Yedinci Mühür

Det sjunde inseglet

Yedinci Mühür (1957) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3
/ 10
207 oy

13 Ekim 1958

DramFantastik

96 Dak.PT96M

Ingmar Bergman

The Seventh Seal

235 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Film, on yıl süren bir Haçlı seferinden vebanın kol gezdiği ülkesine dönerken yolu Ölüm tarafından kesilen bir şövalyenin öyküsüdür. Ölüm’ü bir satranç oyununa davet eden şövalye eğer onu yenebilirse yaşamına kaldığı yerden devam edecektir.
Yedinci Mühür, kıyamet tehdidi altında yaşamın anlamını çözmeye çalışan yalnız bir adamın çarpıcı bir portresidir. Film, inanç sistemlerinin erozyona uğradığı, nükleer bir kıyametin gündelik tehdit olduğu 1950’lerin dünyasında insanlığın hangi değerlere sarılması gerektiğini sorgular. Bu özelliğiyle yeni bir tür varoluşçu sinemanın da ikonu olmuştur.

Filmi Ekleyen mtb888
Popüler Yorumlar
JohnnyWood (Profesyonel) | 19 Temmuz 2013, 22:57

İnanç sistemi üzerine yapılmış en iyi filmlerden bir tanesi. İnancın tam şeklini yani tanrının yolunu ya da tanrının var olmadığını değil onu arayan bir yol sergilenmiş. Yani böyle birşey var mı, varsa biz neden böyle bir veba içindeyiz sorusunu soruyor film.. Felsefik alt temalı olduğu zaten gözler önünde. Belki de tanrıyı sorgulamanın ilk yolu aslında yalnız kalmaktan geçiyordur. Çünkü şövalye yalnız kalmanın ve vebanın verdiği acıyla o yolu arıyor. Tutunacak birşeyi olmayan bir kişi ise inanç yolunu aramaya başlıyor. Ölüm ile olan epik sahnelerde çok iyi düzeyde açıkçası. Çünkü satranç oynamaları zaman kazanmaktan ziyade herşeyin (hayatın, inancın), bir hamle oyunu olduğunu gözler önüne seriyor. Bu yolu seçen şövalye yavaş yavaş dost edinmeye başlıyor, birşeylerin daha farkına varıyor. Özellikle son sahneleri enfestir, ölümle dansın ne demek olduğunu gösterir. Hiçliğin olduğu yerde tanrı vardır lafının aynasıdır aynı zamanda yapım.. Bir düşünsenize hiçliğe düşeceğinizi bile bile ölmenin amacı ne? Neden her canlı ölümü tadıyor, ölümün amacı nedir ki üzerimizde? İnançlısınız ya da değilsiniz hiç fark etmez ancak herşeyi 'sorgulayan' ve 'sorgulatan' bir film yapmış Ingmar Bergman. Zaten dünyanın kurtuluş reçetesini de utanç olarak gören bir insan. Yönetmenlik, yazarlık bakış açısını bu yüzden severim öznel olarak kendi içimde.. Mutlaka izleyin, sorgulama yolunda size çok şey katacaktır.. 8.2/10

0
+9
Node (Profesyonel) | 12 Temmuz 2012, 14:02

Yedinci Mühür.. "İnanç taşıması zor bir yüktür. ne kadar yüksek sesle çağırırsan çağır, karanlıktan sıyrılıp, hiç gelmeyen biri gibi" sözünün açılımını derin bir şekilde işleyen film varoluşu ve insana empoze edilen düşünceleri cesur bir şekilde sorgulayıcı , başarılı bir film. Filmde 10 yıl sonra Haçlı seferlerinden evine dönmeye çalışan şövalye Antonius'un veba salgınının varolduğu topraklarda Ölüm meleğinin yoluna çıkmasıyla kaygıları ve hayatının boşluğundan doğan sorguları biranda yoğunlaşır. Dinsel sualleri ve yaşamın gerekliliğini barındıran sualleri ile ölüm meleğinden müddet ister (satrançta kaybedene kadar sürer..) Bu yolda önüne çıkan her trajik olay onun Yaradan'a olan şüphesini artırırken Hiçlik inancınada bir o kadar yaklaşmaktadır (Yardımcısı Jöns'ün tahrikleri ve Ölüm'ün ucu açık cevapları ve Dindar kesimin din adına öldürdüğü insanlar , sadece Tanrı fikri adına kendilerine dayattıkları acıların (Günahın Köleleri) sonucu olarak..). Filmdeki bir düşüncede insanların yaratılan Tanrı fikrine inandıkları sürece Ölüm'ün gelmesinden korku duydukları , bu fikre tezat olduklarında Ölümden korkacak bir şey kalmaması gerçeği.. "İnsanın duyularıyla Tanrıyı kavraması imkansız mı ? O neden yarım vaadlerin ve görülmeyen mucizelerin ardına saklansın ki ? , Kendimize inancımız yoksa görülmeyene nasıl inanabiliriz ki ?" Filmin müzikleri yerinde ve olumlu yönde içe işleyen müziklerdi. Bergman'ın izlediğim ilk filmiydi ve başarılı bir filmdi. Film dilaloglarıyla zengin sorgulayıcı bir filmdi , değerlendirmem 7.6 ve bence türünde izlenesi filmlerden.

0
+7
Tüm yorumlar (77)
senceryaman (Dublör) | 30 Mart 2014, 13:37

pek iyi bir film sayılmaz sadece kültür için izlenebilir

Cevap Yaz
0
0
Battousai (Amatör) | 20 Mart 2014, 14:00

Kesinlikle izlenmesi gereken bir Bergman başyapıtı. İnancın bu derece güzel sorgulandığı, Ölümün bir karaktere ancak bu kadar güzel oturabileceği, ve daha bir çok betimlemenin yapıldığı sağlam bir Bergman başyapıtıdır kendileri..8.2/10..

Cevap Yaz
0
1
CamerMan (Jön) | 28 Şubat 2014, 14:24

İnancın felsefik açıdan sorgulandığı bir Bergman klasiği.Mantıklı sorulara mantıklı cevaplar arayan Bergman bu filmiyle sinemaya da farklı bir boyut getirmiştir.İnanç üzerinde şüpheleri olan kişinin aradığı cevapları materyalist kuram çerçevesinde ele alan bir yapım.

Cevap Yaz
0
2
BitmeyenKavga (Amatör) | 13 Ocak 2014, 23:36

Ne zaman gelecek günahlarımızdan ayrıldığımız gün? Ve biz adımlarımızı atarken, örtbas ettiğimiz yol kenarı posterleri gibi günahlarımızla, iki büklüm inançlarımızla ne zaman doğrultacağız kafamızı göğe, haklı bir gururla bakarken göğe, denize. İnsanı teke tek ele almalı. İnsanı toplu toplu, örnek bölgelerin nüfus sayımı gibi değil, teke tek ele almalı. Ve ne çaresiz mantığımız, savunma düzenimiz kalacak geriye.

Cevap Yaz
0
1
mestame (Figuran) | 18 Aralık 2013, 23:35

nasıl yazsam bilmem.gerçekten çok etkileyici bir filmdir.seventh seal izleyenleri şaşkınlığa uğratır tuhaf atmosferiyle...film başlar başlamaz ölümü görürüz.tüm soğukluğuyla...ana konu vebadır kara ölüm olarak da bilinen bir hastalık ama onun haricinde ölüm vardır.ölümün korkusu.şövalye satranç oynar ölümle yenebilecek şansı yoktur.o da bunun farkındadır.zaman kazanmak ister.herkesin ortak korkusu değil midir zaten ölüm.....güçlü ve korku dolu bir atmosfere sahip filmdir ve bana göre sanat filmi olmasının dışında aynı zamanda saf bir korku filmidir de...iyi seyirler.....

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz