Alcatraz'dan Kaçış

Escape From Alcatraz

Alcatraz'dan Kaçış (1979) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.4
/ 10
360 oy

1979 - ABD

DramSuçTarih

112 Dak.PT112M

Richard Tuggle J. Campbell Bruce

345 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Kaçılması imkansız olan ünlü Alcatraz Hapisanesinden kaçmaya çalışan üç mahkum ve bu kaçış planını mükammel hazırlayan banka soyguncusu Morris`in (Eastwood) gerçek olduğu söylenen öyküsü.

Filmi Ekleyen atilgan-han
Popüler Yorumlar
dogukan35 (Efsane) | 01 Mayıs 2011, 18:57

...Burası Alcatraz, Burdan Kaçmak İmkansız! İmkansız mı?...   1979 yapımı bir film.. En azılı suçluların toplandığı bir hapishane.. Alcatraz.. Gallian ve sonradan tanışmış olduğu arkadaşlarının yollarının kesiştiği yer Alcatraz.. Burdan kaçmak için beraber plan yaptıkları, kaçmanın imkansız olduğu yer Alcatraz.. Birçok kaçış planının sonuçsuz kaldığı yer Alcatraz.. Ama unutmamak gerekir ki imkansız diye birşey yoktur..   Clint Eastwood gibi usta bir oyuncu.. Harika bir rol ve mükemmel bir oynayış.. Diğer oyuncularında hakkını yememek lazım.. O nasıl kaçış planıdır gerçekten.. Bir film olsada, aklın mükemmeliği senarist ve yönetmen için birdi herhalde o zaman.. Normal olarak çekildiği yılla alakalı bazı basitlikler ve çekim yönlerinin hatası göze çarpıyor.. Yinede filmin sürükleyiciliği ile beraber bunlarda dikkat çekmiyor.. Alcatraz\'da bulunan zamanın gangsteri Al Capone\'de fare besleyici rolü ile tanıtılmaya çalışılmış biraz abartılarak.. Evet en iyi hapishane filmlerinden biri diyebiliriz.. İlk seferde Esaretin Bedeli ile olan benzerlikleri dikkatimi çekti.. Ancak denildiği veya kabul edilmeye çalıştırıldığı gibi Esaretin Bedeli bir kitaptan uyarlama.. Birçok benzerliği olmasına rağmen.. Birde Alcatraz\'dan Kaçış direkt kaçış planları üzerine kurgulanmış bir film iken, Esaretin Bedeli insana acayip dersler veriyordu.. İkisininde farklı çekicilikleri benzer konuları var.. Alcatraz\'ın şuanki durumdan bahsetmek gerekirse artık bir müze.. Geçmişin yorgunluğu.. Bu önemli başyapıtı kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.. 9/10..!!   Ve unutulmayan repliklerden birisi; \"Burası diğer hapishanelerden çok farklı.. Diğer hapishanelerde her 7 mahkuma 1 gardiyan düşerken, burada her 3 mahkuma 1 gardiyan düşüyo.r. En yakın kara parçası 1,5 km ilerde ve oraya ancak yüzerek gidebilirsin.. Yani buradan kaçmak çok zor..\"  

0
+16
MadamCurie (Amatör) | 13 Mart 2013, 14:05

Clint Eastwood'un en sevdiğim filmidir. Sayısız filmi olmasına rağmen bu filmin yeri bende ayrıdır. Hapishane konulu bir çok filme önderlik eden bir film olduğunu düşünüyorum.

0
+5
Tüm yorumlar (183)
metehan16 (Figuran) | 03 Nisan 2014, 21:53

gerçek hayattan uyarlanan filmleri sevmişimdir

Cevap Yaz
0
0
yigit_kahraman_988 (Amatör) | 24 Mart 2014, 12:28

alcadrazdanda kaçıcağm diyor ve imkansızı başarıp olume gidiyor mu sizce yaşyor mu gerçek bir hikaye olması etkileyici bier baş yapıt

Cevap Yaz
0
1
sLymnEser (Figuran) | 14 Şubat 2014, 22:25

Clint Eastwood efsane adam

Cevap Yaz
0
1
seko7356 (Profesyonel) | 14 Şubat 2014, 12:56

Kaçılamayacak hapishane yoktur. Bu kadar izlediğimiz filmden bunu anlıyoruz. Yeter ki biraz sabır ve zeka olsun insanda.
Esaretin Bedeli bu filmden alıntıdır demek oldukça yanlış çünkü tek ortak noktası kaçış filmlerin. Eğer bu mantıkla gidersek tüm filmler birbirinden alıntı olur. Belki küçükte olsa esinlenme diyebiliriz o kadar olur.
Bir gün hapishaneye düşersek bize yardımcı olacak filmlerden birisi. Bu yüzden dikkatle izlemeli ve her detayı öğrenmeye çalışmalıyız.
Puanım: 8

Cevap Yaz
0
2
McMurphy1975 (Figuran) | 30 Ocak 2014, 11:12

Esaretin Bedeli bu filmden esinlenmiştir. IMDB'de 1. sırayı alması saçmalıktır!
Çünkü Esaretin Bedeli'nden önce bu film var. Bence büyük bir hata! Neyse, filme gelelim... Clint Eastwood'u bu kez; keskin bakışlı, silahını ustaca ve hızlı bir şekilde çeken kovboy rolünde değil de, bir mahkumun üstün zekasıyla bizlere şov yaptığı bir hapishaneden kaçış filminde izliyoruz...
Not: Gerçek hikayedir, keyifli seyirler...

Cevap Yaz
-2
+3
Görüşleriniz