NewYork´ta Beş Minare

NewYork'ta 5 Minare

Bütün Fragmanlar ►
NewYork´ta Beş Minare (2010) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
4.5
/ 10
3424 oy

05 Kasım 2010

2010 - TürkiyeABD

AksiyonDram

110 Dak.PT110M

Mahsun Kırmızıgül

1959 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Kırmızı bültenle aranan ve ismi fenomene dönüşen radikal dinci bir örgütün lideri Deccal kod adlı suçlunun Amerika’da yakalandığı bilgisi gelir. Teşkilatın en başarılı iki polisi Amerika’ya suçluyu teslim almaya giderler. Bundan sonrası kolay gibi görünür ama hiçbir şey göründüğü gibi değildir. İstanbul, New York, Bitlis üçgeninde geçen hikaye, yakın dönemin Türkiye’sini sorgularken, 11 Eylül sonrası Amerika ve dünyanın İslam ile olan paranoyasının altını çizecektir.

Popüler Yorumlar
VFV (Star) | 30 Aralık 2012, 17:39

Newyorkta 5 minare bana göre Türk sineması için bir Milattır. Bunun sebebi o dönem ki en büyük bütçeli Türk filmi ünvanına sahip olması.Ve yine bunun sebebi Gelmiş geçmiş en çok hasılat getiren Türk filmi olmasıdır. (Fetih 1453 filmiyle bu ünvanını kaybetti). Amerikan vari bir aksiyon filmi olması. Amerikanın önemli yıldızlarını filmde barındırıyor olması. Ve çok ciddi bir konuya değiniyor olması. Bazı insanlar yazmış Amerikanın 2. sınıf yıldızları oynamış diye.Bence yanlış bir düşünce bu. Dany Glower Av, testere, 2012 , cehennem silahı serisi gibi filmlerin adamı unutmayın.Yine unutmayın ki Robert Patrıck Terminatör 2 gibi bir başyapıtın hatırı sayılır karakterlerinden birini canlandırmıştır. Gina Gershon genelde romantik komedilerde oynadıgı için çokk ses getiren biri olmamakla beraber Face off gibi bir başyapıtta rol almıştır. Ben bu oyuncuların her birinin önemli bir yere sahip oldugunu düşünenlerdenim. Terörün dini yoktur. Filmi o dönem sinemada izlemiştim. Ve çok ta begenmiştim. Sinema saalonundaki herkesi de çok etkilemişti biliyorum çünkü herkes salondan ağlayarak çıkmıştı. Film önemli bir konuya değiniyor. Terörün dini yoktur. Yönetmen duruma her iki taraf açısından bakıyor Müslümanlar ve amerikalılar. Haklı da. Kendimizi onların yerine koyalım. 11 eylül saldırılarında Siz kardeşinizi annenizi babanızı veya çok sevdiğiniz bir insanı kaybetseydiniz o saldırıyı yapanlar hakkında ne düşünürdünüz ? Amerikalıların düşündüğü şeyin aynını düşünürdünüz. Müslümanları kötülerdiniz.Ama film şunuda güzel bir şekilde vurguluyor. Tüm müslümanlar terörist değildir. Hatta Filmde amerikalı ajan şunu diyor.Bu durumu Tüm müslümanlara genellemeyiz. Bence konu açısında önemli anlamlı ve cesur bir film olmuş. Ayrıca film önemli başka bir gönderide daha bulunuyor.Allah bir değil mi ? Hangi dinden oldugunun ne önemi var ? Ne kadar da doğru değimli.Biz Müslümanların geneli şöyle düşünür.Sadece Müslümanlar cennete gidecek. Yok öyle yağma. Sen sırf Türkiyede doğdugun için Müslüman olmuşsun.Sebebi coğrafi koşullar.Amerikada doğsaydın başka dinden olurdun.Yani bizim cennete gidip gitmeyeceğimize coğrafi koşullar mı karar veriyor hayır değil.Önemli olan Allahın birliğine inanmak.Hz İsa hristiyandı o şimdi cehennemde mi?Mahsun kırmızıgül bundan önce sinemada başarısını kanıtlamış biriydi zaten.Bu filmle Türk sinemasına önemli şeyler kattı.Bu filmden sonra büyük bütçeli filmler de yapmaya başladık.Türk sineması bir ilerleme kaydetti. Mahsun Kırmızıgül ü kutlamak gerek. Hem yazmış hem yönetmiş hemde oynamış. Filmde açık noktalar var. Kopmalar da olmuş olabilir. Ama bu film bir adım oldu ve iyi bir adım oldu. Halen izlemeyen varsa ÖNYARGILARINIZI ÇÖPE ATIN ve izleyin.10/ 8.0

0
+27
ortanca58 (Amatör) | 03 Kasım 2010, 13:07

merhaba , filmin fragmanını izledim umarım filmin tamamını izlediğimde sıradan olan filmler gibi dini,insanların değerlerini ,ön yargılı bir pencerden anlatmazlar  haksız yere dine,insanların değerlerine sürekli saldıran yapımcılar artık çok sıradanlaştı. umarım gerçekleri yansıtırlar bence sinemanın asıl amacı budur.insanların bir kısmını memnun ederken diğerlerini küstürmemeli.

5
+13
Tüm yorumlar (2719)
MehmetEOquz (Figuran) | 11 Nisan 2014, 12:32

Garip sıradan dram film lerine devam eden Mahsum farklı bir senaryo ile birazda aksiyon katmaya çalışmış ilk denemesi olmasına rağmen ve kendi yazıp kendi yönetip birde kendinin oynadığını düşünürsek gayet başarılı diyebiliriz...

Cevap Yaz
0
0
outlanderxxxx (Dublör) | 30 Mart 2014, 00:00

Yapımın oyuncuları, nerede çekildiği veya ne kadar bütçe ayrıldığı değildir onu değerli yapan. Harcanan emeğe sağlık lakin eldeki kadroyu terazinin bir tarafına koyunca ve yine oyunculukları ve senaryo metinlerini (diyalogları, abartıları, öykü bütünlüğünü, realiteyi) de öteki tarafa koyarsak atılan taş vurulan kuşa değmemiş gibi duruyor. Senaryo metinleri daha derin ve anlamlı olabilseydi yani yüzeysel kalmasaydı, zaten etkileneceğimiz sonu ve gidişat ile daha katılımcı olarak filmden zevk alabilirdik diye düşünüyorum.

Cevap Yaz
0
0
yilmazbahadir (Amatör) | 19 Mart 2014, 16:06

film güzeldi.ama fazla abartmamak lazım

Cevap Yaz
0
0
CONVAYNE (Artist) | 14 Mart 2014, 15:24

Ülkenin havasından suyundan herhalde oraya giden Amerika`nın çıkarlarına uygun film yapıyor. Bomboş bir film; derler ya "kafasına göre takılıyor" öyle bir şey işte.

Cevap Yaz
0
0
acg1907 (Profesyonel) | 03 Mart 2014, 16:18

danny glover - robert patrickle , mahsun - mustafa sandal elmayla armut gibi olmuş. mahsunla mustafa sandal mümkünse bir daha oyunculuk yapmaya çalışmasınlar.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz