Mem U Zin

Mem U Zin (1991) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.9
/ 10
33 oy

15 Şubat 2002

DramRomantik

132 Dak.PT132M

Hamza Özbal

 -

26 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Mem û Zîn, feodalitenin kıskacında, asla mutlu sona ulaşamayacağı başından belli olan, gerçek ve acı dolu bir aşkın hikayesidir.Mem ağanın kızı Zîn'e aşık olur, Zîn de bu duyguları paylaşmaktadır. Yardımcısı, Beko'nun ortaya attığı fitneler sonucu ağa, ağalığını yapmak zorunda kalacaktır. Çünkü ağalık yapmayan ağa değildir. Birbirini seven iki gencin acı dolu günleri böylece başlamış olacaktır.1991 yılında çekilen bu film Türkiye'nin ilk Kürtçe filmi olmasının yanı sıra vizyona girdiği dönemde yasaklanıp uzun yıllar sonra tekrar gösterime sokulan filmlerden biri olma özelliğini de sahip.

Filmi Ekleyen sstatli
Popüler Yorumlar
kendineaitbiroda (Profesyonel) | 08 Mart 2011, 03:39

bu film çok güzel ve etkileyici bir aşk filmidir..keşke daha çok kişi bilse,izlese..   Ehmedé Xani\'nin 17,yyda yazdığı,.kürt kültürü ve edebiyatı açısından çok önemli aynı adlı kitaptan uyarlanmıştır.(dolayısıyla senaryoyu hamza özbal ile yazmış olamaz değil mi?!)     diyaloglarıyla, müziğiyle, görüntüsüyle ve muhteşem oyuncularıyla on numara bir filmdir.   romeo ve  juliet,leyla ile mecnun,aslı ile kerem,ferhat ile şirin neyse mem u zin de öyledir...

0
+4
Tüm yorumlar (14)
mmisafir (Figuran) | 25 Şubat 2014, 20:38

Zîn muma sesleniyor,bazen mumu ederdi kendine muhattap :
Ey sır ve oturma arkadaşım,baş arkadaşım
Gerçi yanmak yönünden benim gibisin sen'
Fakat konuşma yönünden benim gibi değilsin
Eğer sen de benim gibi söyleseydin
Benim de gönlüm fazla yanmazdı..

"KİMİSİ CAN İÇİN İSTER CANANI,KİMİSİ CANAN İÇİN İÇİN VERİR CANI.

KİMİSİ KAVUŞMAK İSTER SİTE VE TACDİN GİBİ,KİMİSİ AŞKI SEÇER MEM VE ZİN GİBİ..."

Ehmede Xâni

Üstad Musa anter’in önsüzü ve sonsözü söylemesiyle,duyguların zirveye ulaştığı destansı bir film ve hikayedir..Birçok açıdan ilktir film.Benim açımdan ise coğrafyamızın ‘’ Ağlayan Çayır ‘’ idir.Görsel bir şölendir kamera çekimleri ile,müzikleriyle kaybolup gidelisidir..Kullanılan şiirsel ve edebi dil hayret edilesi güzelliktedir..

9 / 10…

İzleyiniz,izlettiriniz.

Cevap Yaz
0
1
hnfyldz (Artist) | 13 Kasım 2012, 20:23

.....bazilari canlari icin ister canani, bazilari da cananlari icin verir cani. kimisi kavusmak ister, tajdin gibi. kimi de derdi secer, mem u zin gibi.(hın weslehebin ji renge tacdin,hin derdeguzin wekî mem u zin)
1695 yılında ehmedi xani tarafından yazılmıştır.esasen kitabı okumak gerekir.ehmedi xani'nin kendi ağzından dinlemek,okumak gerekir hikayeyi.filme gerçektende eksik aktarılmış.fakat yine de başarılı bir film.mazlum çimen tarafından yapılan müzikleri harika gerçekten.oyuncu kadrosu çok iyi.ayrıca filmde musa anter'i görmek de güzel gerçekten.
bu toprakların bir hikayesidir bu da.bu topraklarda yaşayan herkesin bilmesi gereken bir hikayedir bence.bu yönden izlenemsi gereken bir filmdir.tavsiye ederim...

Cevap Yaz
0
0
sine-masal (Amatör) | 06 Ekim 2012, 09:38

Axmede Xani'nin Mem û Zin öyküsünü okuyanlar bilir filmde kitaba sadık kalınmamıştır.Mem zindanda son nefesini verdiğinde Zin kendini uçurumdan atarak intihar etme gibi birşey anlatılmaz kitapta ama filmde böyle verilmiştir Zin'in ölümü.Beko'nun ölüm sahnesi Tajdin Mire Botanın ona hediye etmiş olduğu hançeri Mem û Zin'in cansız bedenleri götürülürken Tajdine saplayıp onu öldürmez.Kitapta ve bu hikayeyi çok iyi bilen anlatıcılar Mem û Zin defnedildikten sonra Beko'ya hançer orada saplanır.Mem û Zin'nin mezarının arasına bir damla Bekonun kanı damlar anlatılanlara göre o bir kaç damla kan yan yana olan iki mezar arasında dikenli bir kara çalı olarak büyür büyür.Mezarın bozulacağını düşünen halk o dikenli kara çalıyı mezarın orta yerinden kaldırmaz.Mezarı ziyarete gelenler için ucu keskin orak gibi ağaçları kesmeye yarayan bir aletle başını keserler kara çalının dallanıp budaklanmasın diye.Yine rivayette Beko'nun öbür taraftada Mem û Zinin arasına girmekte ve onların kavuşmasını istememektedir...

Cevap Yaz
0
0
MaXIMuS (Profesyonel) | 16 Mart 2012, 00:42

kücüklügümden beri dinledigim bildigim harika bir destan.. filmde cok güzel anlatilmis ben cok sevdim 9/10

Cevap Yaz
0
1
Hijyenik (Profesyonel) | 23 Aralık 2011, 13:53

Yüzyıllar öncesinden ünlü Kürt şairi Ehmedê Xanî şöyle bir tespitte bulunmuştu: Eserlerimi Kürt diliyle yazıyorum, ki gelecekte benim torunlarıma ''Sizin diliniz yoktur'' demesinler. Gelecekten haber veren bu müthiş saptaması gerçekçekliğini bulsa da, onun yazdığı eserler de yine sisteme direnmeyi bilmiştir. Mem û Zîn de bunlardan biridir.
Kürtler arasında Leyla ve Mecnun'dan, Kerem ile Aslı'dan, Ferhat ile Şirin'den daha çok bilinen bu destansı aşk hikayesi hâlâ anlatılır halk arasında.

Mem û Zîn filminin yola çıktığı böylesine değerli bir amacı var. Hem filmin kadrosu, hem filme katkıda bulunanlar filmin değerine anlam biçiyor. Apê Musa (Musa Anter), Orhan Doğan, M.Emin Bozarslan, Mazlum Çimen, Halil Ergün, Füsun Demirel ve diğerleri değerli emeklerini esirgememişler filmden.

Filmin kadrosundan ve emek verenlerden ayrı olarak bir de filmin konusu var tabii. Ben başarılı buluyorum her şeye rağmen filmi. Gereksel dönemsel olması itibariyle gerekse Mem û Zîn'in içeriğine önemli oranda sadık kalınmasıyla aacın yerine getirildiğini düşünüyorum. Oyunculuklarla, filmin harika müzikleriyle, mekanlarıyla bu başarı seviyesi daha da artmıştır gözümde.

Her şeye rağmen bu film bir fedakarlığın ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Kürt halkının devlet nezdinde inkar edildiği bir dönemde böylesi bir film çekmek, her şeye iyi bir vesile olmuştur.

Kadrosundan ve emek

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz