Sıradan İnsanlar

Ordinary People

Sıradan İnsanlar  (1980) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.7
/ 10
23 oy

01 Ocak 1981

1980 - ABD

Dram

124 Dak.PT124M

 -

 -

15 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Beth (Mary Tyler Moore) ve Calvin (Donald Sutherland) oğulları Conrad (Timothy Hutton) ile yaşayan bir ailedirler.Büyük oğullarını bir tekne kazasında kaybetmişlerdir ve zor günler yaşamaktadırlar.Conrad bu ölümden kendisini sorumlu tutmaktadır.Bu zor günlerde onu ayakta tutan tek şey ise psikiyatristidir.

Filmi Ekleyen setcohen
Tüm yorumlar (13)
ali_g_zeybek_3 (Figuran) | 13 Mart 2014, 22:57

film başlarda çok durgundu ve pek hitap etmemişti bana... ama ilerledikçe o durgunluktan çıkıp kendini göstermeye başladı ve neyseki beni zaman kaybından kurtardı... aslında film fena değildi... ilk başlarda sizi sıkabilir ama sonra sevebilirsiniz...

Cevap Yaz
0
0
cihan041 (Dublör) | 29 Kasım 2013, 08:57

Ordinary People, Judith Guest‘in romanından uyarlanmış bir film. Hikaye iki oğlu olan bir ailenin oğullarından birinin ölmesinin ardından ayakta kalma mücadelesini anlatıyor. Ölümden hemen sonrasını izleyemesek de evin diğer çocuğunun sosyal hayata geri dönüşünün olduğu kesiti izleyebiliyoruz. Bu süreçte bir annenin çocuklarını birbirinden ayırıp ayıramayacağına ve bir babanın oğlunun yasını tutarken neleri fark edip nelerden vazgeçebileceğine şahit oluyoruz. Daha önce Julia‘daki başarısıyla da Oscar alan senarist Alvin Sargent‘in işin suyunu çıkarmadan bu sessiz yası bizlere aktarış şekli olağanüstü. Hiçbir şekilde duygu sömürüsü yapmadan ya da ağlayıp sızlayıp birbirine sarılan karakterler görmeden çekiyoruz acıyı filmin ana karakterleriyle beraber. Belirgin bir karamsarlık olmasa da filmde karakterlerin ruh halleri sebebiyle siz de kendinizi bir anda onların arasında, “Şimdi ne yapacağız? Nasıl olacak?” derken buluyorsunuz.

Robert Redford‘un yönetmenliği de bu yalın senaryoyu destekler şekilde ilerliyor. Dediğim gibi belirgin bir karamsarlık mevcut değil. Bunu Redford‘un kamerasını kullanışından da anlamak mümkün. Daha çok karakterleri analiz etmemize yardımcı olan ve onların hikayelerini dinleyerek asıl yargıya ulaşmamızı sağlayan bir gidişat mevcut. Gerçi evin babası için pek fazla cümle kuramasak da Conrad Jarrett karakteri (evin diğer oğlu) Ordinary People‘ı izlerken algılarımızı açmamıza yardımcı oluyor.

Donald Sutherland her daim muhteşem olmayı başarmış bir oyuncu olarak filmin en zayıf karakterlerinden birine can vermiş. Zayıf diyorum çünkü senaryo evin babasıyla ilgili olarak pek fazla birşey söylemiyor. Mary Tyler Moore ise uçlarda yer alan karakterine rağmen göze batmayan bir performansla belki de o sene Sissy Spacek‘ın Coal Miner’s Daughter‘daki performansından sonra en iyisini veriyor. Tabi bana kalırsa burada altı çizilmesi gereken isim Timothy Hutton. Şimdilerde televizyonda pek de adını sanını duymadığımız, cnbc-e’nin Digiturk tarafından tüm diziler kapıldığı için geriye kalanlardan topladığı vasat projelerden birinde yer alıyor. Judd Hirsch de yine filmin Oscar’a aday ekibinden. Kendisini televizyondan hatırlayanlar olduğu gibi A Beautiful Mind‘daki rolünden anımsayanlar da olacaktır. Elizabeth McGovern da belki çok iyi bir iş sergileyemese de değişik yüz hatlarıyla aklımda kalan isimlerden.

İzlemenizi öneririm.

Cevap Yaz
0
1
CamerMan (Jön) | 20 Kasım 2013, 18:00

Seveni az olabilecek türden bir yapım.Sıradan senaryosu ve yavaş temposu izleyeni sıkabilir.Ama gerçek yaşama çok yakın işlenişiyle çoğu sinemaseverin favorisi olabilecek kalitede bir film.Ben oyunculukları iyi bulmakla birlikte filmi orta ayarda buldum.

Cevap Yaz
0
1
DemetriaLovato (Profesyonel) | 25 Şubat 2013, 20:01

sebebi açıkça verilmemeye çalışılmış, seyirci sanki psikolog koltuğuna oturtuluyordu. Bu yüzden farkında olmadan karakterlere önerilerde bile bulunabilirsiniz.

Cevap Yaz
0
1
pursuitofhappiness (Dublör) | 03 Şubat 2013, 01:13

bence izlenmesi gereken bir film 1981 yılında oscar almış senaryo çok ahım şahım değil ama işlenişi ve oyunculuğu çok başarılı.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz