Sineklerin Tanrısı

Lord of the Flies

Sineklerin Tanrısı (1990) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
76 oy

16 Mart 1990

1990 - ABD

DramKorkuMacera

90 Dak.PT90M

Jay Presson Allen

78 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Okyanus üzerinde iken uçakları kaza yapan otuz kadar Amerikan askeri okul öğrencisi yakınlardaki ıssız bir tropikal adaya çıkarlar. Kazadan hiçbir erişkin sağ kurtulamamıştır. Yetişkinlerin dolayısı ile baskının ve kuralların olmadığı bir dünya üstelik de bir mercan adasının cenneti andıran ortamı ile birleşince çocuklara başlarda çok güzel gelir. Kendilerine göre bir düzen kurup oyunlar oynayıp avlanırlar. Ancak aradan zaman geçtikçe oluşan rekabet, korku ve güvensizlik bu bir bakıma demokratik düzeni terkedip kabile düzenine geçmelerine ve bunun sonucunda da gitgide vahşileşip korkunç bir kişiliğe bürünmelerine yol açar. Kaçınılmaz olarak da kamplaşma başlar. Bir grup çocuk uygarlığı temsil eden akılcı ve karizmatik Ralph'ın liderliğini kabul ederken,diğer bir grup da ilkelliğin temsilcisi olan Jack'in peşinden giderek kampı terkederler. Jack çevresindekileri 'bilinmeyen' le korkutarak kendine bağlamış ve kontrol altında tutmaktadır (dinlerin metaforu). Jack ve etrafındakiler avlanırlar, çiğ et yerler ve bunun sonucunda gittikçe daha da vahşileşirler. Ralph'ın kampına baskınlar düzenleyip işi cinayet işlemeye kadar vardırırlar.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen styldodgy

"Sineklerin Tanrısı" Filmi Galerisine Henüz Resim Eklenmemiş

Resim Ekle ►
Tüm yorumlar (41)
kaan_kamer_566 (Amatör) | 20 Şubat 2014, 13:17

uyarlama ya da çocuk filmidir diye hafife almayın herkesin içerisine dokunacaktır. 8/10

Cevap Yaz
0
0
SadriUstaFan (Fenomen) | 26 Eylül 2013, 03:52

Lord Of The Flies : Hiçbir araştırma yapmadan ve hiçbir yoruma bakmadan yazıyorum bu yazıları. Filmi izledim ve tahminimce yasaklı filmler arasına girmiş bir film olabilir bu film. Nedeni ise filmde ölen çocuklar bariz bir şekilde gösteriliyor o yüzden böyle bir tahminde bulundum. Gelelim filme film bir adada ayakta kalma mücadelesi veren çocukları anlatıyor ve bu mücadelede insan oğlu teknoloji olmadan ne yapar ne kadar vahşileşir buna değinmiş. Filmin böyle bir konusu olunca ister istemez kendini izlettiriyor Aslında bir kaç sahneyi saymaz isek filmde çok fazla bir gerilim olduğu söylenemez daha çok macera tarzında bir film desek yanlış olmaz film için. Ama bir sahne varki çok çarpıcı insanın kanı donuyor diyebilirim o sahne için. Neyse sonuca gelirsek eğer izleyin veya izlemeyin demeyeceğim bazı belirsiz filmler vardır benim gözümde oda bu filmlerden bir tanesi

Cevap Yaz
0
0
morpheus79 (Profesyonel) | 15 Eylül 2013, 11:08

ilki 1963 ingiliz yapımı olan "Lord of the Flies, Sineklerin Tanrısı" filminin 2. çekimi.ingiliz yapımı olan filmi izlemiştim bu film afişine bakınca "hazıra konmak" deyiminin nasıl örtüştüğünü anlatamam...

Cevap Yaz
0
0
PhDem (Amatör) | 04 Eylül 2013, 01:01

Çocukların oyunculuklarını takdir ettim.Film insanın içinde barındırdığı ve medeniyette bastırdığı vahşiliğin; zor şartlar altında çocuk dahi olsa nasıl ortaya çıktığını çok güzel bir şekilde ifade etmiş.İnsanların medeniyetten uzaklaştıklarında kişinin ilkel benliği olan ve hiçbir sosyal kuralı önemsemeyen, tek istediği isteğinin anında yerine getirilmesi olan “id” lerinin nasıl devreye girdiğini anlatan güzel bir film olmuş.

Cevap Yaz
0
0
egocentric (Figuran) | 20 Mayıs 2013, 15:16

acımasızlığın ve insanlığın çocuk yaşta başladığını gösteren bir film. İnsanoğlu psikolojisini gösteren çok güzel bir film.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz