Kör Talih

Przypadek

Kör Talih (1987) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.8
/ 10
19 oy

Dram

122 Dak.PT122M

Krzysztof Kieślowski

14 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Witek, Varşova'ya giden trenin arkasından koşmaktadır. Film, bu koşunun 3 farklı olasılıkla sonuçlanmasının ardından Witek'in hayatının geri kalan kısmının nasıl gelişeceği üzerine varsayımları anlatır.İlki; trene yetişir ve orada dürüst bir komünist ile tanışır. Bundan sonra Parti'nin aktif bir üyesi haline gelir. İkincisi; trene yetişmek için koşarken istasyon görevlilerinden birine çarpar ve çıkan arbede sonucunda tutuklanır. Cezasını çekmek üzere çalışmak üzere gönderildiği parkta, kendisi gibi cezalandırılmış olan karşı görüşlü biriyle tanışır. Böylece karşı tarafın bir üyesi haline gelir.Üçüncüsü; treni kaçırır ve kimse ile tartışmadan yoluna gidecek iken okuldan bir kız ile tanışır. İleride bu kız ile evlenip, okulunu bitirip, bir doktor olarak huzurlu ve apolitik bir hayat sürmeye başlar.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen derel
Tüm yorumlar (3)
LuisBunuel (Artist) | 05 Eylül 2011, 16:27

Çok muhteşem filmlerinden bir tanesi daha Kieslowski'den... Normalde 1981 de çıkan bu film, 1987 de Cannes'da gösterilmesiyle günyüzüne çıkmış. OLASILIKLAR ı en iyi anlartan filmlerden bir tanesi daha... Witek, bir olasılıkta tanrı inancını kazanırken, başka bir olasılıkta en önemli olan tanrı inancını bile tamamen reddediyor 9-10 
Müzikleri muhteşem bir film bu arada...

Cevap Yaz
0
3
samibayram (Profesyonel) | 08 Ağustos 2011, 01:14

'' Umutsuz, Acısız bir hayat yaşamaya değer değidir '' der sınıfta profesör..
Bir edebi eser üretmek film çekmekten daha kolaydır. 1970' lerin polonyasını anlatan belki daha iyi bir film yoktur diye düşünmüşümdür hep. Dış dünyanın yanı sıra, iç dünyanın adeta sınırlarını zorlayarak dışarıya çıkarttığı düşünceler silsilesinin hayata yansıması olarak çıktı Lehçe adıyla '' Przypadek '' .. Hiçbir zaman kaderimizde ne yazılı olduğunu, yarının neler getireceğini, hayatımızda bir sonraki anda ne olacağını tam olarak bilmiyoruz. Bir mekan, bir sosyal grup olarak düşünecek olursak duygusal dünyamızda dah çok özgür alana sahibiz. Yapmamız gereken şeyler olduğunu düşünsekte sınırlandırılıyor ya da bir şekilde yapamıyoruz. '' Toplumsal hayatımızda bizi tamamen şansımız yönlendiriyor '' .. ; bu en azından bir dönem polonyasında böyleydi. 50 yıl içersinde iki kez komunist dönem, bir dönem sıkıyönetim ve bir dikta rejimi yaşayan polonyada güvensizlik ve bireycilik hat safhadadır. Öyleki insanların umutları, arayışları, hayal kırıklıkları , talihsizlikleri her an yanıbaşında türemiştir. Aslında öyle bir noktadadır ki insan ; artık her gün hayatımızı sona erdirebilecek, ancak  farkında olmadıkları seçimlerle karşı karşıya olduğu şeye yabancı kalmıştır. Ölüm nereden gelirse gelsin, yatakta, orada, burada farketmez .. hiç önemli değil. Bu kaderdi. Son sahne ise insanı şaşırtan nitelikte olup tekrar şu soruyu sordurup ; '' Bizi ne yönlendiriyor ve ne yapabiliyoruz '' sorusuna sanıyorum en güzel cevaptır.

Cevap Yaz
0
1
kakihara (Amatör) | 11 Eylül 2009, 23:21

kör talih sadece kieslowski hayranlarının değil bütün has sinema severlerin görmesi gereken ve kieslowski`nin filmografisinin üç renk üçlemesinden ibaret olmadığının mükemmel bir kanıtı özellikle unutulmaz final sahnesiyle..

Cevap Yaz
-1
+3
Görüşleriniz