Fidel´in Yüzünden

La Faute à Fidel

Bütün Fragmanlar ►
Fidel´in Yüzünden (2006) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1
/ 10
132 oy

01 Şubat 2008

DramTarihPolitik

99 Dak.PT99M

Julie Gavras Arnaud Cathrine

 -

125 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Babası siyasal bir eylemci, annesi ise kürtaj araştırmacısı olan Anna, anne ve babasının siyasal ve toplumsal olaylarla dolu olan hayatlarından çok bunalmıştır. Her geçen gün artan eylemcilikleri ile hayat tarzları da sürekli değişmekte ve Anna'nın da düzeni, artık düzensizlik olmaktadır.

İdealleri uğruna evlerinden ve tüm burjuva zevklerinden vazgeçmeye kadar vardırdıkları eylemcilikleri, yedi yaşındaki bir çocuğun hayat algılamalarının fazlaca üzerindedir. Kendi varlığını görmezden gelen anne ve babasına karşı Anna'nın yapabileceği tek bir şey kalmıştır: O da onlara karşı isyan edecektir!

Usta yönetmen Costa-Gavras'ın kızı olan Julie Gavras, babasının pek çok filminde yardımcı yönetmenlik yaparak kendisini geliştirdi ve ikinci yönetmenlik deneyimi olan Fidel'in Yüzünden ile 2007 Sundance Film Festivali'nde hem izleyicilerden hem de eleştirmenlerden büyük beğeni topladı. Aynı zamanda senaryosunun da kendisine ait olduğu film, güçlü oyunculukları ile de takdir topluyor.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen Fidell
Tüm yorumlar (53)
Hijyenik (Profesyonel) | 15 Aralık 2013, 00:35

Fidel Castro'suz bir Fidel filmi. Komünizmin ilkelerine bir kız çocuğunun algısıyla bakan, bu yüzden meseleyi fazla derinlemesine değil basitçe işleyen bir film. Burjuva bir hayat yaşayan ailesinin Şili'deki kargaşadan sonra daha mütavazi bir hayata geçiş yapmasının kendi üzerindeki etkisini anlamaya çalışan Nina Kervel'in bakışı, filmin asıl derdi. Bu yüzden filmi derinlikli bulduğumu söyleyemem. Küçük karakter Nina Kervel harika birr yetenek sergilese de içerik olarak film pek de tatmin edici değil.

Cevap Yaz
0
0
mediha94 (Artist) | 14 Ocak 2013, 11:47

Ben hala küçük kızımız Anna'nın etkisindeyim. Bir yönetmen,siyasi durumların yarattığı çelişkileri,aileler üzerindeki olumsuz etkisini bir çocuk üzerinden bu kadar mı güzel anlatır. Ve Anna bu yükü omuzlarında bu kadar mı güzel taşır. Yeteneğinden dolayı takdir ediyorum kendisini. O sinirli bakışlarını hiç unutmucam ufaklık.

Cevap Yaz
0
0
LuisBunuel (Artist) | 13 Ocak 2013, 13:21

siyasal ayrımın hayata yansımasına çocuk gözüyle bir bakış... Costa Gavras'ın kızı en az babası kadar usta bir işe imza atmış.

Cevap Yaz
0
0
tripolis (Amatör) | 16 Mart 2012, 01:05

fransız yapımlarını çok seviyorum. buda onlardan biri, konusu ve işlenişi oldukca özgün. filmde komünist ailenin kendi içindeki çelişkilerde var. kızlarını katolik okuluna yollamaları, kürtaj konusunda babanın keskin tavrı, anna nın marş söyleyince babasından gördüğü tepki. aslında hepsi çok gerçek. kendinden kmlerce uzakta bir ülkenin hakları için mücadee etmekte gerçek, evinin içine yabancılaşmak ve ya çelişkiler içinde kalmakda gerçek. filmi yapı itibariyle sol düşüncede arkadaşların daha dikkatle izleyeceklerini düşünüyorum, aynı çelişkileri kendileride yakalayacaklardır. başarılı bir yapım.

Cevap Yaz
0
1
Yalniz-Gezen (Star) | 14 Aralık 2011, 17:36

Arşivime almadıgım yapımlardan birisi..Açıkcası beni tatmin etmedi filmin geneli...Çok yavan ve tek düze kalmışbir senaryo var filmde...Bu tarz yapımlarda olması gereken akıcılık ve zaman sorununun olmaması özelliklerini bünyesinde barındırmadıgından da yer yer cok sıkıcı olabilme özelliği gösteren bir yapım...İzlenemeyecek kadar kötü olmasa da arşivime alamayacağım kadar da sıradan ve yüzeysel kalmış bir ypıam bnm gözümde...5/10

Cevap Yaz
-1
+0
Görüşleriniz