Cherkess

Cherkess (2010) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.4
/ 10
24 oy

01 Nisan 2011

Dram

117 Dak.PT117M

Mohy Quandour

19 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Film, 1900’lerin başında Arap topraklarında yan yana yaşamak zorunda bırakılan Bedevi ve Çerkesler'in hikâyesini anlatıyor. Kaderleri tarih tarafından belirlenen ve farkında olmadan kendilerini bir arada bulan bu iki kültürün farklı yönleri çatışma ve şiddeti kaçınılmaz kılar... Tutkulu bir aşkın öyküsünü anlatan filmde iki genç birbirine aşık olunca husumete ve kan dökülmesine fırsat doğar... Ancak bir yandan barış ve uyum içinde birlikte yaşamanın da mümkün olabileceğini göstermiş olurlar. Hangisinin ağır basacağının belli olmadığı sürükleyici bir dram...

Filmi Ekleyen dirty54
Popüler Yorumlar
Tomanbay (Amatör) | 20 Eylül 2010, 10:46

Bekliyoruz bakalım, umarım vizyona girer Türkiye de.

0
+6
Tüm yorumlar (6)
melike- (Amatör) | 26 Haziran 2011, 14:02

film istanbulda gösterime girdi mi ? bilen varsa lütfen yazabilir mi ?

Cevap Yaz
0
1
Tictactoe (Artist) | 19 Haziran 2011, 13:57

Filmi dün izledim ve malesef ki çok üzüldüm. Salon bombostu bizden başka bi 6 kişi daha vardı yalnızca ve İzmir'de tek salonda oynuyordu.Çerkesler'in en buyuk özellikleri üstünkörü anlatılıp anlamsız bir aşk filmi olmus. Filmden savaş sahnesi beklentim karsılanmadan ayrıldım. Bu film nede olsa çerkeslerle ilgiliydi ve savaş ve dans sahnesinin uzun uzun olmasını bekliyordum. Dans sahnesi hadi idare edilecek düzeyde vardı fakat birçok mantık hatası da vardı. Çerkeslerin osmanlıya geldiğinde savasın yoğun oldugu bölgelere tampon olarak yerlestirilmesine değinilmesi çok hoşuma gitti. Nede olsa çerkes ethem o dönemler bu savaşlarda yer almıs ve buyuk bir caba harcamıs olmasına ragmen kimilerince "hain" ilan edilmiş. Asıl hainliği yapanlarsa gerek o zamanlarda gerekse su anda bu ülkeyi yönetecek mertebeye ulasmıs. Hatta hali hazırda yönetiyor (yada secim sonrası bizim rızkımızı tatilde ailesiyle birlikte yiyor). Bedeviler ve çerkesler yönetmenin  Şapsığ olmasına rağmen gayet tarafsız anlatılmıs, bunun buyuk basarı oldugunu düşünüyorum. Ürdün yapımı oldugu için yönetmenin herseyi istediği gibi veremediğini sadece konuyu söyle bir genel anlattını da düşünüyorum. Filmden çok belgesel gibiydi zaten. Kostumler çok hoştu.Müzik daha etkileyici olabilirdi, aslında en buyuk sorun senaryodaydı da neyse. Neyse çok fazla eleştirmek istemiyorum nede olsa kısıtlı bir butceyle çekilmiş ürdün yapımı bir film ve bildiğim kadarıyla çerkesler hakkında yapılmıs ilk film. Bu nedenle 6 puanı hak ediyor ortalama.

Cevap Yaz
-2
+2
cilekesm (Dublör) | 11 Nisan 2011, 16:09

filmi izlemedim. fragmanını izlediğim kadarıyla tam olarak çerkes kültürünü yansıttığını düşünmüyorum. çünkü filmde çerkesleri anlatan bi sane göremedim sadece  iki genç arasındaki aşk hikayesi anlatılmış. belkide filmin ismini çerkes koyarak daha fazla izleyici kitlesine ulaşılmaya çalışılmış bence.

Cevap Yaz
0
0
circassian (Amatör) | 10 Şubat 2011, 17:01

1 Nisan'da Kayseri'de Filmin galası yapılacak ve belirli şehirlerde vizyona girecek hayırlı olsun bakalım

Cevap Yaz
0
0
djbejoyous (Amatör) | 05 Mart 2011, 14:41

Bu haber çok iyi oldu.Teşekkürler sigosh )
Memleketimde bu film'i izlemeye çalışıcam umarım orada olabilirim.

0
0
astamrey (Amatör) | 04 Nisan 2011, 10:09

hangi şehirlerde vizyona girecek bilginiz var mı?

-1
+1
djbejoyous (Amatör) | 27 Aralık 2010, 01:12

Uzun zamandir beklemedeyim.Umarim Turkiyede vizyona girer.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz