Bir Ses Böler Geceyi

Bütün Fragmanlar ►
Bir Ses Böler Geceyi (2011) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.8
/ 10
78 oy

23 Mart 2012

DramGerilimGizemKorku

Ahmet Ümit Ersan Arsever

 -

26 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Film bir kazayla başlar; üniversitede araştırma görevlisi Süha’nın arabasıyla bir köy mezarlığının duvarına çarpmasıyla... Gök yarılmışçasına yağmur yağmaktadır, Süha gecenin içinden geçen bir tabut görür, frene basar... Gözlerini açtığında bir köy mezarlığındadır... Kendini mezar taşlarının arasında bulan Süha, boş bir mezardan geçmiş yaşamına doğru ilginç bir yolculuğa çıkacaktır. Mistik, gizemli ve gerilim yüklü bir yolculuk.
 
Bu yolculukta, boş mezarın ölüsü Alevi genci İsmayil, kendini arayan Süha’ya rehber olacaktır. İsmayil’in yaşamı Süha için bir aynadır. O aynada Türkiye’nin yakın tarihini, 12 Eylül Darbesi’nin öncesini, darbe dönemini ve sonrasını görecektir.  Ve o fırtınalar içinde kendi gençliğini.
İsmayil ise başlı başına inancın simgesidir. Gündelik yaşamın verdikleriyle yetinmeyen bir insan. Görünenin arkasındaki sıra erişmeye çalışan bir idealist. Bu sırra erişmeye çalışırken sırlara karışan bir inanç insanı..
Süha ile İsmayil’in farklı iki ömür serüveni, aynı arayışta hemhal olup, birbirine karışacaktır. Arayış, bilinmeyene değil, saf olana, güzele olana, iyi olanadır. Ki bu yolculuğun başladığı yerde de, yolda da, sona erdiği noktada da insandan başkası yoktur. Korkuları, cesareti, yanlışlığı, acizliği ve kahramanlığıyla insan. Çünkü, önemli olan yol değil, yolculuktur.
Sona eren yol, insanın varlığı değil, o mecradaki yolculuğudur. Yol aktığı sürece inanç da vardır. Kaybolan inançlar, yitirilen idealler, korkulardan, aşklardan, umutlardan yeniden doğacaktır. Çünkü insan yaşadıkça umut kaybolmaz.
 
 

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen HAWK1010
Popüler Yorumlar
HAWK1010 (Jön) | 09 Ağustos 2011, 12:14

Bir kazayla başlayıp mistik, gizemli ve gerilim yüklü bir yolculuğu anlatan filmin Tokat çekimleri Zile ilçesi ve çevre köylerinde tamamlanırken İstanbul çekimleri Yedikule, Kasımpaşa, Samatya ve Beykoz gibi farklı semtlerde devam ediyor. Ali Sürmeli  filmin misafir oyuncu kadrosunda yer alıyor.

1
+7
viccan (Figuran) | 23 Haziran 2012, 20:21

Yorumları okuyunca cok şaşırdım evet filmde az da olsa eksiklik vardı ama verilmek istenen fazlasıyla verilmişdi zaten ufak tefek ayrıntıya takılmamamız lazım. Üstelik Ahmet Ümit eserinin kötü olması düşünülemez bile senaryolasmıs hali elbette bir miktar daha eksik olur ama film kesinlikle çok güzeldi.

1
+5
Tüm yorumlar (38)
yilmazbahadir (Amatör) | 27 Mart 2014, 15:40

agir ilerlemesine ragmen filmi sevdim
nerde avrupalidaki cem davran nerde burdaki adam sanki farkli bir adam kalitesini ortaya çikariyor

Cevap Yaz
0
0
zytn (Amatör) | 22 Kasım 2013, 03:30

şaşırtıcı ve ilgi çekici bir senaryo güzel bir filme dönüşmüş. izlerken çok keyif aldım doğrusu

Cevap Yaz
0
0
SinemaTalebesi (Profesyonel) | 07 Kasım 2013, 07:40

Ben çok beğendim bu filmi. Kitabı da okuyasım geldi. Ahmet Ümit çok güzel yazmış, Ercan Arsever ise beyazperdeye başarılı bir şekilde aktarmış. Bence mutlaka izlenilmesi gereken bir film. Amerikan filmleri kadar güzel olmayabilir. Ancak Türk sinemasına göre başarılı bir film.

Cevap Yaz
0
0
albaylanda (Figuran) | 11 Ekim 2013, 15:18

alevi dergahında ki sahneleri beğendim onun haricinde 80 ihtilali zaten bilmeyenimiz yok 7.5

Cevap Yaz
0
0
gamzelihayal (Amatör) | 24 Temmuz 2013, 20:14

bu film bende alevilik hakkında arastırma yapmama sebep olmaktan baska bi iz bırakmadı

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz