Atatürk'ün Fedaisi Topal Osman

Atatürk'ün Fedaisi Topal Osman (2013) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.9
/ 10
157 oy

12 Nisan 2013

DramTarih

Atilla Akarsu

53 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

1883'te Giresun'da doğan Topal Osman, lakabını Balkan Savaşı'nda sakat kalan bacağı yüzünden aldı. I. Dünya Savaşı'nda Kafkas Cephesi'nde görev alan; İzmir'in Yunanlar tarafından işgal edilmesinin ardından Karadeniz bölgesindeki Rum çetelere karşı mücadeleye başlayan Topal Osman, Mustafa Kemal tarafından 1920'de Muhafız Alayı komutanlığına getirildi. TBMM'de II. Grup olarak bilinen muhalefet grubunun önderlerinden Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey'i Mustafa Kemal'e karşı sert muhalefet izlediği gerekçesiyle 27 Mart 1923'te öldürdü. Güvenlik kuvvetlerine teslim olmayan ve Ankara'daki evinde girdiği çatışmada yaralı ele geçirilen Topal Osman, 1923'te öldü.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen MrQ
Popüler Yorumlar
Zeyna-rock (Jön) | 13 Nisan 2013, 20:43

TOPAL OSMAN KİMDİR?Kısaca Topal Osman'dan bahsetmek gerekirse benim dedemin babasıyla savaşmıştır ve onun hikayeleri kuşaklara aktarılmıştır.Bir Giresunlu olarak Topal Osman'ın herkes tarafından bilinmediğine üzülsem de burada onunla ilgili bazı şeyler paylaşmak istiyorum.Topal Osman Atatürk'ün fedaisi onun Kurtuluş Savaşı sırasında en büyük yardımcılarından biridir ama maalesef ders kitaplarında pek bahsedilmez.Dedemin babası yani büyük dedem Topal Osman'ın yanında Giresun'u Rumlardan korumuştur.Giresun'un kurtuluş günü yoktur çünkü Topal Osman ve büyük dedem gibi Mehmetçikler Rumları kesinlikle Giresun'a sokmamışlardır bu yüzden biz diğer şehirler gibi her sene kurtuluş günümüzü kutlamayız.Giresunlular'dan oluşan 10 kişilik birliğin sayısı zamanla 250’ye kadar yükselmiştir.Topal Osman ve Mehmetçikler o zamanın şartlarında Giresun için büyük fedakarlıklar göstermişlerdir.Eğer Kurtuluş Savaşında Atatürk,Topal Osman ve büyük dedem gibi birlikler olmasaydı büyük ihtimalle Rum olurdum.Düşünüyordum da babam Rum olsaydı fena olmazdı herhalde Atatürk de boşuna savaşmış ne güzel sarışın mavi gözlü olurdum şaka bir yana Atatürk'ü kötüleyenler sanırım babasının büyük ihtimalle gavur olmasını isteyenlerdir.Büyük dedemi ben görmesem de teyzem görmüş ve torunlarına bu gerçek hikayeleri hep bir gururla ve büyük bir coşkuyla anlatırmış.Şimdi ne kadar Atatürk'ü kötülemeye kalksalar da değişmeyen tek bir şey vardı o zamanın insanı Atatürk'ü çok sevmiş ve ona çok inanmışlardır.Şimdi ise gençlerimize karşı Atatürk'ü nereden kötülersek damarlarına gireriz diye bizi gerçeklerden soyutlamaya çalışıyorlar. Filmini izlemedim ama fırsat bulursam izlemeyi düşünüyorum.

3
+15
bma905 (Amatör) | 09 Nisan 2013, 19:07

Eğer devrim tarihi bilginiz lise bilgisini aşmamışsa bu filmlere gitmenizi tavsiye etmem, kolay proveke edliebilen ve insanları yanlış yöne itebilen ve malesefte genelde objektif değil subjektif (ideolojik) zeminli oluyor Türkiye'de bu tür filmler ve son kez malefes diyorum çünkü malesef birileri bunu tamamen gerçek sanabiliyor.

10
+11
Tüm yorumlar (111)
mustafa_aktas_18062 (Amatör) | 05 Nisan 2014, 01:22

Osmanlı 600 küsür senelik tarihinde 332 sene dünyada lider devletti.Bu size yetermi kemalistler?Tarihimiz atatürkle başlamadı bizim...1923 den sonra yazılan resmi tarihin kitapları palavradan ibarettir.

Cevap Yaz
-1
+1
mustafa_aktas_18062 (Amatör) | 05 Nisan 2014, 01:20

Bizlere sürekli atatürk'ü büyük bir kahraman gibi gösteripte Osmanlı'yı kötülemelerinin sebebi aslımızı unutmamız gecmişimizle bağımızın kopması ve ecdadımızı kötü tanımamız içindi.Kökü sağlam olanlar ayakta kaldı kemalizmin palavralarına inanıp beyni yıkananlar Osmanlı'ya düşman oldu..Osmanlı kadar başınıza taş düşsün.!

Cevap Yaz
0
1
murats54277 (Amatör) | 14 Nisan 2014, 15:49

bitti oğlum bitti osmanlı bitti. cumhuriyet rejiminde yaşıyoruz.

0
0
mhndsgtrst (Profesyonel) | 27 Mart 2014, 15:49

roller daha gerçekci olabiliridi. Savaş sahneleri vasat.

Cevap Yaz
0
0
Kartal1453 (Amatör) | 24 Mart 2014, 03:15

bence filmin kötü olması en baştan filmin adından başlıyor :D tamamen özenti bi isim hani fatihin fedayisine özenrek konmuş bi isim. fatihin fedaisi herkes taktir ederki güzel bi film ismidir bu ismin bi haşmeti var FATİHin fedaisi fatih ismine bakın ne haşmetli çünkü fatih burda kişinin adı değil aldığı namıdır eğer osmanlı sultanı 2. mehmed adına film yapılsa mehmetin fedaisi o yakışmazdı fatihin fedaisi kulağa hoş geliyor. bu filmdede atatürkün fedaisi diye birini uydurmuşlar çok şaçma olmuş sırf duygu sömürüsü bi film sırf atatürk üzerinden prim yapmak için yapılmış bir film. ben kimseye tavsiye etmiyorum filmi izleyenede lafım yok

Cevap Yaz
0
1
KODADI (Profesyonel) | 25 Şubat 2014, 04:57

vasata yakın bir film hayatımda izlediğim en kötü tarih filmlerindendi hiç beğenmedim

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz