Konfüçyus

Confucius / Kong Zi

Konfüçyus (2010) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4
/ 10
28 oy

BiyografiDramTarih

108 Dak.PT108M

Chen Gang Mei Hu Chan Hon He Yan-jiang Jiang Qi-tao

12 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Aslında Çinli bilge, Ünlü flozof Konfüçyüs’ün hayatının sinemaya uyarlanması gerçekten merak uyandırıcı fakat internette film hakkında edindiğim bazı bilgilere göre çinlilerbu filmin yapılıp yapılmaması konusunda adeta ikiye bölünmüşler.İlk olarak Sinema oyuncusu Pu Cunxin,senaryosunu beğenmediği için Konfüçyus’un yaşamını konu alan bir filmdeoynamayı reddetmiş çünkü senaryo ünlü flozofu dövüş sanatlarıyla uğraşan biri olarak gösteriyormuş.Pu Cunxin yapılan bu filmin herkese, dövüşçü bir konfüçyus imgesiçıkarılması girişimiyle mücadele etme çağrısında bulunduğunu ve bu yüzden rolü kabul etmediğini söylemiş. Ne var ki Filmin Yönetmeni Hu Mei Pu,ya filminde oynamayıönermediğini ve filmde konfüçyusun kung fu dövüş sahnelerinde boy göstermeyeceğini vurgulayarak açıklamasında tarihsel kayıtlara bakılacak olunursa ünlü düşünürünaraba kullanmakta ve okçulukta usta olduğu gibi savaşlardada iyi bir komutan olduğunu söylesede tartışmayı yatıştırmaya yetmemiş.Çünkü China Daily Gazetesinde FİLOZOFA DÖVÜŞ YAKIŞIRMI Manşeti altında çıkan haberin devamında Gazatenin Konfüçyusun ölümünden 2400 yıl sonra bile ismi etrafında bu kadartartışmalar yapıldığını görseydi şöyle derdi: Aslında Yaşam Basittir,Onu zorlaştıran biziz!!! haberiylede filmi ağır bi şekilde eleştirmiş.Yönetmen Hu her türlü tepkiyegöğüs germeye hazır olduğunu ve konfüçyus hakkında yapılan ilk film olduğu için tartışmalarını kaçınılmaz olduğunu söylemiş.Son olarak Bütün bu eleştirilere rağmen filminçekimlerine Mart ayında başlanıldığını ve filmde ünlü düşünürü canlandıracak olan karakterin Chow Yun-Fat verildiğini ve filmin 22 Milyon dolarlık bu projeyleKonfüçyus’un yaşamıyla ilgili olarak şimdiye kadar çekilmiş ilk film olacak.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen dirty54
Popüler Yorumlar
daggra (Artist) | 14 Ocak 2010, 18:47

Hong Kong\'un megastarı sinema oyuncusu Chow Yun-fat, başrolünü oynadığı \"Konfüçyüs\"ün \"Avatar\" kadar başarılı bir film olacağını söyledi. Hong Kong filmlerindeki ganster rolleriyle ikonlaşan Chow, hükümetin desteğiyle 22 milyon dolara çekilen Konfüçyüs\'ün Pekin\'deki resmi galası sırasında düzenlenen basın toplantısında Çin alimlerinin geleneksel giysileri içinde yaptığı açıklamada, filmin Çin\'de 500 milyon yuandan (73 milyon dolar) fazla hasılat yapmasının beklendiğini belirtti. Chow, \"İki film aynı zamanda gösterilse Avatar\'a giden Konfüçyüs\'e de gider, Konfüçyüs\'e giden Avatar\'a da gider. İkisi farklı türden film, ama ikisi de insanlık hakkında\" dedi. Çin\'de 22 Ocakta genel gösterime girecek film, Çin\'de son yıllarda resmi olarak da canlanan Konfüçyüsçülüğün bir parçası olarak görülüyor. Kültür Devrimi sırasında resmen kınanan ve binlerce heykeli Kızıl Muhafızlar tarafından kırılan Konfüçyüs\'ün heykelleri son yıllarda yaygınlaştı. Konfüçyüsçü klasik kitaplar üniversitelerde yeniden itibar kazanırken, hapishanelerde mahkumlara Konfüçyüs felsefesi dersleri verildiği belirtiliyor. Çin hükümeti, yurt dışında Çin dilini ve kültürünü yaygınlaştırmak için 2004 yılında Konfüçyüs Enstitüsü adıyla kültür merkezleri kurmaya başladı.AA  14.01.2010 14:02

5
+21
CRAZYTOTEM (Jön) | 06 Nisan 2010, 09:19

çok güzel bir film olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. konfüçyus\'ü dünyada tanımayan yoktur tabiki ama böyle bir biyografi ile sinemaya aktarılması daha da ayrı güzel olmuş. film baştan sona sürükleyici geldi. özellikle altyazılar dikkatli bir şekilde okunduğunda hayat adına bir çok nasihatide almamak işten bile değil. adamların birbirine saygısı,sevgisi ve birbirine bağlılığı  takdire şayan. özlü sözler ve çileli bir yaşamla sınanan bir insanın harika ve ibretlik öyküsü.. izlenmesi gereken bir film. iyi seyirler.  

5
+6
Tüm yorumlar (15)
alucra (Jön) | 07 Mart 2014, 17:54

Konfüçyus'un hayatını anlatan, Chow'un da oyunculuğuyla göz doldurduğu, iyi bir film. Anlatımın daha yoğun işlenmesi gerektiği, konuların çok hızlı geliştiği ve öğretilere çok fazla yer verilmediği şeklindeki eleştirilere katılıyorum. Lakin o zaman film kaç saat sürerdi bilinmez :) Bunlara rağmen en az 8/10'luk bir film.

Cevap Yaz
0
2
erdmznyl (Efsane) | 29 Kasım 2013, 02:18

Chow bu rol için secilebilecek en yerinde insan olmuş bence de. Büyük ögretici bundan daha sade anlatılamazdı. Ki zaten olması gereken de buydu sanırım. Tamamı anlatılmamış olsa da hayatının sonlarına dair bilgiler detaylı sekilde irdelenmiş. Oncesini de anlatan yapımlar olması dilegiyle.

notum:9/10

Cevap Yaz
0
2
MJdidem (Amatör) | 01 Ağustos 2013, 17:59

Büyük beklentim vardı doğrusu çünkü büyük birisi anlatılıyor filmde.Sanırım beklentimi büyük tuttuğum için film beni tatmin etmedi.Konun sindirilmesi beklenmeden başka bir konuya geçilmiş bu hız etkileyiciliği azaltıyor ve bağlantıyı koparıyor.Ama genel olarak iyi bir film.

Cevap Yaz
0
1
factual (Jön) | 06 Şubat 2012, 11:15

Yaşam hikayesinin anlatımında genel olarak çok hızlı ve konular arasında bağlantı eksiklikleri olduğunu düşünüyorum. Çok da fazla beğenerek izlemedim nedense.

Cevap Yaz
0
1
balkes72 (Artist) | 12 Aralık 2011, 15:00

Öncelike belirtmekte fayda var, film tam olarak Konfüçyus'ün hayatını anlatan bir film değil. Biraz daha açmak gerekirse; 72 yaşında vefat eden Konfüçyus'un 52 yaşında adalet bakanı olmasıyla başlıyor film. İlk yarım saatte vali iken kurnazlığı sayesinde hiç savaşmadan 3 şehri nasıl aldığını görüyoruz. Daha sonra da İç işleri Bakanlığına atanması ve hemen sonrasında gelişen olaylar, yani ilk 52 yıl ne yaptı,ailesi kimlerdir, bu bilgeliğ nasıl kazandı, onlar hakkına bir bilgi yok. En azından filmin başında bunula ilgili 3-5 satır bilgi verilebilirdi diye düşünyorum. Konfüçyus denince aklımıza hemen onun öğretileri gelir ama bu filmde de bunları pek bulamıyorsunuz, Konfüçyus'ün bilgeliğini gösteren en fazla 5 cümle var filmde. Dolayısı ile seyretmeye başlamadan önce Konfüçyus'un hayatını öğeneceğini ve bilgeliğine ait bazı öğretilerinden feyz alacağını düşünenler yanılır. Daha çok Lu devletinin siyasi biyografisi eşliğinde Konfüçyus'un siyasi ve politik duruşunu izliyouz..Yaklaşık 10 dk lık bie savaş sahnesi de mevcut fakat bazı sahnelerin animasyon olduğu çok belli..Kısaca ismiyle 1-0 önde başlamasına rağmen beklentimi karşılamayn bir yapım olduğunu belirtmekte fayda var. 10/6

Cevap Yaz
-1
+2
Görüşleriniz