2014-03-03T11:30:38+02:00 2014-03-03T11:31:32+02:00

En İyi Savaş Filmleri

Er Ryan'ı Kurtarmak
1

Er Ryan'ı Kurtarmak

Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore.
 
II. Dünya Savaşı yıllarında 3 oğlunun birden ölüm haberini alan anne, 4. oğlunun yaşadığını duymak ister.Artık tüm Amerikan ordusunun hedefi annenin son oğlu olan James Ryan'ı ne pahasına olursa olsun kurtarmaktır.Askerler her yerde ona ait izler aramaya başlar fakat bu öylesine bir göreve dönüşür ki bir kişiyi kurtarmak uğruna bir çok askerin hayatı tehlikeye girer.

Çöküş (Der Untergang)
2

Çöküş (Der Untergang)

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel
Oyuncular Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Ulrich Matthes

Hitler ve yakın arkadaşları kendilerini sığınaklarda güvene almışlardır. Aralarında Führer'in özel sekreteri Traudi Junge de vardır. Berlin artık düşmüş bir kaledir fakat Hitler, şehirden çıkmayı ve teslim olmayı kabul etmemektedir. Halkının tüm fertleri dışarıda yok edilirken o, son yolculuğuna hazırlanmaktadır. Birlikte intihar etmeden birkaç saat önce Eva Braun ile evlenirler. Cesetleri düşman eline geçmemesi için yakılır. Führer'in peşinden yıllarca sadık bir şekilde gitmiş birçok insanın durumu da farklı değildir. Berlin düşerken herkesin ölümle yaşam arasında seçim yapma saati giderek yaklaşmaktadır.

Schindler'in Listesi
3

Schindler'in Listesi

Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley
2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya'sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler'in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.

Piyanist
4

Piyanist

Yönetmen: Roman Polanski
Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay
 
Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşındaydı ve Polonya'nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biriydi. Luftwaffe'de radyo istasyonu bombalandığında Chopin'in C minor Nocturne'nü çalıyordu.Tüm Yahudiler gibi o ve ailesi de evlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüştü.

Hayat Güzeldir
5

Hayat Güzeldir

Yönetmen: Roberto Benigni
Oyuncular: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini.
 
1930'ların İtalya'sında Guido adındaki tasasız, kaygısız bir Yahudi kitapçı yakın bir şehirdeki güzel kadına kur yapıp onunla evlenerek bir peri masalı başlatır. Guido ve karısının bir oğulları olur ve İtalya'yı Alman güçleri istila edene kadar birlikte mutluluk içinde yaşarlar. Ailesini bir arada tutabilmek ve oğlunun Yahudi toplama kamplarının dehşetinden elinden geldiğince uzak tutmak çabası ile Guida bu yıkımı bir oyun gibi gösterir.

Denizaltı
6

Denizaltı

Yönetmen: Wolfgang Petersen
Oyuncular Jürgen Prochnow, Herbert Grönemeyer, Klaus Wennemann

1979 yılında çekilmiş 1981 yılında vizyona giren, İkinci dünya savaşında u 96 adlı tip 7 sınıfı alman U-boot mürettebatın konu alan film.

İnce Kırmızı Hat
7

İnce Kırmızı Hat

Yönetmen: Terrence Malick
Oyuncular: Sean Penn, Jim Caviezel, Nick Nolte, Elias Koteas

Film, bir grup amerikan askerinin ikinci dünya savaşı sırasında Japonların saldırısına karşı durmaya çalışmalarını anlatıyor. 

Iwo Jima'dan Mektuplar
8

Iwo Jima'dan Mektuplar

Yönetmen: Clint Eastwood
Oyuncular Ken Watanabe, Kazunari Ninomiya, Tsuyoshi Ihara

Altmış bir yıl once, ABD ve Japon orduları Iwo Jima’da karşılaştılar. Onlarca yıl sonra, adanın ıssız topraklarından birkaç yüz mektup çıkarıldı. Bu mektuplar, orada savaşanların ve başlarındaki sıradışı generalin yüzü ve sesi oldular. 

Ateş Böceklerinin Mezarı
9

Ateş Böceklerinin Mezarı

Yönetmen: Isao Takahata
Seslendirenler: Tsutomu Tatsumi, Ayano Shiraishi

2. Dünya Savaşı devam etmektedir. 14 yaşındaki Seita ve 4 yaşındaki kız kardeşi Setsuko, babaları donanmayla birlikte savaşa gittiği için anneleri ile birlikte yaşamaktadırlar. Bir Amerikan hava saldırısı sırasında anneleri ölür ve teyzeleri tarafından evlat edinilirler.

Gel ve Gör
10

Gel ve Gör

Yönetmen: Elem Klimov.
Oyuncular Aleksey Kravchenko, Olga Mironova
Nazi istilası altındaki Balarus’ta geçen filmde psikolojik gerilim öğeleriyle savaşın çirkin yüzü gösteriliyor.
 

Stalingrad (1993) Fragman
11

Stalingrad (1993) Fragman

1993 Almanya yapımı film, El Alamein Muharebeleri’nde başarıyla görev yapmış ve dinlenmek üzere İtalya’ya konuşlandırılmış bir Sturmpioniere (Hücum İstihkamcısı) taburunun Stalingrad’a gönderilmesi ve orada yaşadıklarını anlatıyor.

Atalarımızın Bayrakları
12

Atalarımızın Bayrakları

Kara kumsalları ve cehennemi mağaralarıyla ıssız bir ada olan Japon garnizonu Iwo Jima için girilen şiddetli muharebe başlayalı birkaç gün olmuşken, beş deniz piyadesi ve bir donanma sıhhiyecisinin Birleşik Devletler bayrağını Suribachi Dağı’na dikmesinin fotoğrafı, Pasifik Savaşı’nın akıllardan silinmeyen görüntülerinden biri olur. 

Fotoğraftaki adamlar için, bayrağı dikmek yorucu bir savaşın içindeki küçük bir formalite; ama evdekiler için; yıkıcı engellere karşı tek söz etmeden işbirliği yapan bu adamların görüntüsü, kahraman sözcüğünün tanımıdır. Bu görüntü, umuda aç ve bitmeyecekmiş gibi görünen bir savaşın bitkinliğini taşıyan Amerikan halkını yakalar. Annelere, oğullarının sağ salim geri döneceğine inanmaları için bir neden; dönmeyecek oğullarının yasını tutanlara ise bir amaç verir.

GÜNCEL LİSTELER

POPÜLER LİSTELER

Görüşleriniz