Özgürlük Çığlığı

Cry Freedom

Özgürlük Çığlığı (1987) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3
/ 10
35 oy

01 Aralık 1990

BiyografiDram

157 Dak.PT157M

John Briley

30 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Film, siyahi eylemci Stephen Biko ve onun mesajını tüm dünyaya duyurmak uğruna hayatını tehlikeye atan beyaz liberal bir gazetecinin gerilim dolu hikayesini anlatıyor.
Biko' nun gözünden Güney Afrika gerçeğini öğrenen editör, arkadaşının polis baskısıyla susturulduğunu öğrenir. Biko' nun mesajına karşı sessiz kalmak istemeyen editör tehlikeli bir görev üstlenir ve dünyaya cesaret vermek adına Biko' nun unutulmaz hikayesini anlatmaya karar verir.

Tüm yorumlar (10)
HitSet (Jön) | 16 Temmuz 2010, 23:19

FİLM İZLEMEDİM AMA İMDB'Sİ GÜZEL EN KISA ZAMANDA İZLEYECEGİM.

Cevap Yaz
-1
+0
Avalanj (Amatör) | 04 Temmuz 2010, 03:28

Bu tür filmleri hep sevmişimdir. Filmin oyuncuları arasında Denzel Washington da olunca insanın bu filmi izlememesi mümkün değil.Filmi çok başarılı buldum. Özgürlüğün filmi diyebilirim. Puanım 8/10.

Cevap Yaz
0
0
-berk- (Artist) | 03 Mart 2010, 04:32

Filmi az önce bitirdim. İzlerken bazı sahnelerin çekim yöntemine çok canım sıkıldı. Acaba eski film diye mi yoksa farklı mı yapmaya çalışmışlar bilmiyorum. Aynı shining filmindeki gibiydi kamera çekimleri. Bazı anlarda gereksizce uzun tutuluyordu ekrandaki görüntü. Bazı sahnelerde ise kamera geçişleri aynı amatör işi gibiydi. O yüzden büyük oranda etkileyiciliğini yitirmiş.
Fakat film çekimlerini iyi kılan bir kaç şey vardı bunun yanında. Binlerce insanı sırf bir kamera çeksin diye toplamak dahası birşeyler yaptırmak gerçekten hayranlık uyandıracak cinsten. O yönden bakarsak çok kaliteli iş çıkarılmış.
 
Filmin içeriği ile ilgili yorumumu gelirsek: Bir kere konu özgürlük olunca benim için durum ayrı bir anlam kazanır. Gerçi bu filmde herkes birşeyler hissetmeli. Güney Afrika halkının sömürü düzeninden kurtulmak için gösterdiği çabalar analtılmış. Ülke beyazlarının ve sömürgecilerin halkı nasıl kötü şartlara ittikleri ve onları kendi isteklerine göre eğiterek köleleştirmek istediklerini görüyorsunuz. Bu uğurda çok emek harcamışlar.
Bu pislik düzene sahip kapitalist sömürgecilere kin gütmemek elde değil. Sözüm ona demokrasi taşıyan naciz ülkeler burayada ayak basmışlar. Ama rezillikten başka birşey getirmemişler.
 
Gerçek olayları anlatıyor olması ayrı bir çekicilik katıyor filme. Mandelanın hapiste olduğu dönemlerde halkı uyandırmak için birçok kişi canını ve malını feda ediyor. Bunların başında Denzel abi geliyor tabi. Aksanı filan değişikti bu filmde. Yada önceden böyle konuşuyordu :)
Film iki bölümden oluşuyor gibi. İlk bölümde halkın durumu, yapılan haksızlıkları ve bir beyaz gazetecinin yaşananlara şahit olması anlatılıyor. İkinci yarısında da sürükleyici bir kaçış öyküsü anlatılıyor. Burada olanları dünyaya aktarmak için beyaz gazeteci başka topraklara gidiyor.
Fakat ikinci bölümde çok anlamsız durumlar var. İzleyiciye gerilim yaşatmak istemişler ama o hissi yaşayacağımız anda neler olduğunu anlayamıyoruz. Gerilim sahnesimi yoksa olağan sahnemi karar veremediğiniz durumlar oluyor.
 
Aslında son bir tavsiyede bulunamıyorum tam olarak. Bu filmde bazı insanlar sıkılabilir. Ki puanlardan da öyle görünüyor. Ama izlediklerinizi, Irak için, Afganistan için, Vietnam için düşünürseniz daha bir zevk alıyorsunuz. Çünkü emperyalistlerin rezilliklerini anlamanız kolay oluyor ve o mazlum halkar için üzlüyorsunuz. Afrikada durumun hala aynı olması çok üzücü. Sömürü sisteminin hala tam olarak işleyip işlemediğini bilmiyorum ama sefalet kol geziyor. İşte bunları düşünerek bir özgürlük çabası izlemek isterseniz işte o zaman bu filmi seveceksinizdir.

Cevap Yaz
0
0
-berk- (Artist) | 09 Şubat 2010, 20:09

Özgürlük mücadelesi ve hak arama konularını içeren filmleri sevdiğim için listeme aldım.

Cevap Yaz
0
0
volkancakir (Amatör) | 22 Temmuz 2009, 22:12

bence çok güzel bir film. Denzel Wash. zaten favori isimlerim arasındadır. bu tarz filmler beni hep çekmiştir kendine. kesinlikle izlenmeli.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz