Selvi Boylum Al Yazmalım

Selvi Boylum Al Yazmalım (1977) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4
/ 10
2140 oy

14 Mayıs 2010

DramRomantik

90 Dak.PT90M

Kamran Usluer Pekcan Koşar Levent Dönmez Tijen Par

Ali Özgentürk

2232 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un 'Kırmızı Eşarp' adlı romanından uyarlanmıştır. Kamyon şoförü İlyas, İstanbul'dan Asya'nın kaldığı köye gelir. Birbirlerine aşık olup evlenirler. Çocuklarının adını Samet koyarlar. İlyas, kamyoncu olduğu için sık sık yollara çıkar ve Asya, Samet'le yalnız kalır. Bir gün yine yola çıkan İlyas, eve dönmez. Asya, bu acıya dayanamaz ve oğluyla birlikte yollara düşer. Yolda Cemşit adında bir adamla karşılaşırlar. Cemşit onlara kol kanat gerer. Birlikte yaşamaya başlarlar. Bir gün İlyas karşılarına çıkar. Asya, artık bir seçim yapmak zorundadır.
Yıllarca Türk halkının en sevdiği filmlerin başında gelen Selvi Boylum Al Yazmalım, 2010 yılında restore edilmiş haliyle yeniden vizyona girdi.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen liramazu
Popüler Yorumlar
fuat34 (Dublör) | 12 Temmuz 2013, 16:23

Daha ne söylenebilir ki... Küçükkken izlediğimde bu filmin ideolojisinin ayrılmak teması oldugunu sanmıştım ama ne zaman büyüdüm, izledim o zaman anlamadım ki günümüz gerçeklerin ne kadar saf bir şekilde işlendiğini. Modern zaman dediğimiz şimdi böyle mi? ''Sevgi neydi? Emekti..'' Fon müziği şahane tek kelimeyle. Hala bile dinlenir. Kadir İnanırın oyunculuğu dönemin en iyilerindendi zaten ama bir Türkan Şoray gerçeği var. Boşu boşuna Sultan denilmemiş. Her filmini izlediğimde o gözlere birkez daha hayran kalıyorum. Oyunculuk akıyor duruşundan. Resmen aşık ettiriyor insanı. Söylenecek pek bir şey yok, her şey ortada. İzleyen biliyordur daha izlemeyen de izlesin.

0
+6
Floral (Dublör) | 06 Ocak 2013, 23:39

Sevgi neydi? Sevgi emekti...

0
+6
Tüm yorumlar (681)
melek_erten_askin (Amatör) | 07 Nisan 2014, 18:17

Muthis bir film sevgi neydi sevgi emekti

Cevap Yaz
0
0
mrburaksakar (Amatör) | 07 Nisan 2014, 14:02

Çok eski filmleri izlemeyi pek sevmeyen biri olarak, o kadar övgünün ardından izleme kararı aldım. Ki o anda ilerleyen günlerde tv'de oynayacağını gördüm ve dün yayınlandığı zaman izleme fırsatı buldum..

Bir gazetecinin yazdığı(gazeteyi ve yazarı hatırlamıyorum) yazı sayesinde filmi izlemiştim zaten.. ''Türkan Şoray'ın yerinde olsaydınız Ahmet Mekin'i mi yoksa Kadir İnanır'ı mı seçerdiniz?'' diyordu yanlış hatırlamıyorsam..

Türkan Şoray zaten bildiğimiz gibi harika oyuncu.. Keza, Kadir İnanır-İhsan Yüce ve Ahmet Mekin de öyleler.. Ama dikkatimi çeken Bülent Iğdiroğlu'nun canlandırdığı karakter oldu..

Her dakikasını izletiyor, hiçbir zamanında sıkılmıyorsunuz.. Fakat öyle aham şaham film de değil.. Boş zamanlarda izlenir. 6,7/10

Cevap Yaz
-1
+0
BYMTF (Figuran) | 08 Mart 2014, 20:12

Selvi boylum Al yazmalım'ı eğer Abd'de çekselerdi ve oyuncular yabancı olsaydı rekorlar kırardı. Ama bize bu tadı verirmiydi hayır. O halde varsın Türk olsun rekorda kırmasın. Türk film tarihine damgasını vurmuş bir film zaten.Türkan sultan ve Kadir abimiz bir araya gelirde o filme aşık olunmaz mı hiç. Antalya film festivalinde ödül almış bir filmdir Al yazmalım. Cahit Berkay abimize zaten ne söylesek sığmaz sığdıramayız. Arkadaş böyle bir müzik nasıl yapılır? Nasıl yıllarca dinlenir? Dinlendikçe de büyür? İşte Cahit Berkay abimizin tellerinde saklıdır o tatlı duygusu müziklerinin.
Birde ayrıntı paylaşayım diyorum. Bilmeyen vardır sanırım. Hani bu filmde samet (asya'nın çocuğu)varya o filmde erkek karakterinde ama gerçekte kız çocuğudur.

Cevap Yaz
0
1
ranchoddasshamaldas (Figuran) | 07 Mart 2014, 21:55

Aşk; emek ister. sevgi ister. fedakarlık ister.olgunluk ister.

Cevap Yaz
0
0
ellifs (Figuran) | 22 Şubat 2014, 19:45

Bana hala senin hayatındaki en sevdiğin film hangisi dediklerinde selvi boylum al yazmalım diyorum. üzerine bi film geçmedi geçmesini de istemiyorum zaten. Her izlediğimde içimi burkar. ama severim.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz