Dönüş

Dönüş (1972) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2
/ 10
215 oy

01 Şubat 1973

Dram

94 Dak.PT94M

Cüneyt Türel Kamran Usluer Mümtaz Ener Sadettin Erbil Abdurrahman Palay

Safa Önal

188 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Toplumuna giderek yabancılaşan bir gurbetçiyle, köyünde terk ettiği karısı Gülcan’ın öyküsü. Karısının köyde bazı dedikodulara karışması nedeniyle gurbetçi İbrahim, namusunu temizlemek için köyüne döner. Ancak İbrahim de Gülcan’ın üzerine Almanya da evlenmiştir. Alman kadından bir de çocuğu vardır...

Filmi Ekleyen camur
Popüler Yorumlar
ebseytepe (Amatör) | 30 Eylül 2013, 13:15

dönüşün böyle mi olacaktı ibrahim?? nasıl ciğer yakan bi cümle yaa :(

0
+4
toolate (Figuran) | 12 Mayıs 2013, 15:45

türkan şorayın ismının sultanla taçlandığı bi film...

1
+4
Tüm yorumlar (105)
Katarsise1Kala (Figuran) | 10 Mart 2014, 11:15

Sinemanın önemli kadın oyuncularından Türkan Şoray'ın Yeşilçam'a yönetmen olarak sunduğu dört filmden bir tanesi 'Dönüş'! Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; bu film bir Metin Erksan, bir Atıf Yılmaz ya da bir Lütfi Akad ustanın elinden çıksaydı Yeşilçam'ın en önemli filmlerinden biri olurdu.

Kendi toplumuna giderek yabancılaşan köylü İbrahim ile her şeye rağmen köyünden ayrılmak istemeyen karısı Gülcan'ın dramatik öyküsünü yine Yeşilçam öykü sinemasına birbirinden güzel örnekler veren Sefa Önal kaleme almış. Yalnız çok başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim çünkü; karısını köyde bir başına bırakıp Almanya'ya çalışmaya giden İbrahim - oyunculuğu ve karizması ile kurtaramadığı Kadir İnanır performansı - oldukça yapay tavrı ve güldüren diyalogları klişelerden öteye geçemiyor. Filmin en iyi performansını Bilal İnci gerçekleştirmiştir. ( Türkan Şoray'a sözüm bile yok o Sinemanın sultanı :))

Filmin gerçeklere dayanan, başarılı bir öyküsü var. Bu öyküyü izleyenlere geçirmek için müzikle taçlandırmışlar ama abartmışlar. Çünkü müziği sürekli hikayenin arka planına döşemişler ve bunu yaparken kavaldan saza her tür müzik aletini kullanmışlar. Bu kadar sık kullanım açıkçası insanın duygularını yoruyor ve filmden uzaklaştırıyor. Tamamıyla köyün doğal seslerinden faydalanıp, Gülcan'ın '' dönüşün böyle mi olacaktı İbrahim?' repliğinden sonra Seha Okuş'un eşsiz yorumu ile hasretinle yandı gönlüm parçası girseydi inanılmaz bir etki ile son bulurdu.

Yine de bu kült film her gelen kuşağı ağlatacaktır:) Lanet olsun sana İbrahim!!!!!! :P

Cevap Yaz
0
0
yaseminkilic_W3FK (Amatör) | 20 Şubat 2014, 18:59

o ibrahime o kadar sinir oldum ki kadıncağızı tek başına bırakıyor çocucuğuyla .. Söz namus meselesi olunca geldi ayrıca o salak köylülere de sinir oldum kadını hırpaladılar dövdüler oğlu ölünce mi zavallı oldu bu insanların ne kadar çabuk dolduruşa gelindiğini gösteriyor her neyse filme gelecek olursak muhteşem mesajlar vermiş ve duygu yüklü bu film de TÜRKAN ŞORAY da ödül almalıydı o dönemde bence...

Cevap Yaz
0
2
Piarin (Profesyonel) | 03 Kasım 2013, 12:30

seha okuş son sahnede okunan şarkıyı seslendiren kadın muhteşem en az film kadar!!

Cevap Yaz
-1
+1
importante (Profesyonel) | 05 Mart 2014, 09:47

hakaretlerinle ne tür bir insan olduğunu herkese belirtmişsin.beni bilen bilir.izlemeden yorum yapmam.bana yaptığın tüm hakaretlerini sana iade ediyorum.git başka kapıya.kötü söz sahibine aittir terbiyesiz.bu kişiliği-ahlakı bozuğun yorumlarına kanmayın.zaten en fazla 2 kelimelik saçma sapan,okuma yazmayı yeni sökmüş çocuklar gibi yorumlara sahip.amacı her yorumunuza hakaretler yazmak.siyasi konuşmalarıyla ortalığı karıştırmak.bunun gibilere pirim vermeyin.

0
0
ebseytepe (Amatör) | 30 Eylül 2013, 13:15

dönüşün böyle mi olacaktı ibrahim?? nasıl ciğer yakan bi cümle yaa :(

Cevap Yaz
0
4
ebseytepe (Amatör) | 30 Eylül 2013, 13:14

en az yüz defa izledim en az yüz defa ağladım nasıl bir filmdir bu yaa :( bu kadar mı gerçekçi olur ahh Sultan aahh hadi şimdi de bu film ayarında bilm yapsınlar diyorum sadece ;)

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz