Doktor Jivago

Doctor Zhivago

Doktor Jivago (1965) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
95 oy

22 Aralık 1965

1965 - ABDİtalya

DramRomantikSavaş

197 Dak.PT197M

Boris Pasternak Robert Bolt

93 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

1917 Sovyet Devrimi öncesi ve sonrasını yaşıyan bir burjuva aydını dr.jivago'nun özküsü. Devrimle birlikte inandığı tüm değerler silinip yerine yeni sistemin gelişi dr. Yuri Jivago'nun hayatını alt üst eder. savaşın acımasızlığını yaşayan dr. bir yandan da iki kadın arasında kalır..

Filmi Ekleyen lives
Tüm yorumlar (43)
kemerlee (Artist) | 06 Mart 2014, 17:23

Epik filmlerin ünlü yönetmeni David Leanın çektiği uyarlandığı romandan bile daha ünlü olan 5 oscarlı bir dönem filmi Doctor Zhivago.Seyretmeye başlarkende bu hissiyatla ve hoş görüyle yaklşıyorsunuz ama Leanın nerdeyse tüm eserlerinde olduğu gibi çok şeyin olduğu ama hiçbirşeyin tam olmadığı bir eser olduğunu anlayıncada pek şaşırmıyorsunuz.Açıkçası David Leanın tek beğendiğim filmi Brief Encounterki aşk filmi olmasının etkisi büyük,(onda bile yapılan bir dolu hatayı sayabilirim) bir romanla sinema filminin en büyük farkı romanın resmin büyüğüne odaklanabilirken, savaşı, devrimi sadece acılarla yada görüşlerle ele alabilecek olması.Ama sinema filmi bambaşkadır görmek ve yaşamak isteriz sadece hissettirilmek yada anlatılması yetmez.En başta Bolşeviklere yapılan katliam gösterilmeyerek başladı, arkasından tek bir çıkartma yada kanlı savaş sahnesi olmadan birinci dünya savaşını yedik.Herkez birbirine aşıkta ne aşık oluşlarını gördük nede aşkı yaşamalarını, iç savaş başladı hep savaşın etkilerini gördük, onu bırak düşüncelerin ana teması bile anlatılmadı, Yuri muazzam bir şair eyvallahta tek bir şiirini duymadık.Bir dolu karakterin başına ne geldi, neden sürüldüler, neler oldu yok, hadi elinden geldikçe tarafsız olayım demişte buda hiçbirşeye gerçekten deyinmemesine sebep vermemeliydi.Bazıları eski film diyebilirde daha 50yıl olmamış 80 yıllık Kklasik eserlerde bile böyle yüzeysellik, böyle saçma sapan baştan savma anlatım bulmak zor.Kesinlikle ününü haketmeyen filmlerin başında geliyor.
10/6

Cevap Yaz
0
1
kaan_kamer_566 (Amatör) | 16 Şubat 2014, 12:30

sinema tarihinin baş yapıtlarındandır çerezlik değil yaşanmışlıktır 10/10

Cevap Yaz
0
0
StannisBaratheon (Dublör) | 24 Kasım 2013, 18:07

Sinema tarihinin en önemli filmlerinden biridir. David Lean'ın en iyi filmi olduğunu düşünüyorum yönetmen aşmış kendisini çünkü diğer iki meşhur filminde olduğu gibi (Arabistanlı Lawrence ve Kwai Köprüsü) çok büyük bir propaganda yok. Genelde Lean filmleri bu yönleriyle bilinir aşırı derecede propaganda olur ama bu film ötekiler gibi değil. Görsel açıdan epey bir kaliteli özellikle yaratılan o kış atmosferi beni benden aldı. Müzikler ise usta müzisyen Maurice Jarre imzası taşıyor , usta müzisyen bu filmde de döktürmüş. Oyuncu kadrosu ise çok iyi şu oyuncu kadrosuna bak ya iki isim yeter biri Omar Sharif diğeri Alec Guinness , her ne kadar Guinness'i bu filmde fazla göremesek de oyunculuğuna laf yok , Omar Sharif ise 1962 senesinde Lawrence of Arabia'da pek iyi bir oyunculuk sergileyememişti ama bu filmde oynamamış , yaşamış. Ayrıca Geraldine Chaplin ve Julie Christie'nin oyunculuklarını da beğendim. Başyapıt. Sadece klasik film sevenlere ve döneminin meraklılarına bu başyapıtı tavsiye ederim. Puanım 10.

Cevap Yaz
-1
+0
BerkBirkanSoydan (Amatör) | 09 Ekim 2013, 09:53

o dönemlerin her filmi kitap gibi oluyor giriş bölümü sıkıcı ama konu anlatılıyor gelişme bölümü biraz daha kaliteli ve hareketli final bölümleri ise bol bol aksiyon ve mükemmellik içeriyor.

Cevap Yaz
0
0
JeJung (Dublör) | 17 Mart 2013, 15:53

ilk bir saati biraz sıkıcı ilerliyor sonra çok güzelleşiyor harika bi film.

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz