmek üzere yol alan bir adam tarafından arabaya alınırlar ve biraz ileride polis kontrolü ile karşılarşırlar.
Jack’in gelgitlerle dolu hafızasındaki son görüntüler bunlardır. Kendine geldiğinde bir akıl hastanesine hapsedildiğini fark eden genç adam, bir polis memurunu öldürmekle suçlanmaktadır. Olayla ilgili hiçbir şey hatırlamayan Jack, kendisine deneysel ilaçlar verip işi daha da çıkılmaz hale getiren Dr. Becker’ın hastasıdır.
Düşle gerçek arasında gidip gelen adam, Jackie adında bir kızla tanıştığını hatta bir geceyi onun evinde geçirdiğini hatırlar. Kurtuluşu bu genç kadının ellerinde midir, yoksa düşlerindeki gibi dört gün sonra ölecek midir?

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen J-HorroR
Popüler Yorumlar
Aykutfb1907 (Efsane) | 11 Haziran 2012, 14:23

“Bazen, sadece söyleyebildiğimiz şeyler arasında yaşadığımızı düşünüyorum. Başkasına olmadı, bana oldu. Bazen garipliklerin üstesinden gelmek için yaşarız. Ben deli değilim öyle olduğumu düşünseler bile. Ben de herkesle aynı dünyada yaşıyorum. Sadece sende olan şeyin daha fazlasını görüyorum. Yarın cesedimi bulacaklar.Eğer inanmıyorsan kontrol edebilirsin. Ölümümden sonraki hayatı gördüm ve sana söylüyorum; çünkü bu, kendine ve kızına daha iyi bir hayat sağlamanın tek yolu. Jean, bir gün sigara içerken uyuyakalacaksın ve yanarak öleceksin. Kızın büyüdü ve senin şu anda sürdüğün hayatın aynısının acısıyla yaşıyor. Ve seni çok özlüyor.Hayat bazen gerçekte bir ölüm haberiyle başlar.Bu her şeyi bitirebilir; olmasını çok az istediğinde bile. Hayatta asıl önemli olan hala yaşıyorken, asla geç olmadığına inanmaktır. İnan bana Jean, durum ne kadar kötü görünürse görünsün uyanıkken, uyurken olduğundan daha iyi görünür. Ölünce, olmasını istediğin tek bir şey var. Geri dönmek.” (Starks) Filmin en güzel repliği ve en akılda kalan sahnelerinden biri olduğu nitekim ortada. Hayatta asıl önemli olan; hala yaşıyorken, asla geç olmadığına inanmaktır. Buna dayanarak filmde bize hayatın ne kadar değerli olduğunu ve bu değeri gerçekten hak ederek kullanılması yolunda öğütler vermekte diye düşünüyorum. Filmin baş rol oyuncusu Adrien Brody için söylenecek laf bulamıyorum. Kendisini izleyen tanır diye düşünüyorum. Benim gibi filmi izlemekte geç kalmışlara öneri filmi olduğunun kanısındayım. İyi seyirler... Puanım: 9.0/10

1
+9
Axidisi (Profesyonel) | 14 Ocak 2013, 17:08

The Pianist'den sonra Adrien Brody'in en iyi filmi bu herhalde.Mükemmel bir psikolojik gerilim filmi izliyorsunuz..Beyin fırtanısı dediklerini bu filmde yaşıyorsunuz...Fazla düşündürücü..Bir sürü soru işaretleri oluşuyor kafanızda..Psikolojik türde film severler çok sevecektir..

1
+4
Tüm yorumlar (566)
birtan_kara (Amatör) | 14 Nisan 2014, 05:30

çok iyi bir psikolojik gerilim...film boyunca asık olan suratınız filmin son konuşmasında gülecektir bundan emin olun..:D

Cevap Yaz
0
0
Beko39 (Amatör) | 09 Nisan 2014, 06:11

pskolojık gerılım sevenlere gelsın.Makinist te bu kıvamda arka arkaya ızlenebılır yapımlar.

Cevap Yaz
0
0
EnsFdn (Profesyonel) | 05 Nisan 2014, 09:41

etkileyici ve sıkmadan ilerleyen güzel filmlerden. tavsiye ederim.

Cevap Yaz
0
0
Kyhan7 (Amatör) | 13 Mart 2014, 04:56

kesinlikle favorilerim arasında bir film. her ne kadar mantığa aykırı olsa da izleyiciyi o ütopya içerisine alabilen bir film. "çıldırış" adını duyunca gerilim, psikolojik bir film bekliyordum. beklediğim tarz olmasa da çok beğendim filmi. Adrien Brody'nin oyunculuğu beni bir kere daha etkilemeyi başardı. daha ilk dakikasından içine çeken filmlerden biri. bu tarz filmlere nadir rastlanır. izlerken tadını çıkarın. 10/8.5

Cevap Yaz
0
0
yhossoz (Amatör) | 02 Mart 2014, 04:31

tek kelımeyle HARİKA

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz