Güz Sancısı

Güz Sancısı (2008) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1
/ 10
945 oy

23 Ocak 2009

Dram

112 Dak.PT112M

Ali Ulvi Hünkar Yılmaz Karakoyunlu

752 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

1955 yılı güz mevsimine doğru yol alırken, Beyoğlu'nun ışıltılı güzelliğinin üstüne Türkiye'nin gerginleşen siyasi ortamının gölgeleri düşmeye başlamıştır. Antakya'daki güçlü nüfuzu yüzünden DP'nin yakından ilgilendiği, babasının tek oğlu olan Behçet, İstanbul'da Hukuk Fakültesi'nde asistanlık yaparken, yetiştiriliş tarzı ve babasının etkili kimliğinin gölgesinde marjinal düşüncelere doğru sürüklenmektedir.Behçet'i sürüklendiği yolda tökezleten tek şey, oturduğu dairenin karşısındaki bir başka dairenin penceresinde gizlice izlediği kadın olacaktır. Behçet tarafından izlendiğini bilen bu kadın Elena?dır. Elena, Beyoğlu'nun kozmopolit güzelliğini oluşturan eşsiz parçalardan biridir. Genç kadın, kendisi de eski bir fahişe olan babaannesi tarafından, üst düzey bürokratlara sunulan bir fahişedir. Babaanne ile torun arasında, yaşadıkları toplumda gayrimüslim olmanın getirdiği dayanışmanın ötesinde, gizemli bir bağımlılık ilişkisi vardır.
Gayrimüslimleri taraf olarak belirleyen ve günden güne coşan siyasi dalgaların ortasında, Elena ile Behçet arasındaki karşı konulmaz aşk, kendini savunmaya çalışmaktadır. İki genç, aşkın topraklarında 'aynı', yaşadıkları ülkenin topraklarında 'farklı' taraflardadırlar. Behçet, militan bir kalemin günbegün koyulaşan renklerle çizdiği politik çizgide yürürken; attığı her adım onu, düşman uyruğundaki Elena'dan, yani aşktan biraz daha uzaklaştırmaktadır. Elena ise, babaannesinin ona biçtiği, çıkışı olmayan yazgının duvarlarını Behçet'e duyduğu aşkla zorlarken, başka bir çıkışsız yazgının; sevgilisini teslim alan marjinal siyasetin duvarlarına çarpacaktır...

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen jaki
Popüler Yorumlar
kdrkr57 (Dublör) | 15 Ağustos 2010, 21:09

beren saat\'in batırdığı, 1950\'lerin Türkiye\'sini anlatan film.bu arada tuncel kurtiz konuk oyuncu yalnız 30 saniye falan görünüyo

0
+4
Tüm yorumlar (503)
muhammed_ozdemir_104418 (Amatör) | 23 Mart 2014, 23:02

Güz'ün hep ayrılık olduğunu Bir kez daha anlatmış
Bir kez daha türkiyenin karanlığını anlatmış
Bir kez daha Aşkın Hep Ayrılık olduğunu anlatmış
Güzeldi Ve Oyuncularda hakkını vermiş (:

Cevap Yaz
0
0
iremnazdemir (Figuran) | 28 Ocak 2014, 22:38

anlatılan konu gerçek hikayeler tamam onlara lafımız yok olmaz da. benim takıldığım işleniş şekli. ayrıca beren saatin kurtulamamış olduğu cici kız oyunculuğu. keşke başka bir kadın başrol olsaydı. sadece olayların gerçekliği için 6,0/10 .

Cevap Yaz
0
0
izzetoguzhan (Amatör) | 28 Ocak 2014, 19:57

Beren saat çok güzel

Cevap Yaz
0
0
moviearts (Profesyonel) | 06 Ocak 2014, 21:19

senaryo üzerinde biraz daha kafa yorulabilir ve aşk değil de o dönemin siyasi olayları daha ön planda olabilirdi. ayrıca arkadaş, memlekette oyuncu mu yok da Beren Saat ya? o nasıl olmamış bir aksan :( diğer oyuncuların performansı o kadar yüksek ki Saat'e zor tahammül ettim açıkçası.

Cevap Yaz
0
0
elif_soydan_948494 (Amatör) | 20 Aralık 2013, 17:54

son dönemlerde yapılmış güzel filmlerden biri. beren saat de güzel oynamış bence oynadığı karakteri eleştirenler var ama karakter o dönemde toplumun ötelenen, azınlıktaki bi halka değer vermemesini anlatmış sanki.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz