Kan Dökülecek

There Will Be Blood

Bütün Fragmanlar ►
Kan Dökülecek (2007) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.4
/ 10
465 oy

15 Şubat 2008

2007 - ABD

Dram

158 Dak.PT158M

Paul Thomas Anderson

418 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Upton Sinclair’in “Petrol-Oil!” adlı romanından uyarlanan filmin konusu, 20. yüzyılın başlarında geçer. Aile çiftliği arazisinde petrol çıkartma haklarını almasıyla birlikte servetini hızla katlayan bir işadamı ile (Daniel Day-Lewis), kısa sürede gelişip kalkınan kasabanın karizmatik genç rahibinin (Paul Dano) paralel öyküsü anlatılır. Güney Kaliforniya’da petrol bulunmasının ardından ortaya çıkan tablo, daha önceki yıllardaki “Altına Hücum” olgusunun eşdeğeridir. İşadamının Amerikan Rüyası kavramının farkına varması ve Amerikan Rüyası tarafından yok edilmesiyle birlikte filmin öyküsü hırs ve inançların irdelemesine dönüşür.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen Esas Oglan
Popüler Yorumlar
Node (Profesyonel) | 21 Şubat 2013, 17:09

Kan Dökülecek.. Film sıfırdan başlayan zengin bir petrolcünün ve işinde kendisine hayranlık duyulmasını isteyen bir rahibin etrafında dönüyor. D.DLewis taşıdığı karaktere yakıştırdığı oyunculuğuyla dikkat çekiyor. Filmde hırsın esir ettiği Plainview'in maddi yükselişiyle manevi çöküşünü görüyoruz.. Özellikle rahip ile aralarındaki çıkarcı ilişkiler yüzünden ikiyüzlü diyalogları (Kilisedeki ve son sahne) en etkileyici sahnelerdi. Yönetmen P.T.Anderson'ın başarılı filmleri var , 70li yönetmen.. Biraz farklılık arayışındaysanız alternatif güzel bir Dram filmi. Film belki bir başyapıt değil ancak aslında sıradan görünen konusunu canlandıracak bir yöntemi var yönetmenin ortada. Hırs faktörü üzerinden gidilen ilk film değil belki ama 2 sahnesiyle bile etkileyici olabilen bir film bu film.. bu 2 kişi arasında karşılıklı kötülük yaptırtma yarışına girmeyerek artı bir puan daha.. Hırsı daha çok görüyoruz Plainwiev'de , konu para değil.. büyüklük , daha büyük olmak.. biriken tüm yorgunluğunu atıyor aslında son sahnedeki cinayetle.. Yoksa rahibin petrolcüye karşı , kardeşim demekten başka ne suçu vardıki filmin başından sonuna ? keçi lazımdı keçi.. Değerlendirmem 7.8 , iyi seyirler..

0
+4
Tüm yorumlar (268)
MarlonunKedisi (Figuran) | 07 Mart 2014, 10:08

plainview'in eli'yı öldürdüğü final sahnesi bir kahramanın nemesisini öldürdüğü bir sahne gibi değil. insan bekler ki bu cinayet sanki eli'yın temsil ettiği dinin ikiyüzlülüğüne dayanamayan ve içinde bunu öldürmeye çalışan bir adamın dayanamadan yaptığı birşey olsun. kendi ruh ikizini öldürerek rahatlamaya çalışan bir adamın cinayeti olsun. fakat dikkatli izleyin: plainview, gitgide artan bir öfkeyle, kendini kaptırarak öldürüyor eli'yı. konuşmaya başlıyor, söylediklerine kendini kaptırıyor; bir tiyatro, oyun oynuyor. sahne bitiyor: i'm finished. bir tatmin adına veya bir hesabı kapatmak için öldürmüyor eli'yı; tuvalette sıçan bir çocuğun veya yemeğini bitiren bir adamın söylediğini söylüyor: i'm finished. plainview için ortada bir karşıtlık yok. plainview için eli düşman değil. din adamı/kapitalist karşıtlığı yok onun için. bir çatışma yok ortada. bir uzlaşmaya gerek yok, bir kavgaya da gerek yok: plainview tek, plainview monopol, plainview için eli'yı öldürmek rakibini öldürmek değil. bir defa yanmaya başlayan petrolün alevi hiç sönmüyor. ve alev bir karşıt tanımıyor: plainview'in eli'yı öldürmesi de bir ateşin karşısına çıkan tahtayı yakması gibi. plainview'ın imparatorluğu da: film, kapitalizmi, insanoğlunun hırsını filan anlatmıyor. karşıtlık, rakip, düşman tanımadığı için hiçbir şekilde önlenemeyen bir gücün hızla büyümesini anlatıyor. yeni bir imparatorluğun kuruluşunu.

eli için vaaz sahnesine, hastalığı iyileştirme mucizesi sahnesine bakalım: gerçekler ile ilüzyon arasında bir boşluk var. bu boşluğun farkında eli. insanları kandırdığının farkında: son sahnede bunu söyletiyor ona plainview (i am a false prophet geyiği). bu sinisizm filmin temasını açığa çıkarıyor: tanrıları izliyoruz. saf insanların dünyasını değil, gerçekleri bilen ve insanları yöneten tanrıların savaşını izliyoruz. filmin abartılı oyunculuğu ve sahnelerinden şikayet edenler, filmin tümüne sinmiş bu operavari, mitolojik havanın kasıtlı olduğunu es geçiyorlar herhalde. ama bundan mühim şeyler de var.

ben uzun zamandır böyle pür bir güç gösterisi, böyle kusursuz bir sinema olayı izlememiş olmalıyım: aradan geçen bir seneye rağmen filmin sahneleri, müziği, hiç yoktan yarattığı gerilimi aklımdan çıkmıyor.

Cevap Yaz
0
0
gordeslideniro (Profesyonel) | 04 Mart 2014, 18:12

Dünyaya olan büyük bir hırs, madden kazanıp manen kaybediş filmin genel teması bu. Ayrıca sermaye-din ilişkisine dair müthiş ayrıntılarda çarpıcı bir şekilde verilmiş. Day-Lewis. karakterini en derin detayına kadar yansıtmayı başarmış. Kazandığı oscarı sonuna kadar hak ettiğini gösteriyor. Filmi özetleyen replik ise: ”Bazen insanlara bakıyorum da hoşlanmaya değer bir şey görmüyorum. Herkesten uzaklaşmayı sağlayacak kadar para kazanmak istiyorum. ” Filmin herkese hitap etmediği kesin. Özellikle ismine bakıp da aksiyon vs. bekleyenler uzak dursun. Sinema sanatıyla alakalı insanların ise kaçırmaması gereken bir kült film…

Cevap Yaz
0
1
yigit_kahraman_988 (Amatör) | 05 Şubat 2014, 15:47

film imdbden 8.3 alrak en iylere girmiş bir imdb rezleti izlenmez bu imdbde bu puanı verenleri bulp film izlemekten men etmeliler o mallra inanp film izledik para vrdik 2.30 saat aynı mallık

Cevap Yaz
0
0
baykene (Amatör) | 18 Ocak 2014, 18:03

PC başında uyuyakalmak için birebir hatta başyapıt :D izlemeyin derim benden söylemesi :)

Cevap Yaz
0
0
kaya_akkaya_756 (Amatör) | 20 Aralık 2013, 03:02

çok sıkıcı

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz