Güneş İmparatorluğu

Empire Of The Sun

Bütün Fragmanlar ►
Güneş İmparatorluğu (1987) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.4
/ 10
312 oy

09 Aralık 1987

DramSavaşTarih

152 Dak.PT152M

Tom Stoppard J. G. Ballard

331 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Jim Graham (Bale), aristokrat İngiliz ailesiyle Şanghay'da iyi şartlarda bir hayat sürmektedir. Fakat İkinci Dünya Savaşı'nın bütün dünyayı saran dehşetinden Şanghay da kurtulamaz ve Japonya tarafından işgal edilir. İşgal sonucu değişen bütün hayatlar gibi Graham ailesinin düzeni de alt üst olur. Ailesinden koparılarak, Japonya'daki bir toplama kampına götürülen Jim, sahip olduğu hayal gücü ve cesaretle yaşadığı korkunç ortamı, başrol oyuncusu olduğu bir maceranın parçası haline getirmeye, oynadığı bir oyuna dönüştürmeye çalışır. Ama koşulların taviz vermez sertliği, bir çocuğun hayal gücünün baş edemeyeceği kadar zorludur.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen Okyanus06
Popüler Yorumlar
kursatfaruk_kurt (Figuran) | 18 Mart 2013, 16:03

Öyle bir film ki Christian Bale gibi bir yeteneği ortaya çıkarmış...(saygılar dilerim)

0
+6
JimBraddock (Star) | 08 Eylül 2012, 01:55

Steven Spielberg'in The Color Purple'dan bu yana yönetmenliğini yaptığı ilk film büyük bir savaşta küçük bir çocuğun ilham veren, macera dolu destanı. Bu oğlan Jim Graham'dir, fethedilemeyen ruhu bir Japon esir kampının güç koşullarının üzerlerinde uçan genç bir İngiliz.. J.G.Ballard'ın en çok satan romanından uyarlanmış bu film hem Çin Halk Cumhuriyeti'nde çekilmiş ilk büyük Hollywood stüdyosu yapımı olarak 1987 National Board of Review'in En İyi Film ve Yönetmen ödüllerini, hem de Jim rolündeki Christian Bale'a Olağanüstü Genç Aktör Performansı sıfatını kazandırdı.Bale'nin oyunculukdaki yetenekleri daha 13 yaşında keşfedilmiş bu filmden bunu anlıyorum.Bu kadar drama ve trajedi yüklü bir filmi 13 yaşında ancak doğuştan gelen bir yetenek oynayabilirdi o da kuşkusuz Cristian Bale.Filmde genel olarak savaş sahneleri,zaman dilimi,efekler çok güzel lanse edilmiş.Filmde bu yaşta çocuğun başına daha fazla ne gelebilirdi? diyosunuz.Jim Graham şartlar ne kadar kötü olursa olsun hayal dünyasındaki o hayatı bırakmayıp hayata tutundu doğruyu yanlışı,dostu düşmanı daha iyi anladı ve tavırları,hareketleri de buna uygun olarak değişti.Filmde Jim Graham'ın söylediği güzel bir replik aklımda kaldı ''EN İYİ ÖĞRETMEN HAYAT ÜNİVERSİTESİDİR'' gerçekten doğru ve güzel bir söz.Güzel ve tarih kokan bu filmi izlemek isteyenlere kesinlikle öneririm.İyi seyirler...

0
+4
Tüm yorumlar (118)
CONVAYNE (Artist) | 22 Mart 2014, 16:26

Adam olacak çocuk b*kundan belli olur derler olur. Cristian Bale buna güzel bir örnek olurdu herhalde açılıştaki koro sahnesinden sonuna değin küçük yaştaki bir çocuk için hatta bir başrol için insan üstü bir performans sergilemiş. Filmin hikayesi de kurgusu da diğer oyuncuların performansı da ayrı bir güzel ama tabi ki Bale filmin önüne geçmeyi başarmış.

Cevap Yaz
0
0
murat_kahraman_142892 (Amatör) | 21 Mart 2014, 11:46

gerçekten etkileyici bir filmdi kesinlikle izlenmeli.oyunculuklarda harika

Cevap Yaz
0
1
MakaveLLe (Amatör) | 09 Şubat 2014, 21:22

Umudun bittigi yerde umutsuzlugu aratan bir film.Son sahnesi o gerçekçi yerler hiç unutulmayacak steven spielberg yetenekten anlıyor olucakki cristian bele'yi bize hediye etti teşekkürler.

Cevap Yaz
0
0
seko7356 (Profesyonel) | 20 Ocak 2014, 16:57

Seyir notu ve eleştiri notu birbirinden çok uzak olan bir film.
Filmi izlerken etkilenmemek elde değil ancak mantıklı düşününce adamlar atom bombası attı yahu. Bunu haklı göstermenin nesi doğru. Bide yok kutsal ışık filan neler oluyor. Neredeyse etkilenip kahraman Amerika diyecektim. Bide atom bombalarının atıldığı yerleri görseydik keşke demek istiyorum. Bunların yanında Japonlar iyi yapıyordu filan demiyorum her savaşın iki ayağı vardır ve bu savaşa katılanlar suçludur.
Puanım: 6

Cevap Yaz
0
1
ufukcamlibel (Figuran) | 02 Aralık 2013, 23:54

bayılıyorumbu ikinci dünya savaşı filmlerine ,spielberg 'de zaten ikinci dünya savaşına takmış yönetmenlerden , gene yapmış yapacağını , bir başyapıt bence ,kesinlikle izlenmeli ,ayrıca chrıstane bale gibi bir yeteneği ortaya çıkarmış ...

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz