Adsız Cengaver

Adsız Cengaver (1970) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.1
/ 10
35 oy

Fantastik

Halit Refiğ

7 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Adsız Cengaver Buhara`da geçmektedir: Buhara`da kötü Başvezir Caffar (Altan Günbay) iyi Emir Mahmut`un kellesini uçurtur, kızı Esma Sultan`a zorla sahip olur. Emir Mahmut`un bedeninden ayrılan kellesi bir kehanette bulunur: Caffar , oğlu tarafından öldürülecektir . Zaman geçer , Esma Sultan hamile kalır, bir oğlan çocuk doğurur ve onu Caffar`dan kurtarmak için yeni doğan bebeği bir sepete koyup nehre bırakır (tıpkı Hz. Musa`nın öyküsünde olduğu gibi). Sepet ve içindeki çocuk bir balıkçı ailesi tarafından bulunur, Caffar Esma Sultan`ı nehirde boğar. Yıllar geçer... Boynunda Emir Mahmut`un tuğrasını taşıyan çocuk (popüler romanlardaki madalyon esprisi) sahilde oynarken bir şişe bulur, şişenin içinden de orada 500 yıl kapalı kalmış olan devasa bir cin çıkar (burada kaynak Binbir Gece Masalları`ndaki Alaaddin`in öyküsüdür). Cin ilkin çocuğu öldürmek ister, ama sonradan ona yenilmez bir kılıç hediye eder.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen blondy
Tüm yorumlar (6)
FosterKane (Amatör) | 27 Aralık 2013, 13:10

filmin seslendirmesi ilki, yani orjinali seslendirmesi degil, ya bu film kayib olmus ve baska bir ülkeden bir kopyasini getirip yeniden seslendirmisler yada orjinal kopyasinda ses kalitesi cok kötüydü.bu yeni seslendirme muhtemel 80 li yillarda yapil mis, cüneyt arkin in seslendirmesi abdurrahman palay tarafindan yapilmis, sesin tonlamasina bakilirsa arkin in cetin inanc yaptigi filmlerdeki ses ayni tonda -örnegin dünyayi kurtaran adam veya idamlik filmindeki ayni ses-diger seslerde ayni o filmlerdeki sesler, mesela dincer cekmez ve bayan aktörün seslendirmesi de ayni ve ayni kalitede. kullanilan fon müzigide ayni o filmlerdeki. ve bu filme cok zarar vermis -hele bir düsünün bir malkocoglu filmi veya bir battal gazi filmi bu kalitede olsaydi, ne kadar kötü olurdu-. bu abdurrahman palay veya dincer cekmezin kötü is yaptiklarindan degil, o 80 li yillarda bazi yapimcilar ucuz ses stüdyolarinda isi az paraya getirmek istegindendir keske orjinal seslendirmesi olan bir kopyasi bulunsa, insan merak ediyor cüneyt arkin i kim tarafindan seslendirilmis diye, yine palay mi yoksa hayri esen mi veya toron karacaoglu mu diye ve bununla beraber kadin aktörülerin sesi ve diger karakter oyuncular icin bu gecerli. filmin kavga sahnelerine öyle bir fon muzigi komuslarki sasmamak elde degil, yani o kadar kötü ve filme o kadar zarari oluyor filme. ben fikrimce, video döneimde filmi yeniden degerlendirip ucuza seslendirilmis, bu bir idaa degil ben eminimki bu filmin ilk seslendirmesi vardi ve daha kaltiyeliydi (dublaj bakimindan), ö dönemde yapilan filmlere bakirlirsa ve bu filminde yapimcisi hürrem erman oldugu göz önüne alinrsa bu kesin. ama bu filmi sonradan yeniden ve kalitesiz seslendirme önerigi tek bu filmde olmamamistir, ben bu ayni oyunu bizr emel sayin filminde (filmin ismini tam olarak hatirlamiyorum ama galiba makber di) ve bir sadri alisik filminde de (turist ömer arabistanda galiba) gördüm. eger yanilmiyorsam hepside araplarla ortak yapimi filmleradsiz cengaver aslinda iyi bir film ama yinede bir halit refig in bir natuk baytan olmadiginida gösteriyor, baytan böyle tarihi veya fantazi filmlerini daha ustaca ele aliyor(du).bu filminde araplarla ortak yapim olarak yapildigi kimi sahnelerde belli oluyor. iki tarafida memun etmek arzusuyla tarihi film fantezi filmi oluyor ama bu ortak yapimdan dolayi büyük bir bütceyle cekilmis -bu da o kötü seslendirmeden dolayi filmi izlerken zaman zaman gözden kaciyor-.herseye ragmen bu haliyle bile adsiz cengaver filmine bakmaya deger, cünkü kayip bir film olsaydi daha kötüydü, hic olmazda bu haliyle bari görüntüleri degerlendire bilyoruz.

Cevap Yaz
0
0
MrCvrgn (Efsane) | 30 Mart 2011, 22:19

Oldukça fantastik absürt sürükleyici bir film.. Komedi filmlerinin arasına da girebilir.. 10/6.5

Cevap Yaz
0
1
ap0calypse (Star) | 26 Ocak 2011, 15:39

Türkiye'nin sinemaskop ilk türk filmidir. Sonda ismi ne oluyordu gökçemiydi gökboramıydı unutmuşum :)

Cevap Yaz
0
1
mustafa_akar_35912 (Amatör) | 25 Aralık 2012, 20:07

Adil Han

0
2
catherine91 (Profesyonel) | 20 Kasım 2010, 07:56

cüneyt arkın'ın klasik savaş filmlerinin arasından sıyrılıp aklımda kalan güzide bir film. fantastik ögelerle güzel olmuş bir film.

Cevap Yaz
0
0
wxll (Jön) | 18 Ağustos 2009, 10:36

cünneyt arkın böyle rolelrin adamı hala izlenilecek düzeyde zamanın süper filmleri bunlar şimidi ise bir efsane olark hafızalara kazınmış durumda...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz