Muhteşem Güzellik

La Grande Bellezza

Bütün Fragmanlar ►
Muhteşem Güzellik (2013) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.5
/ 10
48 oy

07 Şubat 2014

DramKomedi

142 Dak.PT142M

Paolo Sorrentino

The Great Beauty

35 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

İlerleyen yaşına rağmen karşı konulamaz bir cazibesi olan yakışıklı Jep Gamberdella, şehrin tadını sonuna kadar çıkarmaktadır. Şık akşam yemeklerinden çılgın partilere koşar. Kıvrak zekası ve mizahi kişiliğiyle her zaman baştan çıkarıcı ve bağımlılık yapan biri olmuştur. Aynı zamanda bir yazar olan Jep, gençliğinde ödül aldığı kitabı ile büyük bir başarı yakalar ve Roma yüksek sosyetesinde önemli bir itibar edinerek ihtişamlı bir hayat sürmeye başlar. Roma’nın en güzel manzaralı evlerinden birinde oturan Jep, terasında eğlenceli partilere ev sahipliği yapar. Takındığı alaycı tavır ile dejenere olmuş insanları ve hayal kırıklıklarını maskeleyerek dünyayı biraz daha iyi bir yer olarak görmeye çalışır. Onun için masumiyetini koruyan tek şey hala hayallerinde yaşattığı eski aşkıdır. Artık yeniden kalemi kağıdı eline almanın zamanı gelmiştir, ancak güzelliğiyle insanı etkisiz hale getiren bu göz kamaştırıcı şehirde içinde biriken derin yorgunluğun üstesinden gelebilecek midir?

Devamı
Gizle
Popüler Yorumlar
CoolHandKaan (Artist) | 02 Ocak 2014, 00:55

MÜKEMMEL GÜZELLİK Jep Gambardella 65 yaşına gelmiş zengin, saygın, etrafında yüzlerce insan olmasına rağmen yalnız bir adamdır. Genç yaşta yazmış olduğu kitap sayesinde yaşadığı şehir olan Roma'da onu tanımayan yoktur. Herkesin arzuladığı görkemli bir hayata sahip olması onu günden güne daha da bunalıma iter. Sahip olduğu tek aşkına kavuşamamasının verdiği yük de her geçen sene Jep'in ruhuna ayrı bir yük olur. Geçmişiyle yüzleştikçe hayata artık katlanmakta zorlanan Jep artık ne yapacağını bilemez... Yönetmen Paolo Sorrentino'nun izlediğim ilk filmiydi. Cannes Film Festivali'ne bu yapımı ile aday gösterilmesi yönetmenin başarısını tescillemiştir. Zaten filmin hemen başında en sevdiğim yazarlardan biri olan "Louis Ferdinand Celine" den alıntı yaparak başlaması gönlümü fethetmeye fazlasıyla yetti. Burjuva kültürünü, gösterişli yaşamı ve sahteliği arkasına sığınmış insancıkları zekice diyalogları ile yer yer, ince ince eleştiren, Roma'nın güzellikleriyle süslenmiş, çok çok başarılı görüntü yönetmenliği sayesinde beni fazlasıyla etkileyen "Le Grande Bellezza" ağır ilerleyen ve sanat filmlerinden hoşlanan sinemaseverlerin görmesi gereken harika bir yapıttır. Seyahat etmek çok işe yarar, düş gücünü çalıştırır. Gerisi yalnızca düş kırıklığı ve yorgunluktan ibarettir. Bizim yolculuğumuz ise tümüyle düşseldir. Gücünü buradan alır. Yaşamdan ölüme doğru gider. İnsanlar, hayvanlar, kentler, nesneler... Her şey düşlenmiştir. (Gecenin Sonuna Yolculuk / Louis Ferdinand Celine)

0
+9
videomania (Dublör) | 27 Kasım 2013, 01:20

Gorsel ve isitsel solen. Muzikler ve mekanlar buyuleyici. Roma sosyetesinden alintilar ve kisilerin bunalimlari. Kafayi duvara vuran kadinin onundeki rus komunist simgeside iyi bir gonderme. Kapitalizm sempatizani olamamakla birlikte filmden hoslandigimi itiraf etmeliyim. Kahramaninimizin bir partide ukala arkadasini asagilamasi ve gece kulubu arkasinin kizina anlatmak istedigi ilk sevgilisinin bir anisi sahnelerine dikkat. Uzun olmasina ragmen sanat sevenlerin izlemesi dilegi ile.

0
+4
Tüm yorumlar (16)
berat_deniz1 (Amatör) | 18 Nisan 2014, 15:33

iyi sahneleri olan,iyi replikleri olan,iyi film müzikleri olan ancak pekte iyi olmayan bir film olmuş ama izlettiriyor kendini bir şekilde.yavaş ilerliyor ve tabi bir sanat filmi olarak bitincede kesin bir son olmuyor.10/7

Cevap Yaz
0
0
ApoSolcan (Figuran) | 03 Nisan 2014, 01:44

bence fazla güzel değidi 10/6 verilir

Cevap Yaz
0
1
jimmydean (Dublör) | 31 Mart 2014, 11:59

Sanat filmiymiş ;)

Cevap Yaz
0
0
TAMERYLMAZ (Amatör) | 15 Şubat 2014, 01:17

filmdeki cinsel sahneler ziyadesiyle rahatsız etti beni,çıplak vucutlar tiksindirdi beni artık.
konu olarak begendim,Adamın o kadar eglencede kendini yalnız ve hayatı boş hissetmesi çok iyi işlenmiş,
sona dogru baya sıkıldım,tabi filmi çok begenen arkdaşlara saygı duyuorum,sadece benim için izlensede olur izlemesede bi filmdi

Cevap Yaz
-2
+1
portalak (Profesyonel) | 12 Şubat 2014, 18:19

Bana burjuvazinin gizemli çekiciliğinden bir kaç şey anımsattı.Hikayeyi anlatma şekilleri muhteşem güzellikteydi belki ama samimiyetten bir parça uzaktı.

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz