Yolda

On The Road

Yolda (2012) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
270 oy

22 Mart 2013

2012 - ABDFransa

DramMacera

124 Dak.PT124M

Jack Kerouac Jose Rivera

241 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

New York’lu genç bir yazar olan Sal Paradise, babasının ölümünün ardından, büyüleyici ve eski sabıkalı Dean Moriarty ile tanışır. Dean, özgür ruhlu ve baştan çıkarıcı Marylou ile evlidir. Sal ve Dean kısa sürede arkadaş olurlar. Sınırları belli bir hayata mahkûm olmamak amacıyla tüm bağlarını koparan iki kafadar, yanlarına Marylou’yu da alarak yola çıkarlar. Özgürlük düşkünü bu üç genç insan yolda dünyayı, başka insanları ve kendilerini keşfedeceklerdir.

Filmi Ekleyen selcuk-793
Popüler Yorumlar
sweeting (Dublör) | 22 Mayıs 2010, 13:11

Kirsten Dunts da filmde rol alıcakmıs.Ayrıca Richard Hicks ve David Scott Rubin de katılıcakmıs sanırım ekibe.

1
+8
Yalniz-Gezen (Star) | 22 Mart 2013, 01:28

Beat kuşağının başlangıcı sayılan bir kitaptır Yolda..Bu kitabın filme uyarlamasını izlemek de sanatsal çerçeveden baktığınızda başarılı denmeyi hakediyor...Film bir yol hikayesini anlatmasına karşın alışkın olduğumuz yol hikayelerinden çok farklı bir havası var..3 yıl süren bir yolculuk...Bu yolculuk sırasında yer yer yolculugun bittiği , tekrar başladığı ve çok fazla ve farklı durakların olduğu bir yapım...Jack Kerouac 1950-60 arası Amerika'ya hem sosyal hem kültürel yeni bir nefes kazandıracak bu akımı bu filmde anlatılannlarla aktarmış okuyucusuna zamanında...İçinde işlenen bir çok tema var filmin..Cinnsellik adına söylenebilecek bir çok marjinal nokta var...Yine hırsızlık , uyuşturucu , alkolden tutun da bir çok bir çok suç öğesi filmde hemen hemen her sahnede var...Oyuncu kadrosunun kaliteli olmasına rağmen bir çok oyuncunun konuk oyuncu sayıldığını söylemek lazım..Filmde en büyük övgüyü Sam Riley,Garrett Hedlund ve cüretkar sahneleriyle Kristen Stewart hakediyor..Filmin söylemek istediği şeylerin ya da kitabın anlatmak istediği şeylerin o dönem itibariyle döneminn edebiyat hayatını da derinden etkilemiş olduğunu bildiğim için filme başlamadan önce kitabı okumalısınız tavsiyesini verebilirim..Ve yine sinemaya uyarlanmış oluşunu filmi izlerken bir nebze de olsa değer yargılarınızı göz ardı ederek izlemelisiniz yoksa çok fazla bir şey bulamaycagınız da açık filmden..Uzun olan süresine rağmen çok fazla hareket yokmuş gibi görünse de filmde aslında dikkatinizi toplayıp filme odaklandığınızda her anının yeni bir maceraya da gebe oldugunu görüyorsunuz filmin...Bu da iyi bir kurguya sahip oldugunu gösteriyor yapımın....Bu filmde göz ardı edilmiş tek şeyin ise Beat kuşağının konformist yaşam karşıtı tarzını bu filmde çok fazla görememeniz...Oysa bunu söylemek için filmde bir çok olası sahne ve replik mevcuttu...Bunun dışında dediğim gibi sanatsal çerçevede yorumlarsak filmi..Bir mesaj verme gayesi olan filmlerden birisi ...Bir amaca hizmet eden,bir dönemin olay yaratan kitaplarından birisinin sinemaya güzel uyarlanmış oldugunu gönül rahatlıgıyla söyleyebiliyorum...8/10

1
+7
Tüm yorumlar (125)
Nazli1 (Amatör) | 07 Mart 2014, 16:43

Manzaralar güzeldi, dönem güzel anlatılmış kostümler, müzikler sağlamdı. Arkadaşlıklar iyiydi fakat birşeyler eksikti filmde. 10/7

Cevap Yaz
0
0
gunahkarsupheci (Profesyonel) | 07 Mart 2014, 11:00

K.Stewart bayağı bi aşmış kendini hemde nasıl ama :D
aslında kitap olarak güzel ama film olarak değildi. Başından beri durağan gidiyordu, ayrıntılara pek yer verilmemişti, cinsellik sahnelerin dışında psikolojik durumlar öne çıkarılmıştı.
Oyuncu kadrosunu hem böyle ünlü ve başarılı oyuncuların doldurması izlenilmeyi arttırsın diye düşünülmüş sanırım. Ve hepside hakkını vermiş açıkçası. Amy Adams'ı çok daha başarılı buldum.
Bazı yerler çok iyi bazı yerler kötü idi. Yeterli bulamadım zayıf kalmış bence.
İzleyeceksiniz beklentiniz fazla yüksek tutulmalıdır.

Cevap Yaz
0
0
tylermq21 (Amatör) | 07 Şubat 2014, 02:33

Film başlangıçtan itibaren çok durağan devam ediyor ayrıca ayrıntılarada pek yer yok gereksiz diyaloglar sık sık göze battı yolda gezgin gibi gezgin konulu filmi gördüm direk açtım izledim ama izlediğime pişman mı oldum yoksa değdi mi net olarak kavrayamadım.Senaryosu iyiydi fakat çok gereksiz ve mide bulandırıcı sahnelerde vardı bir insanın kitap yazmak için yollara düşmesi duygularını düşüncelerini bir kitaba aktarma çabası arkadaşlarıyla olan olayları karma karışıktı film çok uzun bu yüzden sıkılma imkanı oldukça yüksek ama inat edip bitirdim sonuda sıradandı ama oyunculukları beğendim ve filmin geçtiği tarihle ilişkiside normaldi.Amerika'nın o doğa harikasını izleyiciye pek gösteremedi oysa çok güzel yerler görüntülendi kendini yollara dağlara bayırlara gezgin karakterli bir tipin olacağını umut ettim ama yanıldım filmi sırf başladığım için bitirdim zor dayandım filmde bir çok diyalogda birbirleriyle çelişiyordu istenilen konuyu pek izleyicilere aktaramamışlar zayıf yönleri çok ve Amy Adams'ı izlerken şok oldum öyle güzellikte bir kadın ne hale gelmişti öyle hayretler içerisinde kaldım Kristen Stewart'ın filmdeki duruşu tavırları Into The Wild filmindeki karakterinden tavrından farksızdı..Filmi çok amatörve ve zayıf buldum..Filmde arkadaşlık bağlarının güçlü olması beğenimi kazandı ama genel olarak yetersizdi..

Cevap Yaz
0
0
ipeeeeeekkkk (Amatör) | 25 Ocak 2014, 00:57

Dramdan çok +18 içerikli olan bir film olmuş. Kristen Stewart için izlemiştim ancak filmde pek fazla gözüktüğü söylenemez. Ayrıca filmin sonuna anlam veremedim.

Cevap Yaz
0
1
enigma98 (Figuran) | 22 Aralık 2013, 09:55

güzel bir film dram severlere tavsiye ederim türünü sevmeyenlere sıkıcı gelebilir...

Cevap Yaz
-1
+0
Görüşleriniz