Eve Dönüş Sarıkamış 1915

Bütün Fragmanlar ►
Eve Dönüş Sarıkamış 1915 (2013) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.6
/ 10
193 oy

08 Mart 2013

DramSavaşTarih

115 Dak.PT115M

Alphan Eşeli Serdar Tantekin

The Long Way Home

76 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

I. Dünya Savaşı sırasında Ruslara karşı yapılan, 90.000 askerin şehit düştüğü “Sarıkamış Harekatı” Osmanlı İmparatorluğu’nun mağlubiyeti ile sonuçlandı. Doğu Anadolu Bölgesi Ocak 1915 tarihiyle artık hiç kimseye ait olmayan, belirsizliğin ve karmaşanın hüküm sürdüğü bir yere dönüştü.
 
Ne Rusların, ne de Osmanlı’nın tam olarak sahip olamadığı, yönetim ve otoriteden yoksun bu bölgede kaderlerine terk edilen insanlar, kendilerini daha önce karşılaşmadıkları bir hayatta kalma mücadelesi içinde bulurlar.
 
Bakü’de görevli Hariciye Nazırlığı Kalem Müdürü’nün eşi Gül Hanım ve kızı Nihan, onlara Erzurum yolunda eşlik eden Hariciye Nazırlığı mensubu Saci Efendi, zorlu ve sert kış koşullarının hakim olduğu bu kimsesiz topraklarda yol alırken savaşın ortasında kalmış, harabeye dönmüş ve terk edilmiş bir köye ulaşırlar. Issızlığın ortasında ki bu köyde geçirdikleri ilk akşamlarında yalnız olmadıklarını öğrenirler. Birbirlerinden farklı, toplumun değişik sınıf ve kültüründen gelen yedi insan, vahşi doğanın ve koşulların ortasında kalmış bu ıssız köyde dayanılmaz bir açlıkla baş ederken hayatta kalmanın peşinde ve eve dönüş mücadelesi ile karşı karşıyadır artık…

Devamı
Gizle
Popüler Yorumlar
furkis1907 (Profesyonel) | 16 Şubat 2013, 16:17

Fetih 1453-Çanakkale 1915-Eve Dönüş Sarıkamış 1915 ve Çanakkale Yolun Sonu..! İyi bir tarihimiz var ve bunlara tek tek film oluyor.İşte bu sevindirici haber.

0
+10
rosehathaways (Dublör) | 08 Mart 2013, 19:30

galiba hiç izlemediniz orta çağ flimlerini asıl ask entrika aldatma zehirleme olayları onlarda vardır ama belli değil mi biz millet ve vatan olarak efsaneyiz çılgın türkler ünvanını boşu boşuna almadık o maddi ve manevi yoksullukta bu toprakları canımız pahasına savunmuş ataların evlatlarıyız umarım anlamışsınızdır

1
+8
Tüm yorumlar (94)
Scenar1st (Amatör) | 06 Eylül 2013, 14:32

Film çıktığı günden beri haberdarım ancak izlemek istemedim . Hala da izlemedim . Fragmanın başlarında filmin konusu ve geneli çok güzel düşüncelerine kapılırken ilerleyen saniyelerinde anlaşılıyor ki senaryo rezil edilmiş . Böylesine muhteşem tarihe , olaylara sahipken , bu kadar zorlanmamızın sebebi nedir anlamış değilim . Tarihimizi düşünürken , olayları kafamdan geçirirken bile şu anda olduğu gibi gözlerim doluyor , kendime engel olamıyorum . Çok daha kaliteli filmleri hak ediyoruz . Fetih 1453 içinde barındırdığı birkaç saçma , yanlış konular dışında bu dalın en iyisi , bunu kabul ediyoruz . Ancak böyle bir tarihe yine de çok yetersiz . Açıkçası ben ülkemizde senaryo konusunda sıkıntı olduğunu sanmıyorum , bu açıdan çok iyi akıllara sahibiz ancak tek sorun ve büyük sorun sanırım BÜTÇE . Bunun aşılması gerekiyor . Bütçe olmayınca senaryoda mecburen bir yerde tıkanıyor .

Cevap Yaz
0
2
setenayfb (Amatör) | 25 Nisan 2013, 03:15

Beklediğimin çok altında bir film. Ben beğenmedim, çok daha iyilerini gördük.

Cevap Yaz
-1
+1
BeeYHivem (Amatör) | 10 Nisan 2013, 04:43

Sıkıntıdan patladım!

Cevap Yaz
-1
+4
msyavuz1905 (Amatör) | 28 Mart 2013, 17:43

HİİİİÇ GÜZEL DEĞİL Dİ adamlar 3 kişiyle film çekmiş 25 dk. sıkıldım yav berbaaat zaman kaybı

Cevap Yaz
-1
+2
KaRmaLizma (Dublör) | 25 Mart 2013, 20:19

Öncelikle belirtmeliyim ki şimdiye kadar izlediğim filmlerde makyajın en iyi kullanıldığı 3 filmden biri diyebilirim.. Harika iş çıkarmışlar.. Filme gelecek olursak sadece ateş etmekle insan kesmekle savaş filmi ortaya çıkmaz. Savaşın bir de görünmeyen yüzü var. Bu yüzüne en iyi yabancı örnek olarak belki "İnce Kırmızı Hat" filmini söyleyebiliriz.. Türk yapımı olarak da "Eve Dönüş 1915"i.. İzlerken tüylerimizin diken diken olduğu, o tipi esnasında bizlerin de üşüdüğü, bir fotoğraf edasında çekilmiş sahneler filmin bir dakika sonrasında ne olacağını bilemediğimiz sürükleyicilik beni bir sinemasever olarak salondan memnun ayrılmamı sağladı.. Keşke mutlu sonla bitseydi dediğim bir filmdi..
Savaş gibi bir saçmalık varken filmden mutlu son beklemek de saçmalık olurdu...

Cevap Yaz
-1
+0
Reklamı Aç
Görüşleriniz