Oturan Boğa

Sitting Bull

Oturan Boğa (1954) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.8
/ 10
8 oy

1954 - ABDMeksika

Western

105 Dak.PT105M

Sidney Salkow

 -

1 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Kızılderililerin hakları için savaş veren bir vali, General Custer’ı katliam yapmaktan alıkoymaya çalışır.

Filmi Ekleyen wbhypnose

"Oturan Boğa" Filmi Galerisine Henüz Resim Eklenmemiş

Resim Ekle ►
Tüm yorumlar (1)
SYLVESTERSTALLONE (Star) | 31 Aralık 2012, 00:26

Teknik olarak çok zayıf olsada konusu itibariyle ilgi çekici bir yapım.Denk gelirseniz izlemenizi tavsiye ederim.

(''Oturan Boğa (1831 – 15 Aralık 1890) ABD ordularına karşı savaşan son Kızılderili kabile şefi. Siyuların Lakota grubundan Hunkpapa kolunun reisi ve 25 Haziran 1876 tarihinde 7. Amerikan Süvari Birliği'ni yenen 3.500 savaşçının lideri.

Soykırım korkusuyla kabilesini Kanada'ya göç ettirdi ve 1881'e kadar orada yaşadı. Montana'daki bir ABD birliğine saldırınca yakalandı, ancak Amerikan hükümeti tarafından affedildi.

Hayatının geri kalan kısmını, Vahşi Batı Sirki ile dolaşarak geçirdi. Büyük ilgi odağı olan Oturan Boğa, seyircilere kendi dilinde küfrederken, halk kendisine gülmüştür.

Aslında alakası olmadığı halde Hayalet Dansı hareketinin liderliği ile suçlandı ve kendisini tutuklamaya gelen polislerle çatışırken hayatını kaybetti. İronik bir şekilde, tutuklamaya gelen polisler, zamanında Oturan Boğa'yla birlikte beyazlara karşı savaşan, fakat sonradan beyazların yönetimine girerek yerli polisi olan kızılderililerdir.

Oturan Boğa'nın beyazlar üzerine yaptığı bir konuşmadan kesit:


'' (...) Sahip olma isteği onlarda bir hastalık olmuş. Bu insanlar, zenginlerin bozabileceği ama fakirlerin bozamayacağı birçok kural koymuşlar. Yönetici olan zenginleri güçlendirmek için fakirlerle güçsüzlerden vergiler alıyorlar. Bizim annemizin, toprağın, kendilerinin olduğunu söylüyor, komşularını çitler yaparak kendilerinden uzaklaştırıyorlar; toprağı binalarıyla ve diğer süprüntüleriyle çirkinleştiriyorlar. Bu ulus, baharda yatağından taşarak, yoluna çıkan her şeyi yok eden bir ırmağa benziyor. (...) kaynak:vikipedi'')

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz