Dilekler Zamanı

Zeit Der Wünsche

Dilekler Zamanı (2005) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
55 oy

Dram

118 Dak.PT118M

Rolf Schübel Tevfik Başer

33 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Film, 1960'lı yıllarda Almanya, Türk işçi kotasını arttırınca, Anadolu'nun bağrından koparak zengin olma hayalleriyle bu ülkeye giden, yürekleri umut dolu Türk köylülerinin yaşadıklarını aktaran çarpıcı bir çalışma. Melike ve Mustafa, Doğu Anadolu'da ücra bir köyde doğup büyür ve birbirlerine aşık olurlar. Melike'nin hayattan tek bir isteği vardır; o da bir gün Mustafa'sıyla telli duvaklı bir düğün yapmaktır. Ne var ki, yıl 1969'dur ve Almanya, Türkiye'den gelecek vasıfsız ve ucuz işçilere kapısını açmıştır. Akın akın insan Almanya'ya çalışmaya gider. İlk gidenler doğal olarak erkekler olur. Karıları, ana babaları onlardan yıllar boyunca haber alamazlar. İşte Melike'nin Mustafa'sı da, arkadaşı Kadir ile birlikte bu furyaya katılır ve çalışıp para biriktirmek için Almanya'ya gider. Aradan iki yıl geçer, Mustafa'nın yolunu gözleyen Melike aşkından eriyip bitmiştir. Mustafa'dan ses seda çıkmayınca, babasının baskısına karşı koyamaz ve kendinden oldukça yaşlı bir adam olan Yaşar'la evlenir. Film, ilerleyen bölümlerinde, Melike'nin mutsuzluğunu, onun da işçi olarak Almanya'ya gidişini, bir fabrikada çalışmaya başlamasını anlatır. Sonunda Melike ve artık bir sanatçı olan Mustafa karşılaşırlar aralarında aslında hiç küllenmemiş olan aşk alevlenir. Yıllar sonra, nihayet mutluluğu yakaladıklarını düşünürlerken bir gün kapıları çalınır. Kapının diğer yanındaki adam, karısını aramaya gelen Yaşar'dan başkası değildir. Galası Köln Film Evi'nde yapılan ve hem başrol oyuncuları Erhan Emre ve Lale Yavaş'a, hem de öykünün yazarı Tevfik Başer'e ve yönetmen Rolf Schübel'e Almanya'nın prestijli sinema ödülü Grimmepreis'i kazandıran ‘Dilekler Zamanı' iki bölüm halinde çekildi

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen al2
Tüm yorumlar (37)
Kartal1453 (Amatör) | 26 Şubat 2014, 04:46

Filmi izlemeyenler için söylüyorum kesinlikle kaliteli bir yapım izlerken duyguyu hissetceksiniz. hiç bir yoruma aldırmayın izleyin beğenmeziseniz yorumumun altına cevap yazabilirsiniz ama samimi şekilde. film almanyada ve türkiyede istanbul ve Nevşehirde geçiyor Nevşehirin güzelliğine hayran kalacaksınız. tek filmdeeleştireceğim yer islam dinine caktırtmadan siyonisce misyonerce dokunuyolar islamı yobaz göstermeye calışmışlar üstelik bizim türk oyuncularla yani müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi.

Cevap Yaz
0
1
tahsin_kocoglu (Amatör) | 05 Mayıs 2013, 13:12

evet birinci sınıf bir film degil ama konusu ve müzikleri öyle etkileyici ki günlerce etkisinden çıkamıyorsunuz desem abartmış olmam(en azından kendi adıma)

Cevap Yaz
-2
+1
Kartal1453 (Amatör) | 26 Şubat 2014, 04:42

birinci sınıf film değilmi kardeş sen ne kullanıyorsan aynısından banada ver iyi kafa yapmış sende :D arkadaşım birinci sınıf filmin tarifini yap sonra değil de bilelimki sence birinci sınıf nedir. burdan bu yorumu okuyanlara sesleniyorum bu kişinin dediği gibi değil iyi film

0
2
guleryuzumit (Amatör) | 27 Mart 2013, 20:10

Nicole Grimaudo'ya ziyadesiyle benzettiğim Dilekler Zamanı adlı filme ciddi ciddi başarılı performans sergilemiştir.Candır!

Cevap Yaz
0
0
serdar_ttc (Amatör) | 13 Ocak 2013, 03:19

çok film izledimde böylesini izlemedim..hayattan ve çok duygusal bir film.belki benim büyüklerimin de gurbetçi olmasından bilemiyorum ama bana senaryosu çok vurucu geldi..oyunculuklar özellikle erhan emre şahaneydi..iyiki bu filmi izledimde erhan emreyi rolf schübeli tanıdım başka güzel filmlernide izleyebildim..şiddetle tavsiye ederim..

Cevap Yaz
0
3
sehriban_bulut_965 (Amatör) | 20 Aralık 2012, 10:01

Bi seyredebilseydik

Cevap Yaz
0
0
Kartal1453 (Amatör) | 26 Şubat 2014, 04:47

youtubede tek partlık videosu var kardeşim ordan izle

0
0
Görüşleriniz