Saklı

Caché

Saklı (2006) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
110 oy

03 Mart 2006

2006 - AvusturyaAlmanyaFransaİtalyaABD

DramGerilimGizem

117 Dak.PT117M

Michael Haneke

114 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Georges, televizyona edebiyat programı hazırlayan, karısıyla birlikte son derece huzurlu bir yaşamı olan bir entelektüeldir.Günün birinde kimden ve nereden geldiği belli olmayan bir paket alır.Paketin içinden Georges'un ailesiyle birlikte çekilmiş görüntülerinin olduğu bir video kaset çıkar.Yeni paketler geldikçe Georges bunu ciddi bir tehdit olarak görür ve kasetleri gönderen kişinin kendisini yakından tanıdığına karar verir.Geçmişi onu rahatsız etmektedir.

Filmi Ekleyen ruyakiz
Popüler Yorumlar
gordeslideniro (Profesyonel) | 05 Şubat 2012, 23:16

Haneke yine şaşırtmayı başarmış. Geçmişte yaşadığımız ve vicdanımızda yaralar açan bazı olaylar biz ne kadar bastırmak istesek, unutmak istesek de bir şekilde karşımıza çıkar mesajı çok güzel verilmiş. Macit'in oğlunun Georges'e hitaben: Bu yükü vicdanında nasıl taşıdığını görmek istedim! demesi bence filmin en çarpıcı sahnesiydi. Ayrıca filmde insan hayatına dair birçok şeyin sorgulandığını da görüyoruz. Birbirine güvensizlik, kalabalıklar içinde yalnızlaşma, herşeyi olmasına rağmen tatminsizlik, yabancıyı, öteki olanı, biz’den olmayanı tehdit unsuru olarak görme vs. Sonuç olarak dikkatli izlenilmesi ve üzerinde bolca düşünülmesi gereken bir film. Şunu da eklemek de fayda var Haneke filmlerinden belli bir son bekleyip hayal kırıklığına uğramayın. Çünkü Haneke hayatın kendisini sunar gerçek hayatta herşey çözüme ulaşıyor mu?

0
+5
Tüm yorumlar (58)
kemerlee (Artist) | 03 Şubat 2014, 18:07

Michael Haneke tüm eserlerinde gerçekçi yaklaşımı olan büyük resimle bağ kurabileceğiniz imgeler, benzetmeler kullanırki altmetinlerinin gücü taktire şahendir.Ama ilk defa bu kadar ismi gibi saklı, belirsizliğin eseri sürüklediği bir film çıkamış. Ölümcül oyunlardada şiddetin ve sonunun nereye gideceği belirsizliği tabiki vardı ama anlatmak istediğim 40 yıl sonra neden şimdi, nasıl sorusu tüm filme hakim ve sonucuda fiziksel olarak yok.Psikolojik olarak hala yaptığının sorumluluğunu almaması, alamaması gerçek anlamda hiçbirşeye vakıf olmaması olarak açıklamak mümkün, sosyal olarak güvensizliğini, merhametsizlik ve acımasızlıkla kapatan bir ırkın(ülkenin) yansıması olan Georges Vicdanını kendine bahaneler yaratarak sıyırıp sömürmeye feth etmeye devam ediyor ve kendini modern, güçlü, kültürlü ve demokratik olarak tanımlıyor.Ama gerçekler ortaya serilip geçmişin günahlarının bedeli ödenmeden değişlim ve özgürlük mümkün değil.
10/6

Cevap Yaz
0
0
mestame (Figuran) | 21 Haziran 2013, 02:56

micheal haneke filmlerini seviyorum yönetmenin bir tarzı var.bu filmlde de vicdanımıza dokundurmuş kamerasını onun filmleri zevkle izlenmese de adından söz ettiriyor.iyi seyirler.

Cevap Yaz
0
0
mestame (Figuran) | 30 Nisan 2013, 19:32

haneke filmini izlemek zordur.kendine göre bir izleyicisi vardır.karakterleri belli etmez sıradan kişiler içinde kaybolur.

Cevap Yaz
0
0
gkhnalper (Amatör) | 22 Nisan 2013, 23:40

haneke'den bir başyapıt.

Cevap Yaz
-1
+1
selcuk_pervaz (Amatör) | 22 Şubat 2013, 16:54

Güzel bir haneke filmi. Haneke; filminde Fransızların yaptığı soykırımı anlatırken vicdanlara sesleniyor. Aynı zamanda gündelik yaşamdan aldığı kesitlerde insan ilişkilerini ve ahlakı sorguluyor. Kamera kimin elindeydi kısmına takılmamak lazım, kimde olursa olsun filmin anlamı kamerada değil kameraya takılanlarda. Son sahnede iki çocuğun bir araya gelmesi verilmiş ama ben bununda sadece soykırım sonrasına gönderme ve mesaj içerikli olduğunu düşünüyorum. Yoksa birlikte bir oyun oynamış değiller, kaldı ki birisinin babası öldü. Film içerisinde bazı sahneleri tekrar tekrar seyretmek lazım. Çocuk neden evden kaçtı?, George a gelen kasetlerden patronuna da gittiğine göre başka kasetlerde çocuğa gitmiş olabilir mi? ki (çocuğa kartpostal da gittiğini görüyoruz, annesi ile konuşurken onun ilişkilerini sorguluyor!) Kadının gizlediği bir ilişkisi mi vardı? (lokanta sahnesi). Kasetler sadece George a mı geliyor yoksa insan vicdanı ve ahlakını sorgulamak için araç mı? vs vs.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz