Ay

Moon

Bütün Fragmanlar ►
Ay (2009) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3
/ 10
438 oy

26 Mart 2010

Bilim KurguDram

97 Dak.PT97M

Kevin Spacey

Duncan Jones Nathan Parker

338 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Astronot Sam Bell, üç yılını aya ulaşmak ve orada inceleme yapmak için geçirmiştir. Herkesten izole, farklı bir münzevi hayatı yaşayan Sam, işini fazlasıyla önemsemekte, bununla birlikte aynı oranda heyecan duymamaktadır. Ay onun yeni evi gibidir; Sam orada da kendine ait bir rutin yaratmıştır. Günlerini sessizlik içinde geçiren Sam hayatını, evini ve karısını gözden geçirmeye, geçmişteki planları ve hayallerini hatırlamaya başlar. Eve dönüş yolculuğuna başlamadan önce Sam çevresinde bazı tuhaflıklar hissetmeye başlar. Algı eşiği açılan Sam, rutinin bozulduğunu görmektedir. Bu süreçte kendi kendisi ile karşı karşıya gelen Sam, kurduğu hayatın ne olduğunu keşfedecektir.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen efran
Popüler Yorumlar
VFV (Star) | 21 Haziran 2013, 12:19

Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi ve ilk filmi olmasından dolayı önyargılarınız olmasın. Çünkü Moon 2009 yılının kuşkusuz en iyi en orjinal en kaliteli filmlerinden biri. Ayrıca Yönetmen Duncan Jones bana göre önümüzdeki yıllarda en iyi yönetmenler arasına girecektir. Çünkü bu filmden sonra çıkarmış olduğu ve benimde sinemada izleme şansına eriştiğim Yaşam Şifresi isimli filmin de yönetmenidir. Yönetmenliğini yapmış olduğu iki filmde çok farklı kaliteli filmler. Bu da onun çizgisini tavrını ortaya koyuyor. Karanlık bir atmosfere sahip bu bilim kurgu filminden olağanüstü şeyler beklemeyin. Film görsel efectlerini göz boyamak amacıyla kullanmıyor. Filmin de insanın psikolojisi üzerine yoğunlaşıp İnsan hayatını sorguluyor. Ayda da olsan günlük hayatında yaptığın şeyler kısıtlı. Ve hemen hemen hep aynı. O halde yaşamamızın amacı nedir ? Sonuçta bir kere geldiğimiz şu dünyada herkes güzel şeyler farklı şeyler yaşamak ister fakat adaletsizlik doğuştan geliyor ki malesef kimimiz zengin kimimiz fakir kimimiz sağlıklı kimimiz engelli doğuyoruz. Ve tüm bunlara rağmen bizim böyle bir hayata alışmamız isteniyor.İşte bu istek bir saçmalıktır. Hepimiz birer köleyiz. 10/ 8.5

1
+9
hamuloluhalet (Profesyonel) | 07 Aralık 2009, 21:58

eğer bugünlerde ortalığı kasıp kavuran ve efektleriyle seyirciyi tavlamaya çalışan  2010 türü bir film beklentisiyle izlemeye kalkışırsanız sizi hayal kırıklığına uğratacak bir film olur moon. ama bu benim için filme eksi puan değil tam tersine artı puan kazandırıyor. filmdeki görseller sadece izleyiciye olayların ayda geçtiğini anlatmak için kullanılmış son derece basit ve yalın uzay ortamı efktleri. bu filmi benim için değerli kılan şey onun bize birşeyler anlatmaya çalışması. bu filmin insanın varoluşuna dair anlatmaya çalıştığı ucu açık bir hikayesi var. her defasında doğup büyüyüp toplumun bize yapmamızı söylediği görevleri yerine getirip sırf bu görevleri yerine getirmek adına aslında sadece bir kere yaşayabildiğimiz hayatın içine nasıl ettiğimizi kast eden bir film moon. eğer herkes gibi yapıp sizden öncekiler gibi davranarak yaşarsanız aslında hiç yaşamamış olursunuz. yaşadığınız hayatta aslında görsel bir illüzyondan ibaret olur. belki de aslında adına hayat denilen şey insan oğlunun kendi kendine tanrılık taslamasından başka bir şey değildir. hayat her defasında hep birbirine benzeyen bireyler yaratmayı ve onlara hükmetmeyi çok sever. ama ne ilginçtir ki hayatı var eden insan oğlu ancak hayat denilen bu kısır döngünün o amansız çemberini kırmaya başladığı anda insan olmaya da başlar. bu da insan denilen bu tuhaf mahlukun en amansız paradokslarından biridir.   yönetmenini tanımıyorum daha önce film çekmiş mi onu da bilmiyorum ama kesinlikle takipçisi olacağım. yüzde yüz tavsiye edilir.

0
+7
Tüm yorumlar (259)
kaan_kamer_566 (Amatör) | 24 Şubat 2014, 17:02

bilimkurgu severseniz izleyin

Cevap Yaz
0
0
HiHitlerAd (Jön) | 03 Ocak 2014, 12:44

İyi denebilecek bir film. Merak uyandırıp onu bir miktar koruyabiliyor. Nedense ben hep filmin sonunda bir aksiyon bekledim.

Cevap Yaz
0
0
umutcanerdal (Figuran) | 14 Aralık 2013, 19:42

Çok merak dolu bir film.Psikoji ve gerilimin harmanlanmasıyla ortaya çıkan ender bir yapım.Sır bakımından istediğimi veremedi ama sonuna kadar hiç sıkılmadan izledim.

Cevap Yaz
0
0
emreovec (Amatör) | 30 Ekim 2013, 15:42

Film gerçekten gün geçtikçe "böyle de bir film vardır" diye adından sıkça söz ettirecek bir film. Bilim-Kurgu ve Dram'ın yanına son yarım saat Gizem'de ekleniyor ve daha izlenesi yapıyor filmi. İzlemediyseniz, şüphe uyandıracak birşey yok; direk izleyin.

Cevap Yaz
0
0
Piarin (Profesyonel) | 20 Ekim 2013, 01:19

evet malesef birçok kişi gibi bende bu filmi izlemekte çok geç kalmışım maleseff!!!!!

Cevap Yaz
-1
+1
importante (Profesyonel) | 05 Mart 2014, 09:56

hakaretlerinle ne tür bir insan olduğunu herkese belirtmişsin.beni bilen bilir.izlemeden yorum yapmam.bana yaptığın tüm hakaretlerini sana iade ediyorum.git başka kapıya.kötü söz sahibine aittir terbiyesiz.bu kişiliği-ahlakı bozuğun yorumlarına kanmayın.zaten en fazla 2 kelimelik saçma sapan,okuma yazmayı yeni sökmüş çocuklar gibi yorumlara sahip.amacı her yorumunuza hakaretler yazmak.siyasi konuşmalarıyla ortalığı karıştırmak.bunun gibilere pirim vermeyin.

0
0
Görüşleriniz