Zıkkımın Kökü

Zıkkımın Kökü (1992) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
76 oy

Dram

85 Dak.PT85M

Memduh Ün Macit Koper

70 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Türk Sineması’nın en önemli yönetmenlerinden Memduh Ün’ün imzasını taşıyan, Macit Koper’in senaryosunu kaleme aldığı “Zıkkımın Kökü”, ünlü yazar Muzaffer İzgü’nün hayat hikâyesinin özelinde etkileyici bir Türkiye portresi çiziyor. Küçük Muzo (Emre Akyıldız), yoksul bir ailenin çocuğudur. Adana’da bir gecekonduda, annesi, trahomlu ağabeyi ve işsiz babasıyla (Menderes Samancılar) birlikte yaşamaktadır. Muzo, mahallede darı satarak, ev kirasını bile karşılayamayacak kadar büyük bir sıkıntıya düşen ailesine katkıda bulunmaya çalışır. Balonları çok seven, ama parasızlıktan onlara sahip olamayıp baloncuların peşine takılarak düşler kuran Muzo’nun çocuk yüreğinde asıl tutku sinemadır. Eski film parçalarını birbirine ekleyerek, tahtadan yapılmış bir oyuncak göstericiyle, mahalle arkadaşlarına ‘sinemacılık’ yapar. Muzo’nun günlük hayatında değer verdiği yerlerden biri de kütüphanedir. Kütüphanecinin verdiği kitaplarla hayal ve düşünce dünyasını zenginleştirip, duyarlı bir insan olma yolunda sağlam adımlar atar. Aradan 10 yıl geçmiştir. Sevimli bir delikanlı olan Muzo, yeni komşularının kızına âşık olur. Bu sevdanın sonunda evlilik gündeme gelse de Muzo’nun seçimi farklı olacaktır.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen atilgan-han

"Zıkkımın Kökü" Filmi Galerisine Henüz Resim Eklenmemiş

Resim Ekle ►
Tüm yorumlar (34)
scorseseme (Profesyonel) | 14 Nisan 2013, 15:17

memduh ün en son yoğun bakımdaydı.şimdi nasıl aacaba.Zıkkımın kökü çok naif bir film.hem yeşilçam havası taşıyor hem de güzel yeni bir atmosfer var.biraz yılmaz güney filmleri tadında ve memduh Ün'ün en iyi filmi.Gerçekten hem yeşilçam havası hem de eski italyan filmleri havası var,keşke memduh ün bu minvalde ilerleyip hala bizlere film yapabilse.ama durumu biraz kritik galiba.allah kendisine şifa versin.

Cevap Yaz
0
0
ATTIS (Figuran) | 12 Mart 2013, 02:14

Çocukluğum, gençliğim Muzaffer İZGÜ'nün kitaplarını okumakla geçti. Filmini defalarca kez izledim. Kim bilir kaçıncı izleyişimde filmi adına dikkat edip, raftaki kitaplardan biriyle aynı isme sahip olduğunu farkettim. Geç saatlerde trt de oynardı hep.. o yüzden hiç baştan sona izleyemez uyuya kalırdık. Sonunda sonuna kadar izledim ve Muzo'nun bildiğimiz Muzaffer İZGÜ olduğunu anladım. Sonra kitabını da okudum. Birkaç yıl önce de, bir imza gününde, üstadla tanışma fırsatı buldum. Ona yazdığım öykülerden birini okumuştum.

Cevap Yaz
0
1
arzu87 (Amatör) | 18 Şubat 2013, 02:11

Biz bir ödev için için önce kitabını okumuştuk sonra filmini izledik aralarında karşılaştırma yapacaktık.Hal böyle olunca her zaman ki gibi kitap ağır bastı; ne de olsa bazı yerleri filme alınamadığı için bende sanki film eksikmiş hissini uyandırdı.Ama hikayeden hiç haberdar olmayanlar için tavsiye edebilirim.Bir azim ve çalışkanlık örneği göreceksiniz.

Cevap Yaz
0
1
sinanaskin (Figuran) | 31 Ocak 2013, 13:27

eglençeli güzel bir filmim bence çok güzel bir film

Cevap Yaz
0
0
hakandoganamed (Dublör) | 29 Ocak 2013, 18:50

hani bazı filmler vardır gerçekçilik adı altında duygu dünyanızı hedefleyen, ve onu olabildiğince sömüren.en zayıf noktanızı hedefleyip oraya doğru çalışan,sizi vicdanen rahatsız etmeye çalışan ...tv de bi kanalda rast gelince "tuh neydi bu yav izlediğim moral felan kalmadı allah kahretsin gece gece dediğiniz".ama bu film o kadar tatlıki, o kadar naifki filmdeki ailenin , ev kirasını ödeyememesi, yağmur yağınca evi su basması,içinde oldukları fakirlik,yokluk,sefalet sizi bir gıdım bile vicdanen sarsmıyor.ailenin hep birlikte birlik olup hayat ile mucadelelerı, o küçük çocukların gözlerindeki parlayan ışık,yüzlerindeki tebessüm, sizde hala ufukta bir umut var hissi uyandırıyor.sizde onların o umutlarına ortak oluyorsunuz adeta.bu filmde umudu beğendim..arabesk bir anlatım yok başınıza bir hal geldimi dünya başınıza yıkılmaz mantığı var.ve mutlu olmak içinde öyle kocaman şeylere ihtiyaç yok. ben muzaffer izgü hayranıyım hemen hemen tüm kitaplarını okudum..kitaplarındaki üslubu yakalamış fılm buda başka bir artısı..bazı insanların moralinin bozulacağı hallerden ince espiriler bulup hayatı birazda hafife almak lazım bence..bu izgünün tarzı...filmi izleyin ne demek istediğimi göreceksiniz..

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz