Yetimhane

El Orfanato

Yetimhane (2007) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.6
/ 10
1036 oy

30 Mayıs 2008

DramGerilimGizemKorku

105 Dak.PT105M

Sergio G. Sánchez

The Orphanage

1095 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Juan Antonio Bayona’nın yönettiği ve Belen Rueda, Fernando Cayo, Roger Princep ile Geraldine Chaplin’in oynadığı Yetimhane, Laura'nın öyküsünü anlatıyor.
Laura, çocukluğuna dair en mutlu günlerini deniz kenarındaki bir yetimhanede geçirmiştir. Yetimhanenin çalışanları ve Laura'nın birlikte büyüdüğü arkadaşları ona her zaman ilgi ve sevgi göstermişlerdir. 30 yıl sonra Laura, kocası Carlos ve 7 yaşındaki oğlu Simon'la, çok güzel yıllar geçirdiği yetimhaneye geri döner. Hayali, uzun süredir kapalı olan yetimhaneyi restore ettirip engelli ve hasta çocuklar için bir yaşam alanı haline getirmektir.
Bu yeni evlerindeki gizemli atmosfer, küçük Simon'ın hayalgücünü fazlasıyla canlandırır. Küçük çocuk kafasında hayali hikâyeler canlandırmaya ve çok da masumane olmayan oyunlar oynamaya başlar. Simon'un görünmez arkadaşları gün geçtikçe artınca, Laura da oğlunun başlangıçta önemsemediği bu yeni alışkanlığının etkisine girer. Simon'un bu ilginç dünyası, Laura'nın uzun süredir unutulmuş olan, tedirgin edici çocukluk hatıralarıyla yüzleşmesine yol açacaktır.
Bugüne dek, Goya ve Barcelona Film Ödülleri de dahil olmak üzere pek çok festivalden farklı dallarda 29 ödül kazanan "Yetimhane", 27. İstanbul Film Festivali'nde de gösterilmişti.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen atilgan-han
Popüler Yorumlar
Larnacoeur (Fenomen) | 20 Eylül 2012, 04:50

Hissetmek istiyorsanız izleyin.. Bu tarz iyi filmlere nadiren rastlarız.. Gizemini son ana kadar koruyan ve hiç bir ipucu vermeden izleyiciyi buğulu ve gizemli kasvetiyle içine çeken, acabalar dedirten nadide filmlerden.. Filmin türü gerilim, gizem ve dram.. Ama filmimizde ağırlıklı olarak dramı yaşıyoruz, sonrasında gizemi ve en son yok denilecek kadar bakış açısına göre değişecek gerilim dozu görüyoruz... Tabiri caizse korkutmuyor ama ürkütüyor bazı sahneleri, bilhassa gece izliyorsanız... Hikayede tuhaf ve ilginç şeyler oluyor, lakin bu tuhaflık izleyicide büyük bir gizem uyandırmakla beraber, izlerken sürekli hikaye hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sonuna yaklaştıkça gizemi çözmek ve anlamak çabası veriyor.. Bu da hiç sıkılmamanızı sağlıyor izlerken.. İzledikten sonra kişiye ve karaktere göre üzerinde etki bırakacağı kesin.. Bende etki bıraktı ve unutamayacağım filmler arasında, gizemi bir tarafa, dramını iliklerime kadar hissettim.. Özellikle finalinde.. Dram sevenler için gizemli bir dram ve beğeneceklerini umuyorum.. Her ne kadar korku filmi gibi görünmesede, korku bekleyenlere müjdem o klişe korku filmlerine nazaran bu filmi, 'akıllı bir korku filmi' olarak izleyebilirler.. Belen Rueda'nın çok iyi oyunculuğu, daha çok gizem havasında ilerleyen bir film için, gizeme uygun kasvetli görünümüyle binanın ve mekanın çok iyi seçilmiş olması, çok iyi müzikleriyle görülmeye ve izlenmeye değer...Yönetmenlik ve oyunculuk zaferi bu olsa gerek.. İyi seyirler..

0
+27
Milenaa (Efsane) | 17 Eylül 2012, 20:18

'KORKUNÇ BİR OLAY YAŞANDIĞI ZAMAN,BU BAZEN GERİDE BİR İZ BIRAKIR...BİR YARA....'' Yaşamın en güzel anları kuşkusuz çoçukluk dönemlerinde saklı.Ne kadar yaralı,berelide olsan,kimsesizler yurdunda terk edilmiş dahi olsan,kurduğun hayaller,arkadaşlarınla geçirdiğin vakitler,oynadığın oyunlar uzaklaştırır seni hayatın yüklerinden.Kimi zaman şanslısındır,aile olmayı bilenler kucak açar sana tıpkı Laura'nın hikayesinde olduğu gibi.Çoçukluk yıllarının bir kısmını,deniz kenarında ki bir yetimhanede gerçiren Laura diğer arkadaşlarından daha şanslıdır,evlat edinilir ve yuvadan ayrılır.Yıllar sonra evlenmiş ve bir çoçuk sahibi olmuştur.Çoçukluğunun geçtiği yetimhaneyi yenileyip zor durumda olan çoçuklara yardım etmeyi planlamaktadır.Amma ve lakin işler istediği gibi gitmez.Oğlu simon'un sürekli yarattığı hayali arkadaşlar yüzünden zor anlar yaşar,işler iyice çığrından çıkar ve daha da gizemli bir hal alır.Laura oğlunu kurtarmaya çalışırken,yıllar önce yaşanan bir trajedininde kapılarını açıçaktır.Gizemli havasını sonuna kadar koruyan iyi bir gerilim filmi olduğunu düşünüyorum.Dram yönünün ağır bastığına hem fikirim.Finaliyle beni sarsıp göz yaşları içersinde bıraktı.Laura rolüyle Belen Rueda gerçekten başarılı bir performans sergilemiş.Endişesi ve mücadelesi görülmeye değerdi.Etkilendiğim ve son derece başarılı bulduğum bir filmdi.İZLENMEYE DEĞER olduğunu düşünüyorum.İyi seyirler.Sinemayla kalın.

0
+16
Tüm yorumlar (627)
Serap730 (Jön) | 14 Nisan 2014, 09:03

Filmin senaryosu güzeldi,işlenişi biraz zayıftı bence,daha da iyi çekilebillirdi..
Yine de filmi beğendim ,uzun süredir erteledim izlemeyi ama hata etmişim.Tavsiye ederim izleyin 10/8

Cevap Yaz
0
0
ozzerk (Amatör) | 13 Nisan 2014, 15:21

Bir gizem filminin içinde çocuklar varsa o film hep iyi çıkıyor..Bu filmde bu başarılı filmlerden biri, gerçekten etkisinde bırakabilen, gizemi koklatmayıp buram buram yaşatan favorilerimden olan harika bir yapım..şüphe etmeden izleyin derim.

Cevap Yaz
0
0
sclyilmaz (Amatör) | 10 Nisan 2014, 23:11

Çok başarılı gerilim-korku filmlerinden. Bu tür sevenler şüphesiz izlesin.

Cevap Yaz
0
0
Beko39 (Amatör) | 09 Nisan 2014, 04:25

evdeki düşman 39.dosya ve bunu arka arkaya izleyin çolugunuzu cocugunuzu evden kovarsınız :) cok basarılı bir gerilim korku dur izleyin derim.

Cevap Yaz
0
0
poormf (Profesyonel) | 07 Nisan 2014, 19:08

Belen Rueda filmin genelinde olduğu gibi özellikle "uno dos tres toca la pared - önüm arkam sağım solum sobe" sahnesinde çok iyiydi.
"İnanmak görmekten önce gelir, inandığını görürsün" gibi aslında pek de gerçekçi olmayan, inancı bilginin önüne koyan savını etkileyici bir dille anlatan bir film, klişelerin nasıl rahatsız etmeden kullanılabileceğini göstermesi açısından da güzel, hatta bazı klişeleri klişelerle dalga geçmek için abartılı kullanarak bunu klişe olmaktan çıkarmaya hizmet ettirmesiyle de dikkat çekiciydi... 70/100

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz