Dönüş

The Return

Dönüş (2004) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1
/ 10
127 oy

04 Şubat 2005

DramGerilimGizem

105 Dak.PT105M

Vladimir Moiseyenko Aleksandr Novototsky

Vozvrashchenie

139 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Ivan ile Andrey babasız geçen çocukluklarınında etkisiyle birbirine çok düşkün iki kardeştir.Mahalledeki arkadaşlarıyla kavge ettikten sonra evlerine dönen çocuklar,12 yılın ardından babalarının döndüğünü görünce çok şaşırırlar.Annelerinin yarım ağzıyla da olsa onay verişeriyle,kardeşler ketum babalarıyla balık tutacaklarını sandıkları birkaç günlük bir tatile çıkarlar.Yanlızca solgun bir fotoğraftan tanıdıkları babalarına kavuşmak,ilk başta içlerini coşkuyla doldursada,sonrasında onları beklenmedik bir gerilimin içine sürükler.

Filmi Ekleyen atilgan-han
Popüler Yorumlar
DersuUzala (Profesyonel) | 23 Kasım 2012, 00:49

Rusya' nın vahşi doğasını fon alan, oğullarına yabancılaşmış bir babanın dönüşünü anlatan bir aile dramı.Mitolojik bir 'erkek erkeğe' öyküsü olan bu film anlatımındaki ve diyaloglardaki başarısıyla benim dikkatimi çekti. Benim için Rusya' nın en önemli yönetmenlerinden olacağına emin olduğum genç yetenek Andrei Zvyagintsev' in göz alıcı eseri soğuk ülkeden sıçak bir yaz günü gibi...

0
+8
johnnycash (Figuran) | 26 Eylül 2012, 07:35

yıllar sonra ortaya çıkmış bir baba... beraberinde bir geziye çıkardığı iki oğul... bir tanesi tamamen baba yanlısı,geçen 12 yıla aldırmaksızın,onun dönüşüne sevinçli,ona özenen... diğeri ise,yaşça abisinden küçük olmasına rağmen daha zeki,olanların bilincinde,hırçın,inatçı... film yığınlarca soru işaretini aklımıza gömüp kaybolup gidiyor. bağımsız sinema deyip üzerine düşünmeye,tahminler yürütmeye başlıyoruz.. bu adam bunca yıl neredeydi,şimdi neden geldi? çocuklarıyla vakit geçirmeyi bu kadar çok istiyorsa,niye kötü davranıyor? annenin yüzünde neden acı,mutsuz bir ifade vardı oğullarını gönderirken? ormanda adamın kumların içinden çıkardığı sandık neydi? karısıyla hala evli mi yoksa artık eski bir koca mı? yolda durdukları yerde telefonda kiminle konuştu? çocuklara söylendiği gibi bu adam gerçekten bir pilot mu? ve daha birçoğu... bilinmezliklerin her biri tamamen babadan geçiyor. hayali bir varlık konumunda izletiyor yönetmen onu bize... bu da film boyu büyüleyici,düşündürücü ve de ürkütücü bir atmosferin içerisine çekiyor bizi. özellikle filmin rengi ve müzikleri olağanüstüydü. o sessiz gerginliği,ürpertiyi en iyi veren şeylerdi... ayrıca oyunculuklar da bu kadar etkileyici olabilirdi cidden. özellikle küçük çocuk,boyundan büyük bir iş çıkartmış gerçekten.. filmle alakalı bu kadar bilinmezlikten söz etmişken,kendi teorimi de yazmadan edemeyeceğim.. bu adam, karısıyla hala evli. ancak yıllar önce terk etmiş,bir daha da geri dönmemiş. adamın olduğu her iş gibi evliliği de muğlaklığa sürüklenmiş, evliliğine yabancılaşmış,umursamamaya başlamış. pilot falan değil.denizci ya da balıkçı gibi bir şey. denizle ya da doğayla çok haşır neşir olmuş ki balığı zamanında çok yediğini söylüyordu. çocuklarını götürdüğü o ada, onun daha önce de geldiği bir yer. o gömdüğü sandığı çıkarma vakti gelmişti artık. içinde de yasadışı birtakım şeyler olduğunu düşündürdü. kendi özel,gizli planları yatıyordu onda.. tekneyle beraber kendi de,o gerçekleri de sulara gömüldü...!!! bana en yakın gelen fikir bu oldu. paylaşmak istedim... filme geri dönersek; yönetmen 50 kişi izlese yeter demiş, yaptığı işin hiç farkında olmaksızın... film boyu insanı diken üzerinde oturtmak kolay iş olmasa gerek.. her an adam çocuklarını öldürecek gibi duruyorken,öyle ıssız bir yerde toplama kampı edasında ahkam keserken, neler olacağını da merak içinde izlememek olası değil. küçük çocuğun o kulevari şeyle 3.kez yüzleşmesi ve korkularının başladığı yerde bitmesi çok etkileyiciydi. beklemediğim bir sondu. gergin,şaşkın,gözlerim dolu dolu kaldım ekran başında. üzerine de uğultu müziği sarmaladı beni adeta... ölüm bu denli donuk olabilirdi,anlatılabilirdi ancak. ne hissedileceği bilinmez bir durumda o çocuklar için. sakin kafayla ve üzerine düşünerek herkesin izlemesi gerektiğini düşünüyorum bu filmi. kesinlikle favorilerim arasında.. yönetmenin ilk filmi olmasına rağmen olağanüstü...flu düşünceler...!!!

0
+4
Tüm yorumlar (54)
BitmeyenKavga (Amatör) | 03 Ocak 2014, 01:23

Bir gün kardeşinizle oturursunuz, anneniniz ise ucuz bir makyajla etrafınızda dönüyordur ve ekseriyetle kendi etrafında dönüyordur. 40'ına gelen bir kadının dönmesi gibi mutfaktan salona, salondan sokağa. İlerde annenizi anmayacaksınızdır fakat tam o sırada babanız çıkagelir. Kardeşinizle sizi yola götürmektedir. Anneniz ise Rusya'nın kaybettiği savaşın niteliğini taşır gibi soğuk gözlerle size bakmaktadır. Babanız size yolda hiçbir şey anlatmaz. Babanız doğacıdır. Babanız doğanın eleyiciliğine inanmaktadır. Sizleri, elenmemeniz için yola çıkarmıştır. Bir İsa gibi olup sizi elemelerine izin vermek niyetinde değildir bu yüzden puslu haçlarınızı sevmemektedir. Yollar gelişir. Tek bir yere varır.
İyi seyirler.

Cevap Yaz
-1
+1
importante (Profesyonel) | 24 Aralık 2013, 10:41

inişli çıkışlı senaryosu ile kendiniz izleten bir yapım.aman aman bir yapım olmayabilir bakılabilir.10/6,5

Cevap Yaz
-2
+0
tahakrdm (Profesyonel) | 22 Aralık 2013, 17:24

İzliyosun,durgun ilerliyor ama izlemek istiyosun..Güzeldi!

Cevap Yaz
0
0
sinemagoria (Jön) | 05 Kasım 2013, 00:04

Durgun ilerlemesine rağmen izleyiciye kendini izlettiren bir filmdi. İzlerken keyif aldım.

Cevap Yaz
0
1
nagehanbyr (Dublör) | 04 Kasım 2013, 17:21

Psikolojik gerilim tarzı.Biraz durağan ilerliyor fakat kendini izlettiren güzel bir film.Fazla beklentiye girmezseniz sizi mutlu edebilir.

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz