Hayatın Tuzu

Hayatın Tuzu (2009) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
77 oy

04 Eylül 2009

Dram

98 Dak.PT98M

Ender Özkahraman

33 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Film bir anne, dört çocuğu ve onları çevreleyen yaşamı konu alıyor. Bitlis şehri ise her haliyle bu hikâyede önemli bir rol oynuyor.Medine (Güzin Çorağan), altmışlı yaşlarına merdiven dayamış dul bir kadındır. Artık birer yetişkin olan çocukları ise hala annelerinden kopamamıştır. Kırklı yaşlarındaki Şehsuvar (Levent Ülgen) Bitlis’in tarihi camilerinden birinde imam olarak çalışmaktadır. Ortanca oğlu Sırrı (Bülent Düzgünoğlu) tütün fabrikasında, meşhur Bitlis sigarasının üretildiği bölümde çalışmakta ve mutsuz olduğu bu hayattan kurtuluşu kendi işini kurma hayallerinde bulmaktadır. İstanbul’da korsan CD satarak hayatta kalmaya çalışan ve işleri kötü giden küçük oğlan Harun (Görkem Kanbolat) bir süre için Bitlis’e gelmiştir. En küçük çocuk Meryem (Asiye Dinçsoy) ise üniversiteli olabilmek için uzun süreden beri dershaneye giden yıllanmış bir ÖSS hazırlık öğrencisidir.   Medine’nin dertleştiği tek komşusu Süheyla, Harun’un eski aşkıdır ve mutsuz bir evliliği vardır. İki kadın, ortak tutkuları olan çiçek yetiştirmek için ilginç bir yöntem uygular. Şehsuvar, altı yaşında ölen ve hiç fotoğrafı bulunmayan bir kız çocuğunun yaşlı dedesi için çocuğa çok benzeyen bir suret aramaktayken, çalıştığı tarihi caminin onarımında bir sır ortaya çıkar. Sırrı, fabrikadaki işini aksatmak pahasına dükkan ararken, gizemli bir yer keşfeder. Harun elinde kalan CD’leri Bitlis’te satmaya çalışır. Bu arada kaçakçılık için şehre gelen yabancılar, kahvehanelerde haber okuyan eski ve yeni kuşak seyyar haberciler, fabrikada üretilen Bitlis sigaralarının üzerine yazılmış gizemli mesajların sahibi, belediye mezbahasında kesimden kaçan yaralı bir inek ve peşindeki görevliler eşliğinde boğucu ama bir o kadar da sıra dışı bir yaşamdır asıl izlediğimiz.  Engebeli yapısıyla tepelerin arasında sıkışıp kalmış Bitlis şehri, tüm bu insanları cendereye almış gibidir.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen illegalycl
Tüm yorumlar (29)
baran34 (Profesyonel) | 25 Şubat 2014, 07:42

İyi niyetle çekilmiş bir film. Yönetmenin ilk denemesi ayrıca maddi olarak bütçesinin az olması filmi vasat olarak sınıflandırmamıza neden oluyor. Gişede sadece 3000'e yakın seyircinin izlemesi reklamının bile yapılamamasından kaynaklanıyor.Böyle bir filmin çekildiğini bile duymamıştım. Reklamı yapılsaydı en azından bu işten zarar edilmezdi... Neyse dönelim filme.. Levent Ülgen'i "Akasya Durağı" dizisinden komedyen olarak tanıyorduk. Böylece dram filmlerinde de hünerini gösterdi. Şehsuvar karakterini mükemmel bir şekilde tasvirledi. Fakat aynı şeyi Medine rolünde oynayan yılların tiyatrocusu Güzin Çorağan için söyleyemeyeceğim. Bitlis şivesi Türkçesi felaketti. En azından normal Türkçe ile diyalogları söyleseydi bu kadar sırıtmazdı. Ya da ne bileyim dublajı yapılsaydı. Film de Bitlis'in tarihi mekanlarından enstantaneleri görüyoruz. Doğasının güzelliği filmin monoton geçen seyrini bir nebze olsun atıyor. Konu çok dağınık kalıyor bir türlü toparlanamıyor. Gurur temalı film bize sadece yönetmenin gelecekte daha iyi işlerle karşımıza çıkması için umut veriyor.

Cevap Yaz
0
1
EnsFdn (Profesyonel) | 01 Ocak 2014, 15:24

film bitlisdeki bir ailenin yaşamından bir kesit sunuyor. benim pekte hoşuma gitti diyemiycem. yinede izleme kararı sizin.

Cevap Yaz
0
0
NihalYalcinFans (Figuran) | 24 Nisan 2012, 13:43

Beğendim bir film tam bir dramdı hepsinin bir öyküsü var çok güzeldi.

Cevap Yaz
0
2
ALEMINDAYISI (Figuran) | 28 Mart 2012, 13:45

Hayatın Tuzu, Bitlis’te yaşayan dul bir kadının dört çocuğu ve onların etrafındaki insanların öyküsü. Bitlis’te hayata şu veya bu yolla tutunmaya çalışan bir ailenin bireylerinin yaşadıkları, hissettikleri, kurdukları hayaller ve çevrelerinde deneyimledikleri realiteler filmde iç içe anlatılıyor.
Bitlis’teki birkaç hayata bu panaromik bakış, filmin biçimsel olarak altından tam olarak kalkamadığı, sinemada nakış gibi keyifle işlenmesi zor bir yapıyı getiriyor. Filmde kimin, neyin öyküsünün ne için anlatıldığı aydınlığına kavuşmaksızın, birer diyalog/dram egzersizi gibi alelade biçimde beliriveren sıra sıra sahneler sinema diline tercüme yolunda hasara uğramış gibi.İzlemesi zor ve dramatik olarak da kupkuru olmasına rağmen birkaç ümit vaat eden sahne de yok değil hani !!!

Cevap Yaz
0
1
NihalYalcinFans (Figuran) | 25 Mart 2012, 20:28

Kesinlike En iyi oynayan Nihal Yalçındı

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz