Rüzgarın Mirası

Inherit The Wind

Rüzgarın Mirası (1960) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.9
/ 10
25 oy

1960 - ABD

DramRomantikTarih

148 Dak.PT148M

Jerome Lawrence Robert E. Lee

Maymun Davası

18 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Ünlü 'maymun davası' vakasından esinlenen filmde Darwin teorisini öğrettiği için tutuklanan bir öğretmenin öyküsü anlatılıyor. Öğretmeni savunmak ülkenin gözüpek avukatlarından Henry Drummond'a düşecek ve dava kişilerin ötesine geçerek bilim ve din arasındaki bir hesaplaşmaya dönüşecektir.

Filmi Ekleyen Engiin003
Popüler Yorumlar
mahna (Amatör) | 22 Temmuz 2013, 14:51

Filme konu olan bu olay, maymun davası, 1920 li yıllarda Amerika'nın Tennessee kasabasında yaşanmış, 40 yıl sonra filmi yapılmış bi hikaye...Konusunu o tarihe göre çok cesurca buldum...2013 lerdeyiz hala şimdiler de bile darwin kuramı okullarımız da yeterince anlatılmıyor...Bizi yönetenler her zaman dini bilimin önün de tutmuşlardır.. çünkü dini inanaçlarımız kullanılarak insanların çok iyi sömürüleceğini bilirler...filmi izlediğiniz de bu çok açık ve net görünüyor başarılı bir film kaçırmayın..

1
+4
kemerlee (Artist) | 23 Mart 2014, 13:52

Aynı günümüzde olduğu gibi yine aşırı dincilerin azdığı ve kendisi gübü düşünmeyen insanları diri diri yakmaya çalıştıkları bir zamanda tek suçu(nasıl bir suç olduğunuda anlamak mümkün değil ya) Darwinin teorilerini sınıftaki öğrencilerine anlatmak olan bir öğretmenin başına gelen, gerçekten yaşanmış bir olaylar dizisinin bir yansıması.Özellikle sorgulamadan inanmanın dinin temeli olduğunu kanıtlar nitelikteki sahneleriylede kesinlikle her gencin seyretmesi ve üzerine düşünmesi gereken bir eser Maymun Davası.Stanley Kramer konuyu hangi düşünce daha güçlü yada gerçek üzerinden değilde her insanın düşünme, sorgulama ve bunları dile getirme hakkı olduğunu vurgulayarak anlatmasıda kesinlikle aradan geçen 50 yılı aşkın süresine rağmen filmin eskimemesini sağlamış, oyuncu performansları ve replikler oldukça sağlam olsada özellikle iki Oscar ödüllü Spencer Tracya ayrı bir parantez açmak gerekirki performansı muazzamdı, film biter bitmez bir kaç eserine daha bakıp oralardaki performanslarınıda izlemek istiyorsunuz. 10/8

1
+4
Tüm yorumlar (15)
kemerlee (Artist) | 23 Mart 2014, 13:52

Aynı günümüzde olduğu gibi yine aşırı dincilerin azdığı ve kendisi gübü düşünmeyen insanları diri diri yakmaya çalıştıkları bir zamanda tek suçu(nasıl bir suç olduğunuda anlamak mümkün değil ya) Darwinin teorilerini sınıftaki öğrencilerine anlatmak olan bir öğretmenin başına gelen, gerçekten yaşanmış bir olaylar dizisinin bir yansıması.Özellikle sorgulamadan inanmanın dinin temeli olduğunu kanıtlar nitelikteki sahneleriylede kesinlikle her gencin seyretmesi ve üzerine düşünmesi gereken bir eser Maymun Davası.Stanley Kramer konuyu hangi düşünce daha güçlü yada gerçek üzerinden değilde her insanın düşünme, sorgulama ve bunları dile getirme hakkı olduğunu vurgulayarak anlatmasıda kesinlikle aradan geçen 50 yılı aşkın süresine rağmen filmin eskimemesini sağlamış, oyuncu performansları ve replikler oldukça sağlam olsada özellikle iki Oscar ödüllü Spencer Tracya ayrı bir parantez açmak gerekirki performansı muazzamdı, film biter bitmez bir kaç eserine daha bakıp oralardaki performanslarınıda izlemek istiyorsunuz.
10/8

Cevap Yaz
-1
+4
CONVAYNE (Artist) | 14 Mart 2014, 11:03

İkinci sınıf, ucuz ve basit propaganda filmi. Filmin tabiriyle babasının hayvan olduğuna inan kesim ile babasının insan olduğuna inanan kesimin yüzlerce yıldır süren didişmesinin güya tarafsız bir şekilde mahkeme diliyle anlatımı.

Cevap Yaz
-4
+2
mahna (Amatör) | 25 Mart 2014, 21:10

yanlışlıkla beğendim ...ne yazık ki bu yorumuna cevap bile verme gereği duymuyorum kusura bakma ...

-1
+3
CONVAYNE (Artist) | 26 Mart 2014, 09:51

Kusura bakılacak bir durum yok. Tabi okullarda din dersini istemeyenlerin, böylesine ütopik ve sapıkça bir fikrin bilim adı altında çocuklarımıza zerk edilip kendi dinlerini bu yolla yaymalarına da özgürlük demeleri ayrıca bir kusur :-)

-2
+1
kurosawa (Dublör) | 28 Mart 2014, 21:42

Bağnazlığa çarpıcı bir örneksin. Anlamadığın eseri küstahça aşağılıyorsun. Senin gibi kibirli fodulların ortak niteliği...

-1
+3
CONVAYNE (Artist) | 28 Mart 2014, 23:03

Bağnaz da sizsiniz fodul da sayın kurusowa. O kadar bağnazsınız ki hiç bir bilimsel dayanağı olmayan, kurgudan ibaret sapıkça bir teoriyi sırf bir yaratıcıya inanmadığınız için çılgınca benimsiyor ve babalarınızın hayvan olduğuna aynı çılgınlıkla bağlanıyorsunuz. çocuklarımıza da okullarda bu zehri zerk ederek sizin gibi inanmaya zorluyor kafa bulandırıyorsunuz.
Bilim öğretin lafımız yok ama inanç öğretmeyin, İslam, budizm, darwinzim, hristiyanlık vb. hepsi dahil buna.

-2
+1
mahna (Amatör) | 16 Nisan 2014, 21:49

cevap verme gereği duymuyorum hala ...sadece filmin clarence darrow'un tarihi konuşmasını ön yargısız okuyup anlamanı umuyorum...:)
''sizi uyarıyorum kötü bir kanun kolera gibidir dokunduğu herkesi , karşı çıkanlar kadar savunanları da mahveder.
anlamıyor musunuz eğer evrim gibi bir teoriyi alır ve resmi okullarda okutulmasını suç sayarsanız yarın özel okullarda öğretilmesinide suç sayabilirsiniz. ve yarın onun okunmasınıda suç sayabilirsiniz ve yakında kitapları ve gezeteleride yasaklayabilirsiniz ve daha sonra katoliği protestanla protestanı protestanla karşı karşıya getirirsiniz. ve kendi dininizi insanın kafasının içine zorla sokmaya çalışırsınız. eğer birini yapabilirseniz ötekinide yapabilirsiniz. çünkü fanatizm ve cahillik açtır. daima açtır ve beslenmeye ihtiyaçları vardır. ve çok yakında sayın yargıç elimizde flamalar ve çalan davullarla geriye doğru yürüyor olacağız. geriye ! bağnazların ; insan aklına zeka ve aydınlanma getirmeye cürret eden adamı yaktıkları 16. yüzyılın o şanlı çağlarına doğru.''

-1
+2
CONVAYNE (Artist) | 17 Nisan 2014, 10:32

Manha, yazdığın şu abuk subuk replik daha kendi içinde çelişiyor, zeytin yağı gibi üste çıkma o yazdığını bir daha oku ki asıl kendi bağnazlığınızı görün. Buna da cevap verme gereği duyma emi :-) :-) :-)

-2
+1
mahna (Amatör) | 17 Nisan 2014, 11:03

zaten cevap yazılacak kadar akla değer bi savunma yapmamışsın arkadaşım...:)

-1
+2
CONVAYNE (Artist) | 17 Nisan 2014, 11:05

manha, savunduğun konu akla değer bir konu değil ki, anasının babasının hayvan olduğuna inanan da akıl mı arayalım şimdi :)))

-1
+1
kurosawa (Dublör) | 23 Nisan 2014, 01:44

"mahna" arkadaş, boşver bunun gibi dogmatik insanlar için boşa nefes tüketmemek gerek. Böyle kimseler dinlemez, okumaz ve anlamaya çalışmaz... O yüzden yüksek idrak icap ettiren konuları kavrayamazlar. Bırak kendi lağımlarında boğulsunlar...

-1
+1
CONVAYNE (Artist) | 23 Nisan 2014, 10:12

Ehehehe klasikleşmiş kafir lafları, okuyup anlıyorlarmış :-) Eşeğe küfe küfe kitap yüklesen yine eşektir bunların durumu da ona benziyor işte :-)

-1
+1
mahna (Amatör) | 23 Nisan 2014, 11:36

:) Ne kadar anlatırsan anlat,ne yazık ki karşındakinin anladığı kadarsın...
Bazı yorumları okudukça anlıyorum ki sen ne kadar edeple yazarsan yaz...
Okuyanın dünyasında edebi kadarsın!...

-1
+1
hayretman (Jön) | 27 Ocak 2014, 00:48

Din kimsenin tekeli altında değildir. Sünger ve insanı örneklenmesi,insann düşünen bir varlık olması,7 günde yaratılan evrende 1 gün ne kadardı diye örneklemesi. gerçekten güzel .oyum 10 üzerinden 8.

Cevap Yaz
-1
+3
Alp3153 (Amatör) | 30 Temmuz 2013, 17:25

Dava filmleri bana her zaman güzel olur zaten. Film başından sonuna kadar çok iyiydi. Puanım 8.5/10

Cevap Yaz
-1
+3
mahna (Amatör) | 22 Temmuz 2013, 14:51

Filme konu olan bu olay, maymun davası, 1920 li yıllarda Amerika'nın Tennessee kasabasında yaşanmış, 40 yıl sonra filmi yapılmış bi hikaye...Konusunu o tarihe göre çok cesurca buldum...2013 lerdeyiz hala şimdiler de bile darwin kuramı okullarımız da yeterince anlatılmıyor...Bizi yönetenler her zaman dini bilimin önün de tutmuşlardır.. çünkü dini inanaçlarımız kullanılarak insanların çok iyi sömürüleceğini bilirler...filmi izlediğiniz de bu çok açık ve net görünüyor başarılı bir film kaçırmayın..

Cevap Yaz
-1
+4
Görüşleriniz