Geceyarısı Ekspresi

Midnight Express

Bütün Fragmanlar ►
Geceyarısı Ekspresi (1978) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.6
/ 10
148 oy

BiyografiDramGerilimSuç

121 Dak.PT121M

Oliver Stone

38 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Amerikalı öğrenci Billy Hayes uyuşturucu alışkanlığını Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretinde de sürdürmeye kalkınca yetkililer tarafından gözaltına alınır. Bundan sonra ise Hayes'ın zorluklarla dolu hapishane günleri başlar...

Filmi Ekleyen Fidell

"Geceyarısı Ekspresi" Filmi Galerisine Henüz Resim Eklenmemiş

Resim Ekle ►
Popüler Yorumlar
ahmetdeveci (Amatör) | 19 Şubat 2012, 10:12

Ben gerçek bir olaydan alınmıştır denilip gösterilen bu filmi gerçeklik arayan izleyiciye tavsiye etmiyorum. Güzel bir propaganda filmi izlemek isteyenlere ise tavsiye edilir bir film. Billy Hayes'in hikayesini çarpıltılmadan öğrenmek isteyen ya kitabıni okuyabilir veya National Geographic'ten Billy Hayes'den dinleyebilir. Filmin Türk halkını karalamaca olduğunu Billy Hayes bir röpörtajında doğruluyor. Röpörtaj internette mevcut ve izlenmesini tavsiye ediyorum.

0
+7
TFR (Dublör) | 06 Temmuz 2013, 19:12

bu filmi favorisine ekleyini de Allah kahretsin, kufur etmiyorum

3
+4
Tüm yorumlar (75)
SinePark (Dublör) | 12 Nisan 2014, 00:36

Dunyada ne insanlar var !

Cevap Yaz
0
0
alucra (Jön) | 10 Nisan 2014, 19:37

"Geceyarısı Ekspresi" filmini, Türkler'i karalayan kara propaganda filmi olarak bilirdim, bilirdim de, izleyince "bu kadar da olmaz" dedirtti. İnsanımızı aşağılamak, ortamı karartmak için ellerinden geleni yapmışlar. Türkiye ve Türk milletine sözlü olarak da epey hakaret etmişler. Bu filmi çekenlere hak verenlere de, olumlu bulanlara da saygılar sunuyorum!. Ayrıca -sözde- Türk hakimin Türkçe! konuşmasını bir Türk olarak zor zor anladım. Türkçe diyaloglar bile rezaletti.

Cevap Yaz
0
1
Tictactoe (Artist) | 07 Nisan 2014, 21:03

Sanırsın ben çaldım uyusturucuları da zavallı masum adam hapis yattıyor. Ben bu kadar taraflı bu kadar zorlama film görmedim. Bunuel filmleri daha gercekçi kalıyor yanında. Bir de ödül almış ustune yazık doğrusu. Hırsızın hiç mi sucu yok yahu?

Cevap Yaz
0
2
birolabi (Dublör) | 21 Şubat 2014, 11:42

sonuna kadar izledim. art niyetle hazırlanmış sadece karalama filmi.filmi yapana sormak lazım derdin neydi kardeşim türklerle ne alıp veremediğin var ? dikkatle izlerseniz çok mantık hatası bulursunuz. biz millet olarak düşmanımıza bile su veren karakterimizle öğünürken böyle saçma bir çamur atma filmini vizyona koyanlar utansın tabiki ar damarları varsa!!

Cevap Yaz
0
2
sinemagoria (Jön) | 26 Ocak 2014, 11:32

Türkiye'nin imajını olumsuz etkilediği gerekçesiyle tartışmalara konu olan 'Geceyarısı Ekspresi', beyazperdeden sonra şimdi de Broadway sahnesine çıkacak.

Oyun, hikâyenin gerçek kahramanı Billy Hayes’ın performansıyla, New York’ta 22 Ocak’tan itibaren sergilenecek.

ABD’deki Türk derneklerinin çatı kuruluşu Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF), dünyaca ünlü Broadway sahnesinde Türkiye’nin karalanması ihtimaline karşı alarma geçti. TADF Başkanı Ali Çınar, bu konuda topyekün tepki gösterimine hazırlandıklarını belirterek, konuyla ilgili olarak acilen toplantı düzenleyeceklerini ifade etti.

Tartışmalı ve Ödüllü :
1970 yılında Türkiye’de uyuşturucuyla yakalanıp, hapse atılan Amerikalı Billy Hayes’in 1977 yılında kitaplaştırdığı hikaye, Oliver Stone tarafından sinemaya uyarlanmış ve Alan Parker’ın yönetmenliğinde, 1978 İngiliz-Amerikan ortak yapımı bir film olarak gösterime girmişti.

O dönemde Türkiye’nin karşı çıkmasına rağmen film, 52. Akademi Ödülleri’nde aday olduğu 6 dalın 2’sinde ‘En İyi Özgün Müzik’ ve ‘En İyi Uyarlama Senaryo’ ödülü kazanmıştı.

Aralık 2004’te filmin senaryo yazarı Oliver Stone, Türkiye’ye yaptığı bir ziyaret sırasında, yazdığı şeyleri çekim aşamasında fazla dramatize ettiğini kabul ederek özür dilemişti.

Habertürk / 22 Ocak 2014 Çarşamba

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz