Büyük Oyun

Büyük Oyun (2010) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.9
/ 10
78 oy

17 Eylül 2010

DramPolitik

110 Dak.PT110M

Atıl İnaç Avni Özgürel

26 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

ABD’nin Irak’ı işgâl sürecinde direnişçileri yakalamak için operasyon yapan askerlerin bastığı köyde bütün ailesini kaybeden Cennet hayatta bir başına kalmıştır. Yaşamı boyunca köyünün dışına adım atmamış bu genç kız çaresizliğin dayattığıi cesaretle Kerkük'te berber olarak çalışan ağabeyi Azim'i bulmak için yola çıkar. Ama Kerkük'e vardığında ağabeyinin de bir patlamada yaralandığını ve Türkiye'deki bir hastaneye götürüldüğü öğrenir. Ağabeyine ulaşmak için Türkiye’ye gitmeye karar veren Cennet yaşadığı ağır travmanın ve kaybedecek birşeyi kalmamasının yarattığı kayıtsızlıkla çıktığı zorlu yolculukta güç bulduğu tek dayanağı öfkesidir.. Terör ve şiddetin hakimiyetinde olan dağlık Irak-Türkiye sınırını kaçakçı grubu ile geçmeyi deneyen Cennet tecavüze uğrar ve intiharı dener.. İslamcı bir örgütün elemanları tarafından kurtarılan genç kız bu kişilerle birlikte geçtiği Türkiye’de ağabeyini bulma ümitlerinin tükendiği noktada farklı ve geri dönüşü olmayan bir yola girecektir..

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen derel
Popüler Yorumlar
erdincb (Dublör) | 02 Ekim 2011, 21:38

Amerikanın Iraktaki varolma sebebini ve zulmü hiçbir şekilde kabullenilemez. Ancak bunun sonucunu sadece islamiyet üzerinde göstermek tek taraflı bir bakış açısıdır. Bölgede savaşan bir gruba terörist deyip diğerinin intihar eylemlerini meşru kılmaya çalışmak o bölgenin sosyo-politik yapısını görememektir. Aynı yönetmen Zincirbozan filminde de taraflı bir tutum sergilemiş ve film beklenilen ilginin çok çok altında kalmıştı. \"Şehit\" olmanın görev sayıldığı bir din ve masum insanların hayatlarını yalanlarla çalmaya çalışan hiçbir kişi veya örgüt kabul edilemez. Sonuç olarak film o bölgenin ve ülkenin gerçeklerini yakalamaktan uzak kalmış, vasatın altında.

0
+4
Tüm yorumlar (27)
Boracan2013 (Figuran) | 31 Aralık 2012, 14:26

bu türü sevenler için ilginç bir film. ama genel yorumlara katılıyorum. ismi ile filmin bir bağı yok yada çok az. konusu ile filmin adı bağdaşmıyor bence.

Cevap Yaz
0
0
baran34 (Profesyonel) | 14 Mart 2012, 00:46

Film etkileyici ve sarsıcı. Ayrıca Irak bölgesinde ki çekim mekanları bir hayli zorlu ve cesaret isteyen yerler. Bu açıdan film ekibi zorlu bir işi başarmış. Bence oyunculuklar ve senaryo olarak iyi çalışılmış bir film. Muhteşem Yüzyıl'ıda Sümbül rolünü oynayan Selim Bayraktar bu film için iyi bir seçim çünkü kendisi Kerkük'lü. Fakat süresi çok azdı. Yönetmen bu oyuncuyu daha iyi kullanılabilirdi. Rana Cabbar her zamanki gibi ilginç konuşma şivesi ile ilgi odağı idi. Çok iyi yapımlarda oynamış Selen Uçer'i bu yapımda zayıf gördüm. Ama sürpriz oyunculuk; daha önce hiç kamera karşısına geçmemiş Suzan Genç'ti. Profesyonel oyunculara taş çıkartacak potansiyelle oynadı. Mimikleri, ağlaması, duruşu ve bakışı ile süperdi. Sinemacı abilerinin olduğu bir aileden gelmesine rağmen neden daha önce oyunculuğu keşfedilmemiş anlayamadım doğrusu. İlerde çok iyi bir oyuncu olabilir.
Filmin konusu da yakın bölgemizde cereyan eden talihsiz Amerikan işgalinin Irak'taki bireyler üzerinde oluşturduğu baskı ve açmazları konu ediyor. İzlenmesi tavsiye olunur...

Cevap Yaz
0
1
erdincb (Dublör) | 02 Ekim 2011, 21:38

Amerikanın Iraktaki varolma sebebini ve zulmü hiçbir şekilde kabullenilemez. Ancak bunun sonucunu sadece islamiyet üzerinde göstermek tek taraflı bir bakış açısıdır. Bölgede savaşan bir gruba terörist deyip diğerinin intihar eylemlerini meşru kılmaya çalışmak o bölgenin sosyo-politik yapısını görememektir. Aynı yönetmen Zincirbozan filminde de taraflı bir tutum sergilemiş ve film beklenilen ilginin çok çok altında kalmıştı.
"Şehit" olmanın görev sayıldığı bir din ve masum insanların hayatlarını yalanlarla çalmaya çalışan hiçbir kişi veya örgüt kabul edilemez.
Sonuç olarak film o bölgenin ve ülkenin gerçeklerini yakalamaktan uzak kalmış, vasatın altında.

Cevap Yaz
0
4
velnmt (Figuran) | 08 Mart 2011, 13:27

Filmin konusu ilgi çekici, güncel. Taze yaraların üzerine parmak basılmış. Irak savaşının çirkin yüzünün perdeye yansımasını önümüzdeki yıllarda daha çok izleyeceğiz. Filmin isminden başlayacak olursak, filmin ismini isabetli bulmadım. İddialı bir isim olmuş "Büyük Oyun" ancak olayları takip ettiğimiz kadarıyla oyunu biliyoruz belki, lakin filmde görünen oyunun küçük bir parçası. Oyunu filmin adı kadar hissettiğimiz söylenemez. Filmin Cenneti Suzan Gençi küçük kusurlarına rağmen beğendim. Rolünün hakkını vermiş. Kızın isminin cennet oluşu da isabetli, Cennetin yaşadığı cehennem/ler yansıtılmış. Filmin müziklerini beğendim. Özellikle filmdeki doğa sahneleriyle müziklerin uyumu güzel. Filmin başındaki köy baskını sahnesinin arka planı biraz doldurulabilirdi. Köyün ne sebebple basıldığı, direnişçi arama, yanlış ihbar veya istihbarat, dikkatsizlik vs. çok vurgulu değil. Gerekçe yok gibi duruyor. Güçlü ideolojik, dini gerekçeleri ve mesajı olan filmler zordur. Bunun için de çok çalışılması, detayların üzerinde çok durulması, terimler, jargon ve inanmış kişilerin rolleri ciddi emek ister. Filmde konuya eksik çalışıldığı izlenimi edindim. İstanbuldaki imam/lider uymamış. Müridler sakallı, imam sakalsız. İmam/lider sakallı olup yurtdışına çıkış sahnesinde sakalından ve dini kisvelerinden bürünmüş görünseydi oyun daha iyi algılanırdı diye düşünüyorum. Yine sohbet sahneleri tam olmamış. "Can yakanın canı yansın, canı yansın ki anlasın" Canı yanan Iraklı, canının yakıldığı yer Irak, canını yakanlar Irakta, bomba İstanbulda patlıyor. Ne bileyim Kurtlar Vadisi Iraktaki canlı bomba daha başarılı olmuştu. Senaryonun bu yönü zayıf. Belki uluslararası terör organizasyonu başarılı işlenebilseydi bunu düşündürmezdi. Filmde Cennetin abisinin takma bacağını taktığı sahnes çok etkileyiciydi. Belki savaşın acı yüzünü en güçlüvurgulayan sahne buydu. Filmin bitiş sahnesi de güzel ve etkileyciydi. Burnumuzun dibindeki acılara kulak verme adına izlenmesi gereken bir film. 7,5/10

Cevap Yaz
0
1
iquana (Efsane) | 07 Şubat 2011, 23:10

Başlarında merak unsuru uyandırsa da film sonuna doğru sıktı ve nedense beni etkilemedi. Oyunculuklar iyiydi tamam ama filmi kurtarmaya yetmemiş bence..

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz